• Peabody

jedna z nejstrašnějších normalizačních předstíraček co znám. Má to dnes sice i sociologickou hodnotu v dokumentaci systémů fixlování ve výrobě, ale to je hodnota nechtěná. Současně je to excelentní přehlídka naprosté herecké nemohoucnosti hereckých figurek jako byli pánové Švorc, Pastorek, Mixa, Vicena, Filip, chybí snad jen shodně nemožné soudružky Petrovická a Mottlová. Jen o málo lepší jsou pánové Zounar a Filip Zajímavá a smutná je role Otomara Korbeláře. Předstíračka toho, jak může poctivý ředitel pozvednout upadlou morálku dělnické třídy, strašné napsané falešné monology strašně recitované panem Švorcem a dalšími účastníky.(10.2.2018)

Vybrúsené (miestami až prebrúsené) dialógy v lepšej inscenácii v jednom z ďalších období budovateľského úsilia sedemdesiatych rokov. Podľa môjho názoru je pri posudzovaní tejto snímky potrebné vychádzať aj z atmosféry doby, problémov v socialistickej výrobe, ľudských pováh zdeformovaných nezáujmom o prácu (v časoch keď každý musel/mal pracovať) a tú sa tvorcom podarilo vystihnúť razantne. Herecké výkony tak robia z tohto TV filmu sledovateľný úkaz, navyše je pozoruhodné sledovať, že podobné prístupy ľudí k zodpovednosti (a nedajbože) práci sa nezmenili rokom 1989. Hrozne vtipné sú parochne hercov, najmä V. Švorca, či E. Trejtnarové... Za spomenutie stojí mini úloha ešte chlapca R. Skamene. A hláška riaditeľa podniku nakoniec: "Pořádná pračka musí vydržet nejmíň deset let!".(28.7.2014)

Pěkný film sice z doby socíku, ale hodně se hodí i na dnešek. Korupce, protekce, intriky, vše se zde pranýřuje pár poctivými, kteří to ale musí dělat tajně. Dneska už takové hrdinné činy neexistují, protože lidi už jsou odkrytí, ne pod pokličkou a ve víru, že jsou vychovatelní jako za socíku. Když se člověk mrkne na nabídku televizních kanálů, tak jasně dominují seriály a filmy z éry socialistické, a to už prosím čtvrt století jede nová kapitalistická společnost. Film o starých pračkách, které jdou na náš trh, ale do Anglie ty lepší, je plný noblesních hlášek, a každý milovník pěkných vět si přijde na své. http://www.youtube.com/watch?v=8VoSm5k44ds(23.8.2014)

• Big Bear

Dnes jsem tak nějak brouzdal hlubinami youtube a vyzobával socialistické relace typu Maják apod... Zcela náhodou mi na TV vklouzl i tenhle normalizační TV filmeček o hodném a poctivém říďovi, zlém náměstkovi Píchalovi a poctivých soudruzích dělnících, kteří se sice ocitli na scestí, ale zavčas si uvědomili svůj omyl. ,,Po mně nikdo nic opravovat nebude! '' vykřikl jeden! ,,Zůstávám na přesčas!'' Vykřikl druhý!!! -- V znormalizovaném ČSSR to šlo s kvalitou lecčehos od pěti ku dvěma. Máloco bylo k dostání a kvalita kolísala i když ve srovnání s dneškem i já musím uznat, že některé bojlery tehdá klidně zvládly fungovat 20 let a pračky taktéž.. Kdo nekradl, okrádal rodinu a flákat práci byla skoro samozřejmost. Velké závody a výrobní družstva by o tom asi mohla říci své. Ono když bylo třeba, tak se zatlačilo. Aby byly prémie. Inu jako v tomto filmu... - Výrobní družstvo si k výrobě praček přidalo i výrobu klimatizačních jednotek. Ty jdou dobře na odbyt a nikdo je nedělá a tak by náměstek Ing.Píchal nejraději vyráběl jen je. Ježe starý dobrý ředitel nechce přestat vyrábět pračky aby mamky doma zase nemusely prát na valše. Družstvo sice plní plán a dokonce část praček jde na export, jaká ale hrůza obestře direktora, když zjistí, že pračky jsou z výroby rozdělovány na dobré a špatné. Dobré jdou ven a špatné na tuzemský trh. Při pátrání po příčinách ředitel zjistí, že v závodě vlastně nic nefunguje jak má, že výrobna nedostává objednané zboží v požadované kvalitě, že montovna nemůže používat nové stroje a tak pracuje na starých soustruzích atd... Do toho praskne na Ing.Píchala, že šmelí s vyrobenými klimatizačními jednotkami. Prodává je majitelům vil, zatímco ubozí horníci na Ostravsku potřebující čerstvý vzduch musí čekat... No hrůza. Říďa se naštve, udělá revizi praček a 120 z nich nařídí znovu opravit jinak nesmí na trh. Jenže je konec měsíce a to by se pak nestihl plán. A když nebude plán, nedostanou lidi prémie. A budou remcat a půjdou pryč a to si podnik nemůže dovolit! Direktor tedy rezignuje a chystá se do důchodu. Jen ještě soudruhům zabrnká na nejcitlivější strunu. Že by měli vrátit všechna vyznamenání za práci a kvalitu a že by dokonce měli vrátit zapůjčený rudý prapor! S tím odchází. Ovšem svědomí soudruhů je otřeseno a rozhodnou se polepšit... A tak nám ta pohádka pěkně končí! Bavily mne momenty, kdy ředitel při káracích projevech koukal přímo do kamery jakoby promlouval ke každému z nás. K svářečům, stavbařům, kovohutníkům, horníkům, prostě všem poctivým dělníkům, kteří si při tom jistě uvědomili, že ráno až si píchnou vzpomenou si na tenhle film a budou makat jako šrouby a to i o pracovní sobotu! Dávám tedy za jednu hvězdu, tu rudou, co měl říďa v kanclu na zdi ! Za zmínku stojí účast stařičkého Otomara Kobeláře v roli pracujícího důchodce, pamětníka starých časů... *(27.6.2017)

• francouz2

Myslím, že dramatický kroužek 3. třídy ZŠ by to sehrál líp, než tito herci, kteří to pravděpodobně dostali jako stranický úkol a jenom mechanicky odříkávali nesmyslné texty. Zároveň krásná ukázka toho, proč socialismus nikdy nemohl fungovat. Radši budeme vyrábět nevýhodné pračky, protože to rozhodl sjezd KSČ a na člověka, který se snaží prosadit lukrativní výrobu klimatizací, pošleme kriminálku. Ovšem jako veselohra to není špatné. "Odbory zklamaly, tak musí zasáhnout strana."(5.4.2017)