Do morku kosti

Scénografie:

Mark White

Kostýmy:

Rebecca Hofherr

Americká kritika kvičela nadšením a já patrně tuším proč, nicméně američan nejsem, v Americe jsem nikdy nebyl a nedokážu posoudit, jak moc je film pro občana USA výstižný / naturalistický / jinak nitro postihující. Jenže o to tu tak moc neběží. Kdybych to měl hned shrnout, Winter's Bone od začátku tak moc dává na odiv svou diváckou neatraktivitu (jeden z komentátorů zde píše cosi o amerických buranech s budweiserem v ruce, budiž - ono je to vcelku přesné) a snahu všem říci, že takhle to tam u nich PROSTĚ CHODÍ, že jsem nad smysluplností a oprávněností všeho zobrazovaného přestal dumat už po čtvrthodině. Je mi to fuk. Nevím, jestli burani z amerického zapadákova kdesi v lesích sjíždějí koks ostošest, problémy vyřizují bouchačkou a nutí povahou svého žití i sedmnáctileté holky být chlap, nicméně v intencích tohohle filmu to platí stoprocentně a já jim všechno zobal z ruky. Jsou to reálie nehezké, nepříjemné a drsné ne proto, že drsně vypadají, ale protože drsné prostě jsou. Dostal jsem do žíly infúzi veškeré té životní těžkosti a to se stejnou samozřejmostí, jako titulní hrdinka učí děcka lovit veverky. Co se příběhu týče, kdekoliv jinde by podobná nepříliš složitá story působila se svým vyústěním divně, směšně, možná i hloupě, tady je normální. Nenormální je jen výkon Jennifer Lawrence, která je prostě fantastická. K oscarovým nominacím se vyjadřovat nebudu, nicméně pokud Winter's Bone pro průměrného amíka opravdu znamená kus odvrácené duše, zakopané tam někde v lesích, tak je plně chápu. Body navíc za objevení talentované Jennifer Lawrence. 9/10(2.8.2011)

• Pluhy

Americkej venkov vypadá krapánek jinak, než když jedete za babičkou Boženkou k Uhřiněvsi. Zatímco na české vsi je kostel, hospoda, koloniál a hřbitov, tak v Ozark Mountains je to smrad, špína, perníkový doupě a pupkatý vidláci s polorozpadlým pickupem. A v tom všem bordelu žije Jennifer Lawrence, která přijde se svejma sourozencema o střechu nad hlavou, pokud nenajde svýho zadluženýho fotříka. A tak začíná zdlouhavý příběh obcházení jedné barabizny za druhou, klepání na dveře a dostávání výprasku od bezzubejch smradlavejch vidláků. Winter's Bone připravuje hutnou redneckovskou atmosféru, ale s nudnou zápletkou a ještě nudnějším příběhovým líčením.(1.7.2014)

Silný a suverénní výkon 20ti leté Jennifer Lawrence (ať mi ještě někdo říká, že není dobrá herečka). Ta sice táhne celý film, žádná scéna se bez ní neobejde, ale i tak divák časem trochu doplácí na určitou monotónnost příběhu a lokalit, ve kterých se odehrává. Na druhou stranu chápu, že právě to neměnné prostředí, ale i všechny vedlejší postavy, které dokonale splňují xtou variaci na Cletuse, vykreslují celkem přesvědčivě fungující atmosféru celého snímku. 6/10(2.3.2017)

Pre podobne malé festivalové filmy mám slabosť a aj preto sa mi chladný Winter's Bone páčil. Je pravda, že film nepovažujem za nejaký výnimočný kúsok, ale určité má niečo do seba, niečo o čom po filme budete premýšľať. Neviem prečo, ale pripomenulo mi to tvorbu bratov Coenovcov. Možno preto, že je to malý film, ktorý stavia na pomaly budujúcu atmosféru, chladne rozprávanie príbehu a skvelý herecký výkon. Je pravda, že mladá Jennifer Lawrence ťahala film dopredu a veľmi sa pričinila na tom, že má film niečo viac čo by nemal ak by Ree hrala iná herečka. Mám z nej dobrý pocit aký som mal pred piatimi rokmi pri Ellen Page.(9.1.2011)

Komorní a divné. Život, kterej jde mimo mě, hodnoty, který jdou z velký části mimo mě a scénář strukturou trochu na palici. Že bych měl pocit přítomnosti autentické sondy do nějaké subkultury se taky říct nedá. Cejtil jsem ale ostří a místně hutnou atmosféru, která se však často střídala s nudou. Oscarovou nominaci moc nechápu. Rogue je ale zbytečně zlá.(4.6.2011)

• - Jeden z nejméně vydělávajících filmů, který kdy byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší film. (-bad-mad-wolf-)

• - Film získal v roku 2010 Veľkú cenu poroty a cenu za scenár na festivale v Sundance a Cenu C.I.C.A.E. v sekcii Forum na Berlinale. [Zdroj: Artfilm] (imro)

• - Kdyby Jennifer Lawrence získala Oscara, byla by tak nejmladší herečkou, která kdy získala Oscara za herecký výkon v hlavní roli. Ve finále ji však porazila Natalie Portman, která ztvárnila hlavní roli ve snímku Černá Labuť (2010). (Weasley)