Cesta na severozápad

Northwest Passage

'Northwest Passage' (Book I -- Rogers' Rangers)

Western / Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1940, 126 min

No čpí z toho agitka na americkou armádu, americké nezdolné vojáky a vůbec Ameriku, ale to je vzhledem k válce pochopitelné. Když ale odhlédnu od patetického konce a příběhu jak se dva hrdinové dostanou k Rangerům, je to parádní dobrodružný survival. Jednotka Rangerů pod vedením drsného majora Rogerse (fantastický Tracy) se vydává na ultradrsnou misi zničit zákeřné indiány a pokud cesta tam je brutál (přenášení člunů přes hory, pochod bažinou, lidský řetěz u řeky), pak cesta zpět je doslova peklem. Hlad, špína, nedostatek odpočinku, lesy plné nepřátel a po návratu k vytouženému cíli naprostý psychický šok. V kontrastu s peklem cesty je čistka vesnice "jen" slušnou akcí, ale celkově film stojí za to. Western roku 1940 (ač se moc o klasický western nejedná).(30.6.2016)

FUNNY THINK ABOUT A BOAT IT'S NO GOOD TO YOU ON THE TOP OF A HILL!! Vůbec ne hloupý film. Na rok 1940 přímo nadčasový a vše co major dělal a říkal mělo hlavu i patu. Útok na vesnici indiánů mě ovšem překvapil nejvíc. DRIVE THEM BACK! KILL THEM! KILL THEM ALL! Jeho brutalita a bezcitnost s jakou se po psech hází sekerou a bajonetem se indiánům operují střeva mě zaskočila. Nic z toho jsem nečekal a voják, který se zblázní a nosí sebou hlavu, kterou si v boji s indiány ukořistil mě dorazil. Filmu sluší barva, díky které vynikne okouzlující příroda a kamera v boji dokonce udělá záběr, který mě tak též zaskočil a to, když voják míří na utíkajícího indiána a záběr se točí spolu s ním. Úchvatné. Navíc mi zde Spencer Tracy strašně připadá, jako Kirk Douglas a celkově u mě stoup po tomto snímku v ceně. IT'S PRETTY HARD TO DESTROY A MAN WHO'S GOT A REAL INCENTIVE TO LIVE!(3.1.2015)

Slávna výprava Rogersových rangerov v období Francúzsko-indiánskych vojen na osadu St. Francis kmeňa Abenakiov, terorizujúcich prihraničné osady anglických kolónii. Film vcelku verne zobrazuje skutočnosti s ktorými sa rangeri museli vysporiadať počas svojej kampane ďaleko v tyle nepriateľa, nepozorovaný postup či problémy so zásobami. V kontexte doby kedy film vznikol ho hodnotím pozitívne 70%.(12.2.2018)

Rangers Forever!!! Maličko zpopularizovaná pověst o dobývání krajiny Velkých Jezer, drobný historický exkurz a spousta legendárních historek o správných chlapech spojená v jeden celek, tak aby lid myslel na světlé okamžiky historie a ne na válku. Tomu všemu ale vévodí opravdu skvělý Spencer Tracy, který se podle slov jedné hlavní postavy stal legendou...(20.4.2003)

Asi před půl rokem jsem četl monografii profesora Opatrného - Válka mohykánů, pojednávající o sedmileté válce v Americe, která obsahuje i docela podrobné zmínky o majoru Rogersovi a jeho harcovnících, jak Opatrný rangery nazývá. Díky tomu, že mě Rogers a jeho partička zaujali jsem se dostal i k tomuto filmu. Celou dobu sledujeme, jak rangeři pochodují a pochodují a pochodují (pak efektivně přebrodí jednu divokou řeku) a pak zase pochodují a pochodují a pochodují a první a vlastně jediná, ale za to skvěle natočená a napínavá akce přichází, když přepadnou indiánskou vesnici. A pak zase pochodují a pochodují a pochodují . . . No a tolik k příběhu. Ten mě tedy moc nezaujal. Za to mě zaujala postava majora Rogerse v podání Spencera Tracyho (jakoby z oka vypadl Kirku Douglasovi). Major je drsnej, přísnej ale férovej chlap. Taky si myslím, že filmu slušela barva. Černobílý by vynikl ještě méně.(22.9.2009)

• - Do úlohy Langdona Townea bol pôvodne zvažovaný Robert Taylor. (Michal74)

• - Snímek byl natočen na motivy románu od Kenneth Robertse „Severozápadní cesta“ z roku 1937. (Dragoni)

• - Natáčení probíhalo v Idaho, nedaleko jezera Payette a města McCall. (Dragoni)