Nirvana: Live at Reading

(koncert)
Hudební / Dokumentární
Velká Británie, 1992, 92 min

Britský koncert Nirvany odehraný na Reading festivalu v roce 1992. Muzikanti v čele s již zesnulým Kurtem Cobainem tehdy odehráli celkem sedmadvacet skladeb včetně několika coververzí a kromě tehdy velkých hitů z desky "Nevermind" a debutu "Bleach" představili i tři tehdy ještě nenatočené písně pro následně vydanou desku "In Utero". Sám frontman se na začátku koncertu nechal přivézt na pódium na invalidním vozíku, vymóděn do bílého nemocničního úboru a blonďaté paruky.

Seznam skladeb:
23. Love Buzz
24. The Money Will Roll Right In
25. D-7
26. Territorial Pissings
27. The Star Spangled Banner (kornitko)

Zeliiik

Žádný zbytečný řeči za každou písničkou, chybí tuny pyrotechniky, žádný počítačem dodělaný efekty, velkoplošný obrazovky, kytarový sóla úplně mimo, na chyby nikdo nekouká, místo pořádný show prohozenej jeden vtip a tomu všemu nasazuje korun Kurtovo "I don't give a fuck" výraz...zkrátka pravej opak ostatních koncertů a přesto úžasná atmosféra, kterou se málokomu podaří vytvořit. ()

Riziko

Jednoznačne a s prehľadom najlepší koncert Nirvany. Nevadí, že občas niečo podrbali, nevadí, že niečo zahrali dosť kŕčovito, nevadí, že... Celý repertoár, čo tu zaznie je naozaj výber toho najlepšieho, čo dovtedy hrali. Musím pochváliť, že na rozdiel od Paramountu je táto šou zostrihaná naozaj bravúrne a je vidieť, že sa na tom podieľali profesionáli. Kvalita obrazu aj zvuku je excelentná. Nikdy nezabudnem, ako som tento koncert s nadšením sledoval ešte z amatérskych záberov s mizerným zvukom a ani som netušil, že to niekedy vyjde takto skvele spracované. Ako hovorím, pre mňa najlepší koncert, hneď za ním nasleduje O.K. Hotel a Great Western Forum. ()

Mire

Vlastním len bootleg verziu, ktorá mi plne postačuje a nepotrebujem si zatiaľ oficiálne vydaný záznam z novembra 2009 kupovať. Poviem k tomu len toľko, že je to bezkonkurenčne najlepší koncert tejto kapely, dokonalé od začiatku do konca, mrazivá atmosféra, úprimné vystúpenie a samozrejme skvelá hudba. Za spomienky dávam štyri hviezdy. ()

BuryGol

Jen u mála hudebních počínů jsem zažil...řekněme "hudební orgasmus". Tohle je jeden z nich. Jak se řiká u aut-dobrý auta už jsou vyrobený. U hudby je to kolikrát stejný. Když člověk dneska vidí jakej humus muzika může bejt, je mu na zvracení. I já dobrou hudbu objevuju v dnešní době po šafránovejch množstvích. Dokonalej koncert, kde mi občasný ujetí zpěvu, zaskřípání kytary nebo přehmátnutí akordu vůbec nevadilo. Jenom ten chlápek co se na podiu snažil o něco jako pogo mi pil krev. Já bych ho skopnul dolu, ale co už... ()

MrGregor

Koncert, nabitý obrovskou energií. Nirvana hrající pro, po každé písni bažící, publikum, které zná všechny texty... procítěné, šílené, prostě krása... (samozřejmě, že bylo pár nepřesností a originalit v písních - na Kristu Novoselicovi to jde jednu chvíli celkem jasně vidět :) ... pro toho, kdo chce vidět co znamenala a o čem byla Nirvana, je tento koncert ideálem ()

• Na úvod písničky "Smells Like Teen Spirit" zahráli úryvek hitu od kapely Boston z roku 1976 "More Than a Felling", což se hodilo, protože Kurt Cobain v mediích často prohlašoval, že "Smells Like Teen Spirit" ukradl právě kapele Boston. (kornitko)
  • Vystoupení kapely na tomto festivalu se stalo jedním z nejznámějších a bylo zařazeno podle časopisu Kerang! mezi 100 koncertů, které otřásly světem. (kornitko)
  • Predkapelou bola skupina Nick Cave and the Bad Seeds. (agency)