Pýcha, předsudek a zombie

Pride and Prejudice and Zombies

Horor / Historický / Akční / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie, 2016, 108 min

• KASUGI

Ultimátní WTF. Kde se v amerických filmařích neustále bere ta demence - točit vidětelně ujetá témata jako ultravážné počiny (např. Lincoln lovec upírů, nebo první Žralokonádo) . Jedna věc je historický film ze staré anglie, která se potýká se zombie epidemií a k tomu logicky úměrné jednání postav, druhá věc je suše přepsat dialogy z Pýchy a předsudku a násilím tam naroubovat zombie. Takže to probíhá stylem - dialog: "Doufám, že se bude panu Bingleymu líbit, Lizzy." "Nedozvíme se, co se panu Bingleymu líbí, dokud se s ním neseznámíme." "Ale zapomínáte mamá, že se s ním setkáme ve společenském sále a paní Longová slíbila, že nám ho představí." "Nevěřím, že to udělá. Sama má dvě neteře. Je to sobecká pokrytecká osoba a nemyslím si o ní nic dobrého." "Ani já ne a jsem rád, že se v tom na ni nespoléháte." "POZOR ZOMBIE!" Zombie je zneškodněna, zapomenuta a pokračujem v tomto duchu dál. Tortura. Co je ale nejvíc postavené na hlavu je rating pg-13. Když opomineme, že z čistě "estetického" hlediska je divné točit zombie žánr bez masa a krve, pak mi prosím producenti vysvětlete ten důvod přístupnosti?!!! Kvůli větším ziskům? Ach ano, pochopitelně, akorát si nějak nedovedu představit 13ti letého školáka, jak v kině vydrží nekonečné dialogy plné sociální třídy a sňatků z rozumu a cti. Jako tvrdé R-ko by to aspoň něco vydělalo, ale to by Portmanová nesměla být kráva (jak jsem se koneckonců kdysi přesvědčil z jejího rozhovoru). Boha jeho, když už ta nula, co to psala, neměla na to, proslavit se originálním příběhem a musela se přiživovat na slavném románu, proč zrovna Pýcha a předsudek? Celé to působí, jako kdyby si inteletuál chtěl dokázat, že i on může být děsně ujetej a cool. Ta absolutní nezařaditelnost by tomu odpovídala. Na závěr mě napadá trefná definice této blitky: Sračka natočená podle sračky, napsané podle sračky.(4.9.2016)

Ujetý nápad zajistí pozornost, ale pokud zůstane jen u něj, už nedokáže nabídnout zábavnou podívanou. Tady se utkala Jane Austen se zombiemi. Je to trochu nefér, protože Jane už je nebožkou pěkně dlouho a nemůže tedy vrátit úder zpátky. Přesto to dokázala. V souboji klasického textu a zombie příběhu vítězí na plné čáře klasika. Do slova a do písmene převzaté dialogy z románu Jane Austen přebíjejí zombie a vy si říkáte, proč se tam vůbec objevily a překážejí příběhu. Boje se zombiemi jsou k tomu dost chaotické. Teprve posléze přestane scénář kopírovat román a předvede aspoň náznak jiné zápletky. Jenomže hloupé a nedotažené. Zajímavý nápad, jak koexistovat se zombiemi, vezme brzy za své a vše končí všedně a neoriginálně. Chyba bude asi už v předloze, která nerozvíjí slavný román, jen na něm parazituje.(1.5.2017)

• majo0007

V dnešnej dobe fenoménu Walking Dead toto vyznieva fakt ako zlý vtip. Natalie Portman ako producentka síce musela prísť o hrsť prašúl, ale aspoň mala toľko chochmesu, že z hlavnej role tejto frašky napokon vycúvala. Pre koho je toto čudo vlastne určené? Pre fanúšikov predlohy - to sotva. Pre fandov zombie filmov - ani náhodou. A tí 4 jazdci Apocalypsy (dokonca aj v End Credits scéne) - WTF!(6.3.2016)

• hansel97

Vůbec mi nevadilo, co s touhle klasikou provdeli a říkal jsem si, že by to mohla být celkem zajímavá podívaná vidět historickou apokalypsu. Ono vlastně to našroubování na Pýchu a předsudek je jen pro nalákání pozornosti, jinak je to akorát obyčejný zombie film ve středověku. A přestože ve filmu možná funguje Pýcha a předsudek, tak ty zombie vůbec ne. Velký problém je, že jsou na plátně minimum času a zbytek filmu, od kterého jsem nečekal drama a romantiku, zaplácnou nanicovaté rozhovory, které měli tvůrci použít, kdyby adaptovali klasiku od Austenové. Vážně, vsadit více na ten aspekt ze zombíky, jdu třeba na tři hvězdičky. Ale když už tedy tu a tam ty zombie na obrazovce jsou, tak nepředvádějí nic žánrově záživného a tak akce je upřímně dost jednoduchá a odfláknutá. O tricích a jejich kvalitě typu, když se střelí do hlavy vybuchne a hořícím městě. Jedna velká nuda, kterou dokážou zachránit maximálně talentovaní herci, pro kterých je tohohle opravdu velká škoda.(9.3.2016)

• Heroine

Největší slabinu vidím v tom, že je tenhle film hrozně ošklivě obsazený. A mám na mysli tentokrát vzácně především mladé pány v hlavních rolích, to je fakt hrůza! Jinak si myslím, že kdyby se vynechala celá ta zbytečná a nefunkční zombie tématika, a nechal by se jenom austenovský příběh pojatý tak trochu jinak, nebylo by to špatné! Nemusely by se tam tak předvádět dámy se zbraněma, to opravdu není ani nic novýho, ani šokujícího, ani sympatickýho, ale postavy jsou brané s nadsázkou, chovají se výrazně méně strojeně, legračněji a často i přirozeněji, než v seriózních adaptacích Austenové. Skoro bych si myslela, že takhle by se to autorce líbilo víc, než směšně melodramatické filmové adaptace, na jaké jsme zvyklí.(11.3.2016)