poster

Hora pokušení (neoficiální název)

 • USA

  The Mountain

Drama

USA, 1956, 105 min

 • Pepinec
  ****

  Zaplať pánbůh za to, že když tu dobu nemůžu sám zažít, můžu do ní alespoň nakouknout díky filmům. Přírodu tenkrát kazila jen padající letadla a kdo do ní chtěl jít, ten musel mít koule velikosti skalního masivu. Jen teda rozlišit staršího a mladšího bráchu šlo asi i trochu jinak, než obsadit cucáka s dědou.(7.9.2019)

 • Dale
  ***

  Nie príliš vydarený horolezecký film. Ako by aj mohol, keď horolezecké scény boli točené v štúdiu a nikto si nedal tú námahu, aby to vyzeralo aspoň trochu realisticky. Takže aj keď sú obaja dosť ľahko oblečení na jeseň v Alpách, žiadne začervenanie tváre alebo uší nevidno, ani len para z úst sa nekoná, takže muselo byť štúdio dobre vyhriate. Tie náročné horolezecké scény, keď väčšinou vidíme len tvár a ruku Tracyho sotva môžu byť napínavé, hlavne ak je za ním tapeta Álp, kde sa samozrejme ani obláčik nepohne, aj keď počuť, že vietor fúka dosť silno. :-) Ale čo by som chcel na tú dobu, všakže. Ani sa len neobťažovali prejsť na európsky metrický systém, takže pri lezení hovoria o inchoch, feetoch a míľach... Keby aspoň tie postavy boli trochu zaujímavejšie. Wagnerova postava je čistý hajzel, ani štipka ľudskosti sa počas celého filmu v ňom neprejaví a pritom ho vychovával jeho brat, ktorý je presný opak, no prekvapivo dosť submisívny a robí všetko, čo chce mladší brat. Chcelo sa to trochu viac pohrať s ich charaktermi, aby neboli až takí čiernobieli. Ani obľúbenec Spencer Tracy to nevytiahne na viac ako priemer.(16.4.2020)

 • honajz
  ***

  V podstatě dějově nic světoborného - dva chlapi lezou na horu, na jejíž vrcholek spadlo letadlo. Mladší bratr chce letadlo vykrást, starší je proti, ale nechce v tom brášku nechat. Právě v tomhle je pak problém filmu, který je jinak technicky dokonalý - vynikající kamera, horolezecké záběry (i ty ze studia mají své kouzlo), obtíže překonávání komínu a říms, úchvatné panorama... Ale nevěřím, že nějaký dvacetiletý mladík a dejme tomu šedesátiletý chlápek jsou bráchové. To by jejich matka musela začít rodit v patnácti a nejmladšího porodit v nějakých 55 letech - což je naprostý nesmysl. Možná mohlo být mladšímu třicet, ale to by mu neříkali chlapečku a nelepily by se na něj prachaté znuděné paničky. A Spencer Tracy prostě v tomhle filmu měl 56 let, a vypadá zde dokonce starší. Druhý problém mám s vykreslením povah - něco jako když Zábranský točil Dům pro dva - jeden je div ne anděl, druhý je zlo v lidské podobě. Nic mezitím. Dokázal bych pochopit motivaci mladšího bratra, že se cítí být chudý a opovrhovaný. Dokázal bych zkousnout, že kvůli tomu poleze na horu, přičemž horolezectví moc v oblibě nemá. Ale co by se v něm muselo změnit, aby tváří v tvář možnosti zachránit lidského tvora se pokusil spíše o vraždu? Ta finanční motivace je chabá. Každý zkušený kriminalista vám řekne, že kapsáři by v životě nevraždili. Na to musí mít člověk jinačí náturu. Psychologicky je to tedy zcela vedle a působí zbytečně černobíle. Ale řekněme, že samotná historka měla být jen rychle načrtnutým podkladem pro onen horolezecký výstup, což je skutečná filmařská lahůdka, a pak tedy jo, mno.(27.6.2013)

 • S.Quentin QUALE
  *****

  Moralizující příběh dvou rozdílných bratrů, kteří se vydávají na vrchol hory pátrat po ztroskotaném letadle. Na rok vzniku se jedná filmařsky o vyspělý snímek, který rozhodně nezaslouží prašivých 30 hodnocení. Oproti novodobé žánrové konkurenci sice působí The Mountain trochu naivně, ale kdo má rád dobrodružné filmy, bude spokojený. 90%(23.12.2014)

 • T2
  ***

  Rozpočet $2,119,000Tržby USA $1,800,000Tržby Celosvetovo $1,800,000▐ nie je to zlé na drámu ale miestami to má strašne pomalé uvlečené tempo, hlavne keď Spencer Tracy umne upevňuje skobu po skobe do skaly, z jeho strhaným ubaveným výzorom potom len čakáte kedy to vzdá a zrúti sa, našťastie má to dobré triky, prevažne krásne prostredie, troška napätia a vyhrotenosť /60%/(12.1.2016)

 • - Časť filmu sa nakrúcala vo francúzskych Alpách, vrátane strediska Chamonix-Mont-Blanc. (Michal74)

 • - Počas nakrúcania zažili Spencer Tracy (Zachary Teller) a Robert Wagner (Chris Teller) nepríjemnú nehodu na lanovke, ktorá ich mala vyviezť na Aiguille du Midi, kde sa nakrúcala časť filmu. Lanovka skĺzla z kábla a ostala visieť vo výške viac ako 350 metrov nad zemou. (Michal74)