S romantickými filmami to mám ťažké. Vždy u nich zafunguje moja osobná predstava, moja osobná skúsenosť. A tak, na rozdiel od ostatných filmov, ktoré rozdeľujem na vynikajúce, dobré, priemerné a zlé, romantické filmy delím na tie, ktorým verím a na ostatné, v ktorých pociťujem hru na city, neprirodzenosť a faloš. To je aj prípad Valčíku na rozlúčku. Dej je ako z červenej knižnice, hrajú v ňom pekní herci, hrá k tomu podmanivá hudba, aj tragický záver sa k tomu hodí. Ale nezaujal ma, i keď verím, že ženy z generácie mojich rodičov odchádzali z kina rozrušené a s premočenými vreckovkami.(6.4.2018)

Téma je velmi silné i dnes, natož na dobu, ve které byl snímek natáčen, herecké výkony jsou také velmi dobré. Jediné co bych vytkla, a co taky filmu velmi uškodilo, je jeho zpracování. Chvílemi vyznívá hrozně "utahaně", některé scény se nepříjemně vlečou a jsou nepřesné. Což je poměrně škoda, ambice zcela jistě sahaly výš. Na druhou stranu se ale jedná o povedené drama z daného období, ve kterém září Vivien Leigh, která byla v té době na vrcholu své kariéry.(22.7.2012)

!!!! může obsahovat spoiler !!!! Smutný příběh baletky, která poté co uvěří že její snoubenec padl během 1sv.v. na francouzské frontě, je nucena řešit existenční problémy a vydává se na cestu prostituce. Na rok 1940 se tedy jedná o melodrama s docela drsným a odvážným příběhem. V roli baleky Myri se objevuje vynikající Vivien Leigh (druhá manželka Laurence Oliviera), která tou dobou byla na vrcholu své herecké kariéry, a jejím filmovým partnerem je charizmatický Robert Taylor - jeho postava mě pobavila nejvíc v závěru, kdy společně s Myriinou kamarádkou Kitty svoji snoubenku hledá, a na jeho výrazu je bez jediného slova vidět, že mu teprve teď začíná docházet, co jeho životní láska v době jeho nepřítomnosti vlastně dělala - ups. Ústřední dvojce je vynikající a samozřejmě nelze nezmínit krásný a "provařený" theme song, ke kterému se mi už ode dneška bude vybavovat tendle film. Chybičkou je snad jen to, že se příběh chvilkama tak trochu táhne a je kapánek povrchní. Oba,Taylor i Leigh, tento film později shodně označovali za nejoblíbenější film své kariéry.(14.6.2011)

Na první pohled se to tváří jako celkem obyčejná romance, ale postupně se ukáže, že v tomhle příběhu je mnohem více. I když není vyloženě explicitní a nic zde není řečeno naplno, to naznačování a to, jak jsou postavy zahrány, dává jasnou výpověď o tom, o čem vlastně snímek je. Skvělý závěr, který jsem ani nečekal.(21.6.2017)

Krásný romantický válečný film. Byl natočen za války ve Spojených státech a ikdyž USA ještě nebyly vtažené do válečného konfliktu 2.svět.války,přesto jakoby hrozné tušení nebo předzvěst zla z tohoto filmu sálá. Film, jenž rozplakal tisíce žen v kinosálech, když Vivien LEIGH tančila na rozloučenou se svou láskou Robertem TAYLOREM "valčík na rozloučenou". Ostatně ústřední melodie tohoto filmu provází už 3 generace na plesech nebo jiných zvláštních příležitostech. **Orlau32**(4.1.2008)