Inscenácia Statky zmätky sa pokúša svojou drsne komickou optikou zrkadliť necnosti slovenského národa. Hrubosť a necitlivosť v otázkach vzťahov. Maskovanie mnohých jeho nedostatkov: falošnú mierumilovnosť, láskavosť a bohabojnosť. Ale aj prehnanú dôležitosť, nadutosť a arogantnosť. Pretvárku, dvojitú morálku a pokrytectvo vo vzájomnej komunikácii. Veď mnohí z nás poznáme takýchto „podarených viťúzov“. Falošne ustarostených rodičov, malicherne vzťahovačných príbuzných, lakomých a zaťatých otcov, arogantne prelietavých synov, klebetné a samoľúbe matky, či trpiteľsky precitlivelé dcéry. Všetci sa snažia niečo „hrať“ – a pritom chcú iba mať! Alebo skôr nahrabať! Mať pravdu! Žiť vo falošných ilúziách o vlastnej bezúhonnosti, čestnosti a mravnosti (oficiální text distributora)

BoncheR

Videl som v nitrianskom divadle a musím povedať...: uf, fakt nuda. Myslel som že od nej zomriem. Prvá polovica bola ešte ako-tak znesiteľná, ale tá druhá, nuda, sem-tam niečo vtipné, furt len výkriky a nič konštruktívne. Proste nuda. ()

artas

Videné v televízii, takže ten zážitok je o málinko slabší ale stále dobré. Klasika ktorú som si ako povinnú literatúru určite neprečítal. Dosť ukričané predstavenie, najmä "Ananás" (Milan Ondrík) si hlasivky riadne vytrápi. ()

jan72

autor: Jozef Gregor TAJOVSKÝ ### Sem-tam nekonvenčné (sexuálne náznaky, telenovela v tv), zaujali ženské monológy (Dolná, Pavlíková) a dialógy neuveriteľnej rýchlosti. Rušivo pôsobila recitujúca "dáma v čiernom" (Augustovičová), ktorá prerušovala diabolské tempo predstavenia. ### hrali: Milan Ondrík (Ďurko Ľavko), Daniela Pribullová (Zuzka Kamenská), Gabriela Dolná (Mara Palčíková), Ivan Vojtek st-1957 (Ondrej Palčík), Eva Pavlíková (Žofa Ľavková), Ivan Vojtek ml-1962 (Jano Ľavko), Kristína Greppelová (Beta), Eva Večerová (Kata Kamenská), Ján Greššo (Tomáš Kamenský), Alena Pajtinková, Jakub Rybárik, Peter Kadlečík, Hilda Augustovičová ()

fugyx

Niet nad klasiku a Tajovského, a ešte v prevedení skvelého DAB. Milan Ondrík to snáď ani lepšie zahrať nemohol, Eva Pavlíková a Gabriela Dolná v rapotajúcich monológoch, Ivanovia Vojtekovia... Neviem, ako im napadlo, zapojiť do toho telenovelu, ale úspech to zožalo. Čo sa týka Dámy v čiernom, ja si naopak myslím, že aj keď v originále nevystupuje, svoj účel splnila ‒ vystúpiť z deja a apelovať, čo tým celým chce byť povedané. „Neskuhrite bez prestania a verte, tak ako aj ja verím v krásu, v lásku ‒ najcennejší statok ‒ on sa naostatok v celej svojej sile vyjaví a skvitne, kým pokoj všetky srdcia neprenikne. Treba len veriť a čakať, a tak dočkáme sa, všetci.“ ()