Landův lektvar lásky (TV film)

Landa's Elixir of Love

Dokumentární

Česko, 2009, 56 min

Erika Hníková

Erika Hníková

Jiří Strnad

Otázne podľa mňa je, či sa má vôbec nejaký dokument zaoberať podobnými typmi ľudí, levitujúcich pri jaskyniach Moravského krasu a schopných prevrátiť Česko hore nohami. Pretože v prípade, ak sa im dá aj negatívna publicita, platí známa veta Oscara Wildea: "Je úplne jedno, či sa o mne hovorí v dobrom alebo v zlom, hlavne, že sa hovorí." A nech sa na mňa nejaký Landa a jeho fanúšikovia nehnevajú, ale to čo predvádza má od umenia tak ďaleko, ako môj splachovací záchod.(12.12.2009)

Dokument o tom, jak nejznámnější český agroskín, schizofrenik, sektář a mesiáš-samouk Daniel "Já-nic-já-muzikant" Landa uváděl v brněnském Národním divadle svou, z nedostatku přesnějších výrazů použijme výraz divadelní hru Tajemství zlatého draka. Z formálního hlediska jde o standardní středometrážní (díkybohu) televizní dokument, ale obsahově jde o podivohudnou směs absurdní komedie a děsivosti. _____Komické momenty: Titulek "umělec" pod jménem Daniela Landy. Vyprávění šatnářky o tom, jak na představení chodí skíni v kanadách, kteří pokorně poslouchají své kápy. Bezradnost Landových příznivců, když mají odpovědět na otázku, o čem hra je. A především zanícený projev samotného Landy na besedě s diváky, kde "po babicovsku" vysvětluje svou vlastní interpretaci "duchovního" obsahu hry. _____Děsivé momenty: Ukázky ze samotné hry - musel jsem si dát pod repráky kbelík, aby mi kapající patos nepromáčel koberec. Vystoupení dramaturga Dohnala, herce Petra Halberstadta, režiséra a šéfa činohry ND Plachého a brněnského primátora Onderky, zcela upřímně přesvědčených, že Landa je velký umělec, kterého tady potřebujeme, a že umí létat a měnit se v draka. _____Často zaznívají hlasy, že dokument je zmanipulován tak, aby tvůrci Tajemství zlatého draka vypadali jako blbci. Já se domnívám, že k tomu není třeba žádné manipulace, stačí jim dát do ruky mikrofon a namířit na ně kameru, což taky Erika Hníková udělala. Naopak, mnohem těžší by bylo natočit to tak, aby jako blbci nevypadali. To by nedokázal ani Michael Moore. Film je k vidění na webu ČT.(26.12.2009)

• Carth

"Dokument", kterej toho řekne daleko víc o autorech, jak o Landovi. Ať na toho člověka mám názor všelijakej (hudba ok, zbytek prapodivnej), tak z tohohle díla byla cítit manipulace daleko víc ze strany autorů než z Landy. Komický bylo, když si párkrát zcela očividně dělal Plachý z "dokumentaristů" srandu a buďto to nepostřehli nebo to tam nechali s tim, že někdo uvěří např. v levitujícího skina.(16.8.2011)

Zajímavý, snad jen příliš jednostranný a zaujatý, pohled na Daniela Landu. Trocha odstupu by možná prospěla, ale jak koukat na tak podivnou osobnost, jakou Landa je? Trochu se toho týpka děsím, trochu mi přijde vtipný a stejný je i dokument. Překvapuje Landova otevřenost, kdy na závěr lakonicky říká, že to co dělá, dělá proto, aby měl prachy, že to je vlastně maska, převlek a přetvářka. To bych nečekal.(11.3.2010)

• 666teen

Prosím vás, já u toho trošku klimbal, co to tam chtěli ti Landovi kamarádi stavět v tom lomu? Koncentrák? Hotel? Kostel? Jo, a neukazovali tam jak Dan lítá? To jenom kecali, že jo?(5.1.2010)