Do morku kosti

Mark White

Kostýmy:

Rebecca Hofherr
  • Flakotaso

Tohle že je vítěz Sundance a oskarový kandidát? Ne, je to film se strukturou vyprávění ne nepodobnou starým počítačovým hrám-hrdina někam přijde, chce něco vědět, tam někdo čeká a pošle hrdinu dál za někým jiným. A pořád dokola až do omrzení. Všechno, čím chce tento film být, je jenom rádoby. Postavy jsou jenom karikatury a řezání rukou motorovkou je parodické samo o sobě. U scény lovení veverek a jejich následné konzumace jsem se musel také uchechtávat. Režisérka asi četla Štorcha.(5.12.2010)

V nominacích na Oscara (TM) se roku 2011 objevil i tento zprvu nenápadný snímek. Takže jsem dlouho neváhal, a počin ženské režisérky shlédnul... a jsem příjemně překvapen! Beru námitky, že je to vedle Inception nebo třeba True Gritu vcelku divná volba, ale nakonec - proč ne? Důležitý je přístup: s tím správným si lze 100 minut kdesi v neobydlených končinách Ameriky patřičně užít. Příběh Ree mi rychle utekl, seznámil jsem se s další sociální stránkou USA (netvrďte mi, že to takhle tam někde opravdu není), a celkově vzato jsem za dramatickou, originální exkurzi velmi rád. I když o té nominaci by se dalo polemizovat dlouhé hodiny ;-). Slabé čtyři.(1.3.2011)

Americká kritika kvičela nadšením a já patrně tuším proč, nicméně američan nejsem, v Americe jsem nikdy nebyl a nedokážu posoudit, jak moc je film pro občana USA výstižný / naturalistický / jinak nitro postihující. Jenže o to tu tak moc neběží. Kdybych to měl hned shrnout, Winter's Bone od začátku tak moc dává na odiv svou diváckou neatraktivitu (jeden z komentátorů zde píše cosi o amerických buranech s budweiserem v ruce, budiž - ono je to vcelku přesné) a snahu všem říci, že takhle to tam u nich PROSTĚ CHODÍ, že jsem nad smysluplností a oprávněností všeho zobrazovaného přestal dumat už po čtvrthodině. Je mi to fuk. Nevím, jestli burani z amerického zapadákova kdesi v lesích sjíždějí koks ostošest, problémy vyřizují bouchačkou a nutí povahou svého žití i sedmnáctileté holky být chlap, nicméně v intencích tohohle filmu to platí stoprocentně a já jim všechno zobal z ruky. Jsou to reálie nehezké, nepříjemné a drsné ne proto, že drsně vypadají, ale protože drsné prostě jsou. Dostal jsem do žíly infúzi veškeré té životní těžkosti a to se stejnou samozřejmostí, jako titulní hrdinka učí děcka lovit veverky. Co se příběhu týče, kdekoliv jinde by podobná nepříliš složitá story působila se svým vyústěním divně, směšně, možná i hloupě, tady je normální. Nenormální je jen výkon Jennifer Lawrence, která je prostě fantastická. K oscarovým nominacím se vyjadřovat nebudu, nicméně pokud Winter's Bone pro průměrného amíka opravdu znamená kus odvrácené duše, zakopané tam někde v lesích, tak je plně chápu. Body navíc za objevení talentované Jennifer Lawrence. 9/10(2.8.2011)

Kudrnovy děti Missouri 2010 aneb veverky jsou nejlepší smažené :-)). Jako sociální sonda funguje film skvěle, Jennifer Lawrence je nadmíru sympatická a kamera i hudba zasluhují pochvalu. A mě osobně, jako zarytému fanouškovi Twin Peaks, udělala svým výstupem obzvláštní radost Sheryl Lee, která na těch svých třiačtyřicet sice rozhodně vypadá, ale roztomilé dolíčky ve tvářích má pořád.(28.1.2012)

Jak už bylo řečeno, tenhle film stojí především na atmosféře a vynikající (a krásné) Jennifer Lawrence. O podobných, často také nezávislých filmech se obvykle píše, jak jsou hrozně lidské, syrové a realistické, a spousta z nich si na to jenom hraje, ale Winter's Bone takový doopravdy je. Samozřejmě nevím, jak přesně to chodí na americkém středozápadě, ale tyhle skoro až post-apo krajinky a naprosto přesní herci jsou fascinující.(9.1.2011)

• - Jeden z nejméně vydělávajících filmů, který kdy byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší film. (-bad-mad-wolf-)

• - Film získal v roku 2010 Veľkú cenu poroty a cenu za scenár na festivale v Sundance a Cenu C.I.C.A.E. v sekcii Forum na Berlinale. [Zdroj: Artfilm] (imro)

• - Seržant Russell Schalk, který si zahrál armádního náboráře, je jím i ve skutečnosti. Jde o válečného veterána, který sloužil u 1st Cavalry Division. (Mr.Hudson)