The Eagle

Komedie / Romantický

USA, 1925, 73 min

(1001) Hm, tak v porovnávací exkurzi mezi proslulými milovníky němého filmu v mém žebříčku i nadále povede Douglas Fairbanks (pokud tedy nepočítám Bustera Keatona, protože ten strčí do kapsy všechny). Valentino mne svým charismatem příliš neokouzlil a celkově první polovina filmu, která stojí víceméně jenom na něm, postrádala nějaké to "něco", co by mě přikovalo do sedačky. To se ovšem změnilo s nástupem Vilmy Banky. Nevím, jestli jí scénář předepisoval o trochu víc k hraní, nebo čím to bylo, že působila mnohem "električtěji", živěji a zajímavěji než její protějšek. Rozhodně se mi ale líbilo, že, alespoň v porovnání s průměrnou ženou v nesnázích němého filmu či červené knihovny obecně, byla její postava napsaná jako chytrá a (do jisté míry) soběstačná, což jí jenom přidávalo na výsledném šmrncu. A hlavně jakmile do akce nastoupil trojúhelník Kyril - jeho dcera - Černý orel, tak se film konečně pořádně rozjel a najednou jsem chvílemi ani nevěděla, čím se kochat dřív. Ačkoliv na mě tedy Clarence Brown přílišný dojem neudělal, rozhodně si zaslouží palec nahoru za to, že svoje esa vytasil až v druhé části filmu, než že by je všechny vyplýtval už na začátku. -"I'd rather die on my feet than ride on your horse."(6.2.2018)

Rudolf Valentino - neodolateľný lámač sŕdc diváčiek kín v ére nemého filmu. Hrá jednu rolu a zároveň viaceré. Kozácky cisársky strážca neváha ani sekundu a stáva sa záchráncom bezradných žien v kontroly zbavenom, rútiacom sa dostavníku. Po zistení rodinnej situácie sa stáva romantickým pomstiteľom Zorrovho strihu. No a popri tom všetkom samozrejme pôsobí ako galantný gentleman a milenec. Cárovná Katarína sa síce snaží, ale dosiahla len vedľajšiu úlohu zvodkyne i krutej mstiteľky. Do toho téma rodičov - tu pokorených a inde zase nenásytne obžerských. Nechýbajú kone, bambitky, zúrivý medveď a iskrivo vtipné situácie! Červená knižnica na 100%! Podľa Puškinovej predlohy! Neváhajte! A užite si to: na plátne, na počítači či na obrazovke telvízora!!!!(11.10.2013)