Lake Mungo

Austrálie, 2008, 89 min

Joel Anderson

Joel Anderson

John Brawley

Strašne, strašne podhodnotené! Myslím, že filmu dosť ubralo jeho označenie ako HOROR. Nie, nejedná sa o horor. Aspoň nie o "klasický" horor. A dokonca ani o klasický "found footage horor." Film je skôr mysterióznou drámou, natočenou dokumentárnym štýlom. Ale ani rozhrkanej kamery sa príliš nedočkáte (pre niektorých určite plus), film je natočený civilne, prehľadne (ako klasický dokument). Herci uveriteľní. V podstate som sa pristihol, že tomu úplne verím a hercov som nevnímal ako hercov, ale ako ľudí, ktoré tú tragédiu naozaj zažili. Potešilo ma, že príbeh nie je úplne klasické klišé a lá "do domu sa nám nasťahoval duch našej mŕtvej dcéry/sestry a robí nám tu bordel." Celé je to skôr o vyrovnaní sa s osudom, o bolesti, o ľudskej osamelosti a... o tajomstvách. O tajomstvách, ktoré skrývame aj pred svojimi najbližšími, ktorým sa nedokážeme zveriť. Melancholický, zádumčivý a smutný film. Pôvodne som chcel dať 4*, ale keď vidím ten hodnotiaci chlad naokolo, nedá mi to a dávam aj piatu. Nenechajte sa tunajšími komentami odradiť, rovnako nečakajte bubákovitý horor, ale skúste pristúpiť na hru samotného filmu. Možno budete prekvapení.(20.7.2012)

Klasicky průměrný rádoby dokument, kterých je požehnaně například na Discovery Channel. Film pojednává o australské rodince Palmerových, které se krátce před Vánočními svátky utopí v jezeře dcera (ale houby Laura Palmer, Alice je to!). Jejich výpovědi o podivných následujících úkazech jsou pak doplňovány hlavně kamerovými záznamy, zneklidňujícími fotkami a dokonce i mobilní nahrávkou. Po celou dobu se tak drží své realistické formy, občas vyvolá příjemné mrazení v zátylku, ale nikdy se mu nedaří pořádně vyděsit. Tedy snad až na jednu výjimku, kdy diváka na chvíli skutečně přimrazí do jeho vlažného křesla. Lake Mungo tudíž nepřekvapí, neurazí, ale na jedno mrknutí je dostačující.(12.7.2011)

Lehce Laura Palmerovský příběh po australsku, který mě ale slušně strhl svou čistě dokumentární formou s velkým zastoupením tzv. talking heads a valnou částí celého příběhu vlastně jen zprostředkovaně odvyprávěného. A ač se celou dobu prakticky nic zajímavého a strhujícího neděje, funguje to, začnete se cítit trošku divně nepříjemně, nesví a to je přesně ta paráda. Velmi slušné vítězství (zajímavé) formy nad (ne zcela originálním) příběhem, tentokrát to ovšem velmi vítám, protože je to rána kladivem přímo na hlavičku. Ty závěrečně titulkové sekvence si film mohl klidně odpustit, jsou zbytečné a snad dokonce i celý ten dojem kazí. Ovšem hudba u těch titulků je parádní. Překvapivě zajímavý kousek. 3,5*(28.4.2014)

• Mefistofelle

Hororové fake dokumenty zažívají rozmach, proto se i Australané rozhodli, že si natočí ten svůj. Na mě to však bohužel moc nepůsobí, porotože dokumentaristický styl tomu bere bezprostřední zážitek. V tomto konkrétním případě zvolili metodu "necháme herce vykecávat se a pak do toho sem tam střihneme video/fotku, kde bude muset divák najít ducha". Příběh sám o sobě je zajímavý, většinou se duchařiny týkají zlých duchů a hlavní hrdinové mají za úkol se jich zbavit. Zde je to neškodný duch, který nikomu zjevně nic udělat nechce, prostě tam jenom je a rodina se snaží přijít na důvod, proč se zdržuje v jejich domě. Kdyby to bývalo bylo natočeno klasicky, tak by to mohlo být fajn, protože pár poměrně originálních nápadů to v sobě má a některé scény, které byly pouze převyprávěny, by mohly být opravdu strašidelné. Podle mého zbytečně promrhali zajímavé téma špatně zvolenou formou.(25.6.2012)

• uiu

Začátek dobrý a rozbíhající pointa dostačující, ovšem jen kdyby to tak zůstalo. Dívka se utopí a v domě se začne zjevovat její duch. Pak se ale začnou vrstvit další a další šokující objevy z jejího života a člověk se v tom začne ztrácet a stejně tak se tam ztrácí i logika. !!!SPOILER!!! Když tedy všechny ty fotky a videa byly podvrhy natočené jejím bratrem, proč nakonci dospějeme ke zjištění, že na fotce, kterou bratr zfalšoval napravo doopravdy její duch je? Jakto, že když natáčel sekvenci, kdy projde chodbou, nevidí, že v pokoji je soused a hledá kazetu? A proč se procházel kolem přehrady, kde se jeho sestra utopila a vydával se za ni, čekajíc, že ho někdo vyfotí? O duchařinu se trochu zajímám, takže mi taky nedocházelo, proč se její duch zjevoval doma, když zemřela utonutím, tudíž by byl její duch spjat s místem, kde umřela. Stejně tak WTF-moment, kdy na výletě u jezera Mungo natočila na mobil svou vlastní mrtvolu-ducha. ??? !!!KONEC SPOILERU!!! Jako dokument o zdrcených rodičích, kteří přišli o dceru dobré, po hororové stránce to hodně pokulhává.(29.3.2010)

• - Alice (Talia Zucker) má na fotografii na stene plagát od The Beatles s názvom "Love". Vo filme je spomínané, že Alice zomrela v decembri 2005, no tento plagát od The Beatles vyšiel až v novembri 2006. (ShortyIC)

• - Príbeh sa odohráva v decembri 2005. V rozhovore s prarodičmi obete sa môžeme dozvedieť, že pitva bola uskutočnená v pondelok 27. decembra 2005. V skutočnosti bol 27. decembra 2005 utorok, a nie pondelok. (ShortyIC)