poster

From Book to Script: Finding the Story

Dokumentární / Krátkometrážní

USA, 2003

Scénář:

Michael Pellerin

Producenti:

Michael Pellerin
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (5)

 • Fingon
  ****

  Dokument z rozšířené edice Společenstva prstenu, popisující genezi scénáře.(7.2.2010)

 • H34D
  ***

  Dokument, jenž trefně poukazuje na to, že dobrá adaptace knihy musí vědět, kdy se odchýlit. Dozvíme se, že něco bylo vypuštěno (Tom Bombadil), něco "vylepšeno" (lovestory mezi Aragornem a Arwen) a něco úplně přidáno (vývoj postavy Faramira). Dokument se také snaží obhájit, že komerční film by měl, oproti knize, mít, divácky atraktivní dramatický oblouk - tedy vyprávět o konkrétnim dobrodružství nejlépe očima jedné, hlavní postavy (není místo na přílišný popis samotného fantasy světa), obsahovat milostnou zápletku apod., což může v několika ohledech srážet výjimečnost snímku, ale s tím se nedá nic dělat - ne pokud tvůrci potřebují od filmových studií miliony dolarů... Kolem a kolem však musím zhodnotit, že tato dvacetiminutovka monologů několika tvůrců je hodně zapomenutelná. 6/10(1.12.2011)

 • Shakers
  *****

  Ďalší zo zaujímavých dokumentov, ktorý sa venuje scenáru pre druhý diel. Osobne mi tie úpravy oproti knihe vôbec nevedia a myslím, že Jackson urobil oveľa lepšie rozhodnutie ako keby mal iba slepo nasledovať stránky kníh, pretože nie všetko čo funguje v knihe môže fungovať rovnako aj vo filme. Dokument sa nachádza na DVD disku v predĺženej verzii Dve veže. http://www.youtube.com/watch?v=39u2xNidVJA, http://www.youtube.com/watch?v=2bpNkg2BfU8 100% - 5*(6.3.2011)

 • gogos
  ****

  Tvorba scénáře podle knihy. Co se změnilo, co upravilo. Co se přidalo a co naopak vůbec nepoužilo. Poměrně zajímavé vyprávění mnoha zainteresovaných osob popisující mnoho aspektů při tvorbě scénáře...(22.9.2011)

 • L_O_U_S
  ***

  Ony ty změny oproti předloze mají ve filmu opravdu svůj smysl, ale člověk musí tak nějak dozrát, aby si to uvědomil. (685., 13. XI. 2011)(13.11.2011)