• Han22
  ***

  Westernové kulisy, co skrývají v podstatě rodinné farmářské drama. Patriarcha rodu, který farmu vybudoval v potu tváře, všechny problémy řešil postaru a který nesnáší své tři syny a oni jeho. Jen nejmladší je jeho oblíbenec. Namísto tradičních westernových kulis se spíše jedná v soudní síni či debatuje v rodinném sídle. A je to poměrně nuda a o ničem, navíc se mi nezdálo, že by nejstarší syn k té nenávisti neměl důvod. Dokoukával jsem to na víckrát a nebýt fantastického Tracyho v titulní roli, šel bych s hodnocením mnohem níž.(29.8.2018)

 • Skip
  ***

  Rozhádaná rodina rančera Devereauxe, kterému se tři synkové moc nevyvedli a jeden se vyvedl velmi dobře, ten poslední, kterého měl s Indiánkou. Sice je zde westernové ladění, ale tenhle příběh by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoliv době. Bohužel to ale nemělo moc šťávy. Joe (Robert Wagner) byl takový hezounek, který byl za hodného, ale přitom působil spíš jako ťululum. Śkoda nevyužitého potenciálu Richarda Widmarka v roli nejstaršího syna Bena. Ten dokázal rozhodně zahrát víc. Táta Devereaux (Spencer Tracy) byla velmi dobře zahraná role. Na konci jsem zůstal tak nějak v rozpacích, protože Tracy táhnul film nahoru, kdežto všichni ostatní opačným směrem. A ještě mi vrtá hlavou, proč Irovi dali francouzské jméno???(17.11.2007)

 • progression
  ****

  Velmi dobré westernové drama, u něhož mne překvapuje docela nízké hodnocení. Vynikající Spencer Tracy i když tentokrát netradičně v dost záporné roli. Stejně jako v "Norimberském procesu" se tentokrát (nikoliv pouze v soudní síni) na plátně setkává s Richardem Widmarkem, a i když si Tracy film svým výkonem dost "krade" pro sebe, ostatní postavy i filmové ztvárnění rodinných vztahů i sporu o právo diváka dokonale zaujme. Pevně věřím, že (možná už v blízké budoucnosti) se na naší planetě potenciální spory o vodu nebudou řešit podobnými způsoby ...(24.4.2019)

 • pakobylka
  ****

  1) Něco málo o té zlomové éře v dějinách Divokého západu, kdy TĚŽBA započala své vítězné tažení proti PŮDĚ a VODĚ, v němž - jen tak mimochodem - úspěšně pokračuje dodnes ... pouze s drobnými a víceméně pokryteckými a klamavými ústupky. 2) Něco málo o rodičích a dětech - vlastních i nevlastních, což je poměrně vděčné téma, které nabízí bezpočet proměnných. 3) Něco málo o světském právu, které - jak známo - nemusí vždycky znamenat i spravedlnost. 4) A něco málo O LÁSCE - v různých podobách, která vás může spasit stejně jako zahubit. ----- Možná je trochu naivní ... spíš klasické drama nežli klasický western - když vám se srdcem na dlani předkládá svůj světonázor, ale nemůžete mu upřít poctivou snahu obsáhnout různé odstíny tmy i světla, nejenom černou ... a bílou.(23.5.2016)

 • Anderton
  ****

  Spencer Tracey v jednej zo svojich životných úloh, aspoň podľa môjho názoru. Jediná výsostne kladná postava je jeho indiánska manželka, všetky ostatné postavy tu sú potom skôr obeťami osudu a keď tu padá meno Shakespeare, tak to nie je vôbec od veci. Je tým, kto má pravdu, Matt, či jeho prvorodený syn? No každý zo svojho uhla pohľadu. Prípadne Matt alebo ďalší podnkateľ, ktorý mu zasahuje do kšeftu a dostanú sa do sporu? Výrazné plusové body u mňa film ale získal aj vďaka nostaligickej strune, keď som postupne zistil, že som ho videl niekedy pred niekoľkými desaťročiami a spoznával aj jednotlivé scény. Ono má z toho človek vždy takú celkom veľkú súkromnú radosť.(28.4.2019)

 • - Katy Jurado hrála matku Roberta Wagnera, přestože je ve skutečnosti starší jen o 6 let. (Mol)