Lake Mungo

Joel Anderson

Joel Anderson

John Brawley
  • iamek

Nudné, nelogické, bez nápadů ... Týpek do místnosti nainstaluje kameru na tvrdo. Ráno se koukne na záběry a vidí ducha. Nic neobvyklého jenže když se ta kamera otočí tak je to trošku nelogické. Film je spíše dokument a vůbec se nemůže rovnat Záhadě blair witch. Trošku bych to přirovnal ke Čtvrtému druhu s Milou Jovovich v hlavní roli.(16.2.2010)

Pseudodokumenty začínajú byť (na môj vkus až okato) v móde, takže som po pár minútach začal premýšľať, či do prehrávača nevsuniem nejakú inú placku. Aj duchárskych záležitostí sme už my, horrorfani, pomerne prejedení, ale čosi ma predsa len do filmu vcuclo. Príjemná civilnosť, uveriteľné postavy, pomalé odkrývanie kariet. Čo je však najdôležitejšie, v istom momente, keď už to vyzeralo, že predsa len pôjde o rutinné, s naivitou hraničiace klišé, vydalo sa to zrazu inými, nečakanými cestičkami. Skrátka, kamsi inam. Nemôžem vám požičať mapu, lebo by som spoileroval, ale jedno hádam povedať môžem: lovenie duchov nie je najväčšou atrakciou tejto snímky - a ak, tak len lovenie duchov minulosti. Lake Mungo je v konečnom dôsledku viac než horrorom alebo thrillerom trpkou drámou o tom, ako málo poznáme svojich najbližších a že cenou za dodatočné zblíženie sa s nimi môže (či musí?) byť niekedy až smrť. P. S. Napriek tomu, čo som napísal na margo horrorovej diétnosti Lake Munga, je v ňom jedna sekvencia, ktorá mi srdce poslala expresným výťahom kamsi do najtemnejšieho suterénu. Ako keby ste na chvíľu čumeli do ksichtu Smrti.(13.2.2010)

Strašne, strašne podhodnotené! Myslím, že filmu dosť ubralo jeho označenie ako HOROR. Nie, nejedná sa o horor. Aspoň nie o "klasický" horor. A dokonca ani o klasický "found footage horor." Film je skôr mysterióznou drámou, natočenou dokumentárnym štýlom. Ale ani rozhrkanej kamery sa príliš nedočkáte (pre niektorých určite plus), film je natočený civilne, prehľadne (ako klasický dokument). Herci uveriteľní. V podstate som sa pristihol, že tomu úplne verím a hercov som nevnímal ako hercov, ale ako ľudí, ktoré tú tragédiu naozaj zažili. Potešilo ma, že príbeh nie je úplne klasické klišé a lá "do domu sa nám nasťahoval duch našej mŕtvej dcéry/sestry a robí nám tu bordel." Celé je to skôr o vyrovnaní sa s osudom, o bolesti, o ľudskej osamelosti a... o tajomstvách. O tajomstvách, ktoré skrývame aj pred svojimi najbližšími, ktorým sa nedokážeme zveriť. Melancholický, zádumčivý a smutný film. Pôvodne som chcel dať 4*, ale keď vidím ten hodnotiaci chlad naokolo, nedá mi to a dávam aj piatu. Nenechajte sa tunajšími komentami odradiť, rovnako nečakajte bubákovitý horor, ale skúste pristúpiť na hru samotného filmu. Možno budete prekvapení.(20.7.2012)

• Teardown

Lake Mungo je další představitel After Dark Horror Festu držící tempo s dobou a je tedy točen stylem šokujícího dokumentu, který samozřejmě obohacují autentické záběry. Novodobý fenomén, ale nezaručí efektivnost co se hororové zábavy týče, pokud neobsahuje větší koncentraci štávy a nápadu, což v tomto případě jednoduše chybí nebo je takřka mizivá. Navíc suchý příběh, monotóní průběh a nulová akcelerace v momentech, kde je to potřeba jako sůl, dělá z tohoto takovou nezáživnou ukolébavku. Občas to sice zajiskřilo, ale do pořádého vzplanutí měla tahle duchařsko-dokumentární věcička ještě tuze dalekou cestu.(26.2.2010)

Vynikající fiktivní found footage dokument, až mě docela dost zaráží místní podhodnocení a velmi kritické komentáře. Přijde mi, že Lake Mungo většina jaksi nepobrala a neoprávněně pošlapává tuto netradičně pojatou žánrovku. Nevím kde všichni berou tu "nudu", ale mně zde toho tolik nechybělo. Chybělo málo a dal bych klidně plný počet. O čistokrevném found footage hororu se samozřejmě nedá mluvit, což musí každého inteligentního jedince trknout po desítkách uběhnutých minut. Hororové prvky ale Lake Mungo rozhodně má, skoro na hranici duchařin, ale žádné peklo-štychy rozhodně nečekejte. Příběh a vyšetřování utonulé Alice Palmer (že by autorsky sympatická paralela a odkaz k seriálu Městečko Twin Peaks?) stojí především na své pochmurné atmosféře a nepříjemnému sledu událostí pro rodinu mrtvé dívky. Náramně sugestivní počin, který nepostrádá napětí a svoji formou působí po celou stopáž svěže a místama i pěkně mrazivě. Jednoznačně další z řady těch povedenějších FF, který by mohl zaujmout NEhororové fandy!(7.1.2016)

• - Príbeh sa odohráva v decembri 2005. V rozhovore s prarodičmi obete sa môžeme dozvedieť, že pitva bola uskutočnená v pondelok 27. decembra 2005. V skutočnosti bol 27. decembra 2005 utorok, a nie pondelok. (ShortyIC)

• - Alice (Talia Zucker) má na fotografii na stene plagát od The Beatles s názvom "Love". Vo filme je spomínané, že Alice zomrela v decembri 2005, no tento plagát od The Beatles vyšiel až v novembri 2006. (ShortyIC)