Camille

Drama / Romantický

USA, 1921, 72 min

Předloha:

Alexandre Dumas mladší (kniha)

June Mathis

Kostýmy:

Natacha Rambova

Ó božský Valentino, ó féerická Alla Nazimova... Přetěžko je pro mě hodnotit tyhle historické kulturní relikty. Často u takových filmů přemýšlím nad tím, zdali tehdejší diváci vnímali je jako >umění< , nebo to byla taková dobová >jen komerce< . . . Každopádně pánům z Warnerů patří dík, že přidali tenhle film do "Greta Garbo Collection" jako bonus k Cukorově verzi "Camille" z roku 1936. Zajímavá je též pro tuto příležitost nově složená hudba Petera Vantina (viz. http://www.petervantine.com/themusic.html), která sama o sobě působí jako poutavá zvuková kulisa k filmu, ale obstojí i jako samostatně vnímaný soundtrack. Takže - jsem na rozpacích - jak hodnotit tenhle warnerovský počin (?)... A tak zůstanu u alibistických čtyř hvězdiček...(6.7.2006)

Film som pochopiteľne pozeral kvôli Rudymu Valentinovi, ktorého je vidieť dlhšie než 60 sekúnd, takže spokojnosť je dokonalá. Okrem toho sa mi dostalo i nečakaného bonusu v podobe akejsi Ally Nazimovej, ktorá hrá skutočne báječne. Zároveň tu vďaka Valentinovej "sham" manželke Nataši Rambovej máme prekrásne dizajnované interiéry, síce na art deco nečakane minimalistické, no fascinujúce. Film samozrejme vidieť nemusíte, ale prídete o veľa.(30.1.2014)

Kombinace futuristické výpravy, diluviálního herectví a Vantinova soundtracku dělá z tohoto zpracování jedné z nejzfilmovávanějších limonád v dějinách mimozemskou podívanou, blížící se místy spíš nějaké odrůdě tradičního orientálního divadla než filmu. Rozhodně nevšední zážitek a pro doplnění představy o stavu kinematografie v roce 1921 vedle Kidů a Vozků smrti naprosto k nezaplacení.(26.4.2019)

Tak, jako knížka, je tento němý snímek naprostou nádherou. Výrazu zoufalství Ally Nazimovy jsem naprosto věřila, i když v mnoha případech (ty bohužel převyšovaly) až afektovaně přehrávala. Samozřejmě ale, psal se rok 1921 a málokdo by to zahrál jinak, ba dokonce lépe.(24.11.2013)

Vzorové melodrama Alexandra Dumase mladšího "La Dame aux camélias" čeká - a stále bude čekat - na dokonalé filmové ztvárnění. Film z roku 21 s Rudolphem Valentino, a především Allou Nazimovou, má k tomu docela blízko. Ale jelikož "rien n'est pas parfait", je třeba se o to pokoušet znovu a znovu (Wikipedie uvádí 25 adaptací). Smalwoodova Camille představuje na svou dobu poměrně realistické zpracování v nádherných interierech a s herci, kteří dle tehdejších hereckých představ zdůrazňují odstup od "přirozenosti" postav, které zastupují - nejde tu přece o skutečnost, ale její zastoupení (podobné "vedení" herců používá třeba Kira Muratovová ve filmu "Ladič pian" z roku 2004, která na přirozený projev herců zcela rezignuje).(12.9.2019)