O Vánocích už nechci slyšet ani slovo (TV film)

Komedie

Československo, 1981, 72 min

Keby len panelákovina, ale dokonca minimalistická panelákovna. Kostka žije v holobyte s jedným gaučom. Pomedzi načúvaniu susedov cez kuchynskú odsávačku pár a snahy trochu zariadiť holobyt sa čosi deje. V Kostkovom živote figuruje bývalá manželka, súčasná frajerka a ideál z mladosti - prvá láska po rokoch. Kostka pri rozhodovaní sa, že čo a ako ďalej vo vzťahu výdatne paří, Popri tom sa ukáže aj náznak fungovania prostitúcie v zlatých rokoch osemdesiatych (barmani dohadzovači). Rozhodne nie márne dielo, pretože takéto socialistické bizáry celkom dobre ukazovali dobu, nie cez politiku, ale ešte presnejšie cez sociokultúrnu stránku (byty, bary, tance). No a ďalej to, ako si v tej kostýmovo a architektonicky potreštenej dobe ľudia riešili svoje celkom normálne túžby a vzťahy. Samozrejme je to také trochu lacné televízne (ale zase ako minimal ujde), horšie, že sa to ťahá ako stará pančucha a deklamácie dialógov sú poslabšie, takže 60%.(26.12.2016)

• otík

Nevadí mi komunistické televizní komedie z rozestavěných panelových sídlišť. Ale příběh neustále váhajících inteligentních lidí středního věku o svém vztahu či nevztahu je hrozně vleklý a bez špetky energie. Ani jindy výtečný Kostka tu není ničím jiným než tuctovým hercem. Ale jasně, v televizní inscenaci se nehraje na herectví, ale má se hrát na zábavu a ta se tady neodehrává skoro vůbec. Nebýt vskutku podařeného závěru, stálo by to za zlámanou grešli.(31.1.2016)

• blackrain

Takovou větu jako pronesl pan Kostka, tak s oblibou používám taky, protože se nechci zúčastňovat pravidelných krysích dostihů, které se začnou konat už od listopadu a dojdou svého vrcholu právě o Vánocích. Mediální masírka taky stojí za to. Ať se tomu vánočnímu bláznění bráním sebevíc, tak mě to taky semele. Moc komediální mi to nepřišlo. Mohlo to být zajímavé drama. Herci se snažili, ale příběh je slabý.(18.12.2013)

Podíval jsem se s chutí na toto TV retro. Panelák; děti se neberou jako rovnoprávný partner, ale jako obtížný hmyz; nechybí obligátní taneček v nočním podniku se živou kapelou. Jedna scéna je opravdu pěkná, když dva hlavní protagonisté potkají kamarády z mládí a ti je berou omylem jako manželský pár, což si protagonisté užívají.(6.2.2016)

• Pitryx

Naprosto hloupý příběh o ničem, který může vánoce jenom pokazit. Hloupý chlap Karel, který platí, co nemusí (Petr Kostka) a nuda převeliká. Ani mne nezajímalo, jak to skončí, ale dokoukal jsem to. Ani nevím proč. 201109187122/7241+++++++ Souhlas s mým 7 let starým komentem. 20180902+++++++++Mimochodem, až nyní jsem si přečetl ofic.text. dist. a není mi jasné o jakém "setkání" na Štědrý večer to píše. To jako že se to vše odehrálo v jednom dni?(25.2.2014)

• - Poslední film herečky Jaroslavy Tvrzníkové před emigrací. (M.B)

• - V televizi běží koncert francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda. (Snorlax)

• - Scény v bytech se natáčely ve studiu, v oknech jsou jasně vidět kulisy sídliště. (M.B)