Hora pokušení (neoficiální název)

The Mountain

USA, 1956, 105 min

Reziser Edward Dmytryk /Pod kopyty Stad, Young Lions, Caine Mutiny/ natocil sympaticky dobry film o tom, ako sa dvaja ludia vydali k lietadlu pozachranovat ludi a veci, ktori tam ostali. Dost dlho trva, kym sa nieco zacne diat a minutaz vyplnaju len vatove dialogy o nicom, ale ako nastupi horolezecka cast filmu a zachranarska cast filmu, hned sa je na co pozerat. Hlavne, ked vo filme hraju herci ako Spencer Tracy /Guess who´s coming for a Dinner, Kdo seje Vitr 1960/ a Robert Wagner /Sklenene peklo 1974, Hrac 1992/. Medziludske vztahy sa preberaju len v ramci normy, konecne sa nesklzlo k prazdnemu tlachaniu o medziludskych vztahoch. Hory su nadherne a potesi aj zachranarska cast : 70 %(3.3.2016)

Dlouho to vypadalo na plný počet hvězd, ale závěrečná řeč Spencera Tracyho trochu zkazila dojem. Lezecké scény na tehdejší dobu velmi dobré, tvůrci si pohlídali i detaily ohledně drobných poranění (např. odřeniny na rukou), dokázali vybudovat napětí a poměrně dynamicky odvyprávět příběh. The Mountain stojí na vynikajícím Tracym v hlavní roli a krásném prostředí hor.(17.5.2014)

THEY'RE GETTING UP A RESCUE PARTY TO CLIMB THE MOUNTAIN. WHY, IF EVERYBODY'S DEAD? Páni to byl filmeček. Ztroskotaný letadlo na vrcholu zmrzlé hory a dva bratři Chris a Zachary dole pod kopcem. Zachary už neleze, ale Chris je čůrák a tak jdou nahoru nakonec oba. Ani dráty vysokého napětí, nemají takové napětí, jaké člověk cítí, když Spencer Tracy visí na polystyrénovém kameni a zatlouká skobu kladivem tak lajdácky, jako bych to dělal já sám. Kam se hrabou moderní horolezecké filmy. Hrůzou jsem trnul. Navíc mi byla kvůli nim celou dobu zima. Jejich zimní ochrana spočívala jen v kulichu alá Šmudla ze Sněhurky a hesle "na co bych si bral rukavice - za chvíli jsme dole". Vřele doporučuji.(4.5.2016)

Rozpočet $2,119,000Tržby USA $1,800,000Tržby Celosvetovo $1,800,000▐ nie je to zlé na drámu ale miestami to má strašne pomalé uvlečené tempo, hlavne keď Spencer Tracy umne upevňuje skobu po skobe do skaly, z jeho strhaným ubaveným výzorom potom len čakáte kedy to vzdá a zrúti sa, našťastie má to dobré triky, prevažne krásne prostredie, troška napätia a vyhrotenosť /60%/(12.1.2016)

Brilantné, brilantné, brilantné a ešte raz brilantné, nebezpečné pre zdolávanie prekážok, t.j vyštverať sa na vysokú skalu, strhujúce pre splnenie úlohy spočívajúcej v zistení, či niekto ešte žije, t.j havária lietadla vysoko v horách zabránila zistiť skutočnosti expedície, ktorá stroskotala, zahynul člen výpravy ! Počasie sa zdá byť už nevhodné, aby to skúsili iní, možno na jar ? Bratia Tellerovci, t.j starší a múdry Zachary s tvárou geniálneho a bravúrneho Spencera Tracyho, a mladší Christopher, ktorý je hlúpy, chamtivý, drzý, arogantný, a takto by som mohol pokračovať do zblbnutia ! Chris je trochu na hlavu, brata si neváži, stále má málo, peniaze by chcel, tak dostáva skutočne fascinujúci nápad, a to, že oni dvaja sa podujmú na výpravu do hôr, vyškrabú sa na kopčisko, dostanú sa k troskám lietadla a možno na niečo kápnu ? Áno, takáto je idea, ale mladšieho Chrisa, ktorý sa absolútne ničoho neštíti, okrádať mŕtvych by chcel, aj to urobí, ale stane sa mu to osudným ... Pokiaľ sa dostanú hore, tak si spolu prežijú nebezpečné situácie, keď im pôjde o život, ale zvládnu to, a aby sa ešte pritrafil nejaký ten dobrý skutok, tak v lietadle v chlade a mraze prežila Indka, ktorej chce Zachary pomôcť zísť dolu, po vlastných nemôže, je paralizovaná, tak pripraví jej sane, Chris je iného názoru, začne ju škrtiť !!! Ani by som nepovedal, že sú bratia !!! A ako to celé dopadne, nechám na každom inteligentnom človeku, ktorý si urobí svoj vlastný záver, úsudok ! Obidvaja herci sú majstrovskí, najmä obľúbený Spencer Tracy, ale aj mladý Wagner, Dmytryková réžia je excelentná, nervydrásajúca, pochvaľu taktiež udelím kameramanovi českého pôvodu Franzovi Planerovi, pretože aj vďaka tomu je film taký výborný !!!(22.8.2015)

• - Počas nakrúcania zažili Spencer Tracy (Zachary Teller) a Robert Wagner (Chris Teller) nepríjemnú nehodu na lanovke, ktorá ich mala vyviezť na Aiguille du Midi, kde sa nakrúcala časť filmu. Lanovka skĺzla z kábla a ostala visieť vo výške viac ako 350 metrov nad zemou. (Michal74)

• - Časť filmu sa nakrúcala vo francúzskych Alpách, vrátane strediska Chamonix-Mont-Blanc. (Michal74)