Do morku kosti

Scénografie:

Mark White

Kostýmy:

Rebecca Hofherr

Jak už bylo kdesi řečeno, tak Winter´s Bone pouze doplnil desítku oscarových aspirantů za Nejlepší film, protože na mě osobně tento snímek zapůsobil dost průměrně. Celkově mi to přišlo takové ploché a vypadalo to, jako by se tvůrci nesnažili jít hlouběji. Osobně bych nechtěl žít ve stejném sousedství jako hlavní hrdinka, protože se tam každý tvářil jako vrah nebo jako by právě zakousl králíka. Zkrátka mi přijdou ty čtyři nominace na Oscara přehnané, protože tento film není v žádném směru ukázkovým příkladem něčeho lepšího, vyjma snad jen hereckého výkonu Jennifer Lawrence.(21.2.2011)

Lepší tři hvězdičky. Jennifer Larwrence určitě zaujme, stjeně jako kamera a prostředí, ale celkově jsem tomu neuvěřil. Nominaci za nejlepší film bych neřešil, když si Akademie usmyslila, že bude nominovat 10 snímků, tak bylo jasné, že tolik dobrých filmů se v jednom roce nesejde, takže vždy musí být alespoň jeden film, na kterého nominace prostě zbude.(22.2.2011)

V nominacích na Oscara (TM) se roku 2011 objevil i tento zprvu nenápadný snímek. Takže jsem dlouho neváhal, a počin ženské režisérky shlédnul... a jsem příjemně překvapen! Beru námitky, že je to vedle Inception nebo třeba True Gritu vcelku divná volba, ale nakonec - proč ne? Důležitý je přístup: s tím správným si lze 100 minut kdesi v neobydlených končinách Ameriky patřičně užít. Příběh Ree mi rychle utekl, seznámil jsem se s další sociální stránkou USA (netvrďte mi, že to takhle tam někde opravdu není), a celkově vzato jsem za dramatickou, originální exkurzi velmi rád. I když o té nominaci by se dalo polemizovat dlouhé hodiny ;-). Slabé čtyři.(1.3.2011)

• MartinezZ

9.4.2011 ~ Film, který nemusel být špatný, kdyby nebyl natočen nudně. Film, který naproti své nepřílišné kvalitě, dostal nemálo nominací na Oscara 2010. Film, který (za) moc nestál. ~ Mladá dívka žije se svým malým bratrem a pomatenou matkou kdesi v opuštěných lesích Spojených států. Ve společnosti jsou spodina, v podstatě nemají z čeho žít a všude okolo je jen a pouze hnus. Jak prostředí tak lidé. Dívka má ještě otce. Vaří drogy, má jít k soudu a kaucí je jeho dům, v němž rodina žije. A je nezvěstný. Na dívce tak je, aby ho našla a donutila ho k soudu jít, jinak celý zbytek rodiny skončí na hlíně (dlažba široko daleko není). A že by jim někdo pomohl, to nepřipadá v úvahu. ~ A tak holčina putuje od jednoho známého a rodinného příslušníka k dalšímu, všude je přinejmenším odmítána a když už se k něčemu přibližuje, nikdo si nebere servítky mladou holku zmlátit do krve. A přesto je film nudný. ~ Celý film se autoři snaží ukázat, v jaké hrůze rodina žije, že dívka je jediná, kdo má možnost se z toho nějak dostat, a že hnus je tam opravdu všude. V tomhle ohledu na mě film zapůsobil. Holku a kluka bych nechal odvést a celý les i s obyvateli nechal pokrýt napalmem. Nic jiného si nikdo nezasloužil a já nějak moc nechápal, proč bych se na to měl takovou dobu koukat. Je to totiž dost podprůměrný snímek, ze kterého by šlo udělat slušné drama, kdyby se toho ujal někdo zkušenější. Hlavní představitelka sice hrála, ale rozhodně to nebylo nic, za co by si zasloužila nominaci na Oscara za hlavní roli (!). Půl filmu někoho hledá, druhou půlku dostává furt přes hubu a v ostatních chvílích někde leze a je špinavá. Pár dialogů, nic na Oscara. Stejně tak nechápu, proč na Oscara někdo nominoval tenhle film. Ani zdaleka to není nic, co by si byť nominaci zasloužilo. Hlavní představitelka se také prý pro roli naučila sekat dříví (to musel být alespoň týdenní kurz), stahovat veverky (důležité kvůli jedné scéně) a dokonce se i prát (!), což už vůbec nechápu, protože dostávala v kuse po hubě. ~ Ne, skutečně nevidím důvod nějak opěvovat tenhle lacině vytvořený film, kde holčina dostává do těla od rodinných příbuzných a známých jen proto, že se snaží najít otce, sračku stejnou, jako všichni, s kým za celý film promluví. Letošní nominace na Oscary byly vůbec velmi zvláštní...(1.5.2013)

• Flakotaso

Tohle že je vítěz Sundance a oskarový kandidát? Ne, je to film se strukturou vyprávění ne nepodobnou starým počítačovým hrám-hrdina někam přijde, chce něco vědět, tam někdo čeká a pošle hrdinu dál za někým jiným. A pořád dokola až do omrzení. Všechno, čím chce tento film být, je jenom rádoby. Postavy jsou jenom karikatury a řezání rukou motorovkou je parodické samo o sobě. U scény lovení veverek a jejich následné konzumace jsem se musel také uchechtávat. Režisérka asi četla Štorcha.(5.12.2010)

• - V přípravě na svou roli se Jennifer Lawrence naučila stahovat veverky, sekat dříví a prát se. (HellFire)

• - Mnoho z herců – např. Isaiah Stone jako Sonny, Ashlee Thompson jako Ashlee a William White jako Blond Milton – stejně jako komparz, pochází z Forsyth v Missouri a práce na tomto filmu byla jejich první herecká zkušenost. (HellFire)

• - Jeden z nejméně vydělávajících filmů, který kdy byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší film. (-bad-mad-wolf-)