Do morku kosti

Scénografie:

Mark White

Kostýmy:

Rebecca Hofherr

"Nikdy nepros o to, čo ti malo byť ponúknuté." Winter's Bone pôsobivo zobrazuje riešenie ťažkej situácie neúplnej rodiny v už tak ťažkom živote v neľahkých podmienkach (kde sa obživa zaobstaráva vlastnoručne v lese). Motorom filmu nie je ani tak scenár, ako atmosferické prostredie stredoamerického zapadákova, kde záhrady skrášľujú hrdzavé vraky áut a v kôlňach sa pěcie a fetuje perník. A kde medzi obyvateľmi fungujú spoločenské pravidlá, z ktorých mrazí v kostiach. Jennifer Lawrence je tu skutočne teenage ťahúňom, aký sa na plátne vidí raz za čas. Pocitovo blízke Coenovic Fargu, akurát bez nadsádzky. Missouri si ako turista nechám ujsť.(7.7.2014)

• Fr

,,JÁ JSEM DOLLYOVÁ! DO MORKU KOSTI!“..... /// To se takhle taťka zaručil celým svým jměním (barák a takový ty kraviny), že přijde včas k soudu. ,,MÁTE KAM JÍT?“ Nepřišel. A co na to máma? Mlčí. ,,MUSÍM HO NAJÍT!“ (v klidu, já ho mám na praku, ale dcera je z toho nějaká rozhozená) Na, tu máš trávu, prachy nemám… (Českej Honza by čuměl!) A tak vobejde příbuzný, pak vostatní občany na vsi - ,,TVŮJ FOTR TĚ TU NECHAL? TO JE HNUSNÝ! DÁŠ SI ŠŇUPEC?“ Kurva náročnej příběh. Reálnej americkej zapadákov, kde ¾tiny jsou kriminálníci a zbytek je minimálně podezřelej. Toť stará smažka, mlžící brácha a fotr v nedohlednu (já ti snad pudu pomoct!). A co na to máma? Mlčí. Všichni hrajou dramatický divadýlko, ale já jim to nežeru. A taky kurva nechápu, proč vona……., ale hlavně, hlavně je mi to jedno! Oscarová píčovina, na kterou jsem ještě nedospěl. Proč já to jen chtěl vidět? Já su magor…. a co na to máma? Co vám budu povídat! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Bouchla mi varna. Se omlouvám Bulharům, ale podoba je to čistě náhodná. 2.) Hledám recept na veverky. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(24.7.2012)

Situácia rodiny z Ozarských hôr bola natoľko zúfalá, že museli loviť a jesť veverice. Pritom nešlo len o krutý žart osudu či zvýraznenie sociálnej bezradnosti. Hoci sa príbeh odohrával v rovine prežívania hlavnej postavy - sedemnástky Dee, ukrýval niečo strašné, mal kriminálne pozadie. Ale drsní horali z amerického zapadákova vytrvalo mlčali. Prostredie, v ktorom žili, bol teda poriadny genetický izolát! Každý bol každému blízky alebo vzdialený príbuzný a všetci boli jedna ruka. Akoby povedal básnik: "domov sú ruky, na ktorých smieš plakať". V tomto filme to platilo doslova.(28.2.2011)

Překvapuje mě, že film, který se tak moc snaží být svůj, divácky nepřívětivý a charakterově nevlídný, se začne téměř na samém startu utápět ve vlastní šťávě a lehké rutině. Kdyby bylo negativně naladěné jenom něco a někdo, snad bych se dokázal do Ree vžít, ale když je všechno bezútěšné a všichni nepřátelští, špinaví či fetující, ztrácí se náboj hodně rychle. Navíc hlavní dějová linka je tak řídká, že už po hodině se opakuje snad potřetí a je jasné, že může skončit jen dvěma možnými způsoby. Ten, který se nakonec dostavil, mi vyhovuje určitě víc, takže díky němu a solidnímu Johnu Hawkesovi je Kost za silnějších 50%. Oscarové nominace jsou však o to větším kiksem.(18.2.2011)

I takhle to vypadá v současných Spojených státech amerických. Byl jsem překvapen odvrácenou stranou Ameriky a přesvědčen o autenticitě snímku. Pro mě neznámá Jennifer Lawrence tady podává vynikající výkon jako sedmnáctiletá, osudem nešetřená a zkoušená dívka, která se musí starat nejen o dva mladší sourozence, ale i o matku, která není tak úplně při smyslech. Winter's Bone se celou dobu odehrává v nepříliš pohostinném prostředí amerického "venkova", navíc v období podzim / zima. Nálada mi během sledování klesla až někde k ukazateli deprese a ani posledních pět minut mi náladu nezvedlo. Přesto, nebo možná právě proto, jde o výborný film.(12.1.2011)

• - Mnoho z herců – např. Isaiah Stone jako Sonny, Ashlee Thompson jako Ashlee a William White jako Blond Milton – stejně jako komparz, pochází z Forsyth v Missouri a práce na tomto filmu byla jejich první herecká zkušenost. (HellFire)

• - V přípravě na svou roli se Jennifer Lawrence naučila stahovat veverky, sekat dříví a prát se. (HellFire)

• - Jeden z nejméně vydělávajících filmů, který kdy byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší film. (-bad-mad-wolf-)