Do morku kosti

Scénografie:

Mark White

Kostýmy:

Rebecca Hofherr

Velmi zvlastny film... Az taky zvlastny, ze na nom nedokazem ocenit jeho skutocnu hodnotu, ktoru bezpochyby ma... Ale cakala som od toho naozaj viac, a to mam vacsinou skor tendenciu filmy podcenovat. Herecko-neherecke vykony a atmosfera na jednotku, ale aj napriek hlbke pribehu sa mi zdal prilis plytky... Kazdopadne tie individua, ktore vo filme vystupuju su snad z inej planety alebo im tam vsetkym komplet pridavaju do napoja ten spominany crank :)(15.10.2010)

Americká kritika kvičela nadšením a já patrně tuším proč, nicméně američan nejsem, v Americe jsem nikdy nebyl a nedokážu posoudit, jak moc je film pro občana USA výstižný / naturalistický / jinak nitro postihující. Jenže o to tu tak moc neběží. Kdybych to měl hned shrnout, Winter's Bone od začátku tak moc dává na odiv svou diváckou neatraktivitu (jeden z komentátorů zde píše cosi o amerických buranech s budweiserem v ruce, budiž - ono je to vcelku přesné) a snahu všem říci, že takhle to tam u nich PROSTĚ CHODÍ, že jsem nad smysluplností a oprávněností všeho zobrazovaného přestal dumat už po čtvrthodině. Je mi to fuk. Nevím, jestli burani z amerického zapadákova kdesi v lesích sjíždějí koks ostošest, problémy vyřizují bouchačkou a nutí povahou svého žití i sedmnáctileté holky být chlap, nicméně v intencích tohohle filmu to platí stoprocentně a já jim všechno zobal z ruky. Jsou to reálie nehezké, nepříjemné a drsné ne proto, že drsně vypadají, ale protože drsné prostě jsou. Dostal jsem do žíly infúzi veškeré té životní těžkosti a to se stejnou samozřejmostí, jako titulní hrdinka učí děcka lovit veverky. Co se příběhu týče, kdekoliv jinde by podobná nepříliš složitá story působila se svým vyústěním divně, směšně, možná i hloupě, tady je normální. Nenormální je jen výkon Jennifer Lawrence, která je prostě fantastická. K oscarovým nominacím se vyjadřovat nebudu, nicméně pokud Winter's Bone pro průměrného amíka opravdu znamená kus odvrácené duše, zakopané tam někde v lesích, tak je plně chápu. Body navíc za objevení talentované Jennifer Lawrence. 9/10(2.8.2011)

Slabá, tuctová drámička, ktorá nemá veľa čo ponúknuť. Jediné, čo stojí za zmienku sú exteriéry a obraz amerických buranov, ktorí miestami dokážu navodiť akú-takú bezútešnú, depresívnejšiu atmosféru. Ani kamera a herecký výkon J. Lawrence neboli zlé. To je však všetko. Dejová linka je nudná, nezáživná, veľa scénok je zbytočných, alebo sa vlečú ako jeden veľký, nudný sopeľ z nosa. Nosná téma bola spracovaná veľmi povrchne. Slabučký priemer. 50/100(19.10.2014)

Mezi horkými oscarovými kandidáty nebo technicky nabušenými blockbustery se každoročně objeví titul, který svým komorním pojetím nejde nikomu na ruku a dává vyniknout hereckým výkonům. Vždycky stojí spíš jen statisíce dolarů, před prestižními oceněními objede nejrůznější festivaly a sbírá ceny poroty a uznání jak na běžícím páse a obecně je považovaný za černého koně oscarového ceremoniálu, i když každý ví, že do cíle nikdy nedocválá. U Winter´s Bone ale není tak úplně jasné, proč se v takové společnosti vůbec nachází. Je poměrně tísnivou kritikou nehostinného amerického venkova. Obyčejní hrdinové v syrovém podání působí v prvních desítkách minut fajn, ale jen do té doby, než vyjde nadobro najevo, že jim jednoduše chybí pevnější příběh. Hlavní hrdinka (aktuálně po právu v kurzu Jennifer Lawrence) tu bloumá s nasraným výrazem po polorozpadlých chatrčích, všude dostává stejných odpovědí od lidí, kteří se většinou živí domácí výrobou drog a jsou to dost často agresivní hovada. Postavy se objevují a mizí bez nějakého významnějšího opodstatnění, filmu chybí silné scény (maximálně nakládačka v garáži) a nebýt strýce hlavní hrdinky, děj by se snad ani nikam nepohnul. Postava skutečně výborného Johna Hawkese naštěstí dostává záhy víc prostoru a dokáže se opřít o jakýs takýs uvěřitelný základ. Nevzrušivé drama, které si ale pozornost během nějakého chladného večera zaslouží.(5.5.2012)

• JohnCZ

Prostředí hnusného amerického vidlákova vypadá na první pohled zajímavě, ale film bohužel nic zajímavého nepřináší, děj se po celou dobu strašně táhne, charaktery jsou nesympatické, dalo by se říci až protivné a jediné pozitivum je tak Jennifer Lawrence. Ve spojení s filmem je i ta - jinak celkem pěkná - country hudba neskutečně otravná.(29.8.2013)

• - V přípravě na svou roli se Jennifer Lawrence naučila stahovat veverky, sekat dříví a prát se. (HellFire)

• - Jeden z nejméně vydělávajících filmů, který kdy byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší film. (-bad-mad-wolf-)

• - Mnoho z herců – např. Isaiah Stone jako Sonny, Ashlee Thompson jako Ashlee a William White jako Blond Milton – stejně jako komparz, pochází z Forsyth v Missouri a práce na tomto filmu byla jejich první herecká zkušenost. (HellFire)