Zpracování stejnojmenného Remarquova románu, který vyšel poprvé v roce 1936 (díky autorovu exilu paradoxně v holandštině), v následném roce se dočkal svého překladu do angličtiny a hned rok poté byl zfilmován studiem MGM, které do hlavních rolí obsadilo své velké hvězdy. Režií byl pověřen Frank Borzage (uznávaný režisér raného období zvukové éry a dvorní režisér Centrury Fox, který je držitelem historicky prvního uděleného Oskara za režii v rámci prvního ročníku Academy Award v r.1929), pro kterého toto byla vůbec první spolupráce s MGM, která následně trvala dalších 5 let. Příběh vypráví o opravdovém přátelství třech mladých mužů, které poznamenala, ale na druhou stranu, i přes jejich odlišnost, nerozlučně spojila 1 sv.v.. Gottfried je idealista který se angažuje v levicové politice, Otto je krapet cynik ale schopný strojník a mechanik, Erich zase pracovitý kluk poznamenaný svým dělnickým původem, který se občas trochu víc napije. Společně se snaží překonat těžké období, uživit se a vzájemně se podporovat a zapomenout na válku. Poté, co Erich potkává výjimečnou a křehkou Patricii, nalezne v ní svoji životní lásku, která mění život nejenom jemu, ale i jeho kamarádům, pro které se Patricie stane také součástí jejich společenství a svým způsobem ji vlastně milují. Všechny pak ještě více společně spojí boj s její zákeřnou nemocí. Příběh se odehrává na pozadí drsného období krize které si Wiemarská republika, sužovaná hyperinflací, nezaměstnaností a šarvátkamy mezí extrémní pravicí a levicí, prožívala na začátku 20l.20st. Film je postavený na silném obyčejném příběhu proloženém romantikou (láska Ericha a Patricie), který alespoň pro mě, fungoval dokonale. Herecké výkony ústředního kvarteta jsou výborné a nelze ani na chvíli zapochybovat že nejsou postavami které hrajou. Chvilkama tam teda toho mucky-mucky mohlo bejt trochu míň a víc toho nihilismu, ale i tak výborný filmový zážitek.(10.6.2011)

Krásný a silný příběh podle klasického Remarquova románu, který jsem bohužel nečetl. Bohužel to na mě nezapůsobilo až tak, jak jsem čekal, takže dává jen 4*. Nicméně při poslední krátké scéně mě skutečně mrazilo.(13.8.2012)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Herečka HR - Margaret Sullavan(7.4.2004)

Snad jediný Remarque, kterého jsem nečetla... Podle jednoho moc hezky udělaného a velmi podrobného obsahu (zde) jsem usoudila, že je film zhuštěn do takové více romantické podoby, bez karet, prostitutek, dokonce ani toho chlastu tam nebylo tolik jako v knize (vůbec mám pocit, že se v těch Remarquových knihách, rozhodně teda ve Vítězném oblouku, nic jinýho ani nedělalo :-))), zato tam byla svatba. Ale myslím, že kromě jména hlavního hrdiny (sic) toho z podstatných věcí asi moc nezměnili. K té změně jména - z Roberta na Ericha, mě tak napadlo, zda chtěli tvůrci filmu vyvolat nějaké asociace na jméno autora románu, nebo se Robertu Taylorovi nelíbilo, že se jmenuje jako postava, kterou má hrát? :-)) Mně osobně se převedení knihy na plátno líbilo moc (pokud tedy mohu soudit z obsahu, byť velmi dobře udělaného) a snad ani Remarque sám proti filmu nic neměl. Jeho názor na film, by mě dost zajímal a pokud ho najdu, připojím ho buď sem nebo do diskuse k filmu.(11.4.2012)

Oceňuji, že se do té hodiny a půl podařio přenést na plátno z románu ty nejpodstatnější pasáže, takže film dobře funguje jako celek a síla přátelství mezi těmi třemi chlapíky dojímá ne méně než samotná smutná love story. Jistě k tomu přispěl i scénář F.Scotta Fitgeralda a dobře typově obsazené hlavní role.(13.4.2016)