poster

Suzumija Haruhi no šóšicu

 • japonský

  涼宮ハルヒの消失

 • japonský

  Suzumiya Haruhi no shōshitsu

 • anglický

  Disappearance of Haruhi Suzumiya, The

Animovaný / Mysteriózní / Psychologický

Japonsko, 2010, 162 min

 • Cedr
  *****

  Haruhi je taková novodobá odlehčená verze NGE. Skvělá atmosféra vytvořená z ničeho na první pohled výjimečného. Kombinace mistrovsky použité kresby a animace, nazvučení okolního prostředí, hudby, voice actingu, sympatických charakterů a chytře vtipných dialogů. Kombinace melancholie a radosti. Ať to zní jak to zní, jako celek to má svoje kouzlo. Po velmi odvážných nových dílech (2009), je tento film sázkou na jistotu a trefou do černého. Anime ve své nejlepší formě.(21.1.2011)

 • Starletka
  **

  Dvě a tři-čtvrtě hodiny těžce, těžce utahané, ukecané nudy. Jediný dějový klad celého tohoto nepochopitelně opěvovaného veledíla je prohloubení charakteru Yuki. U ostatních postav platí to samé co u seriálu - Kyon je sympaťák, Haruhi by měla být nabodnuta na kůl a zašlapána do země, Mikuru pouhý fanservice, Itsuki do počtu. Moje pochvaly můžou jít maximálně k nádherné animaci, atmosféře a soundtracku, ale ty bohužel směšně chabý děj nevyváží. Ve výsledku tento film dokázal pouze zvýšit mé antipatie k celé sáze. 4/10(5.4.2015)

 • mandelbrot
  *****

  V kontrastu s tím, jak rozjuchaně může univerzum Haruhi navenek působit, je Zmizení vlastně dost smutným filmem. Haruhi je tentokrát spíše v pozadí (celkem logicky, když zmizela), film se točí okolo jedné z vedlejších postav a z Kjona se pomalu stává takřka Doctor Who, který má jako vesmírný údržbář plné ruce práce, aby vrátil svět do původního stavu a zachoval si při tom zdravý rozum. Děj rozvíjí některé minulé události (a možná i budoucí) a dále zamotává časovou osu a vše kulminuje ve scénách z Kjonova vědomí, ze kterých by měl Hideaki Anno radost. Vzhledem k tomu, že film přišel s určitým odstupem po druhé (a samozřejmě i první) sérii, si zasvěcený divák také může naplno užít narážky na brýle, mateřská znaménka a účesy, aniž by ho to otravovalo. Po rozpačité druhé sezóně je to pro Haruhi návrat do původní formy.(25.12.2010)

 • Larky
  *****

  První sezóna byla výborná, druhá slabá a film je vynikajicí a jde fakticky o to nejlepší co se s Haruhi zatím dalo vidět.2 a třičtvrtě hodiny je sice docela velká porce, ale tak lehce a dobře stravitelná, že si ji schutí dáte zase znova.Rozhodně nečekejte tolik komediálních situací jako je v seriálu, spíš naopak, kromě začátku je film velmi vážný a o to možná lepší než celý seriál.96% (První film roku 2011, který jsem měl tu čest shlédnout a opravdu jsem si nemohl vybrat lépe) PS: Haruhi s dlouhými vlasy - jedna z nejpřitažlivějších slečen v rámci mangy a anime.(1.1.2011)

 • BluT
  ****

  Suzumiya Haruhi no shōshitsu jsem si užil, ale prostě to nedosahovalo kvalit, vtipu a originálnosti seriálu. Vůbec mi nevadlo, že se film protáhl hodně přes dvě hodiny, protože ta animace je prostě krásná a dialogy, ač byly trošku vleklý, nebyly rozhodně nudný. Ale prostě se toho moc nestalo. Navíc mám v tomto anime radši ženské charaktery, takže fixace děje na Kyona tomu v mých očích spíše uškodila. Ale vzato kolem a kolem je to stejně celkem pecka -> 85%(25.5.2011)

 • - Kyon pužívá pseudonym John Smith. Stejný pseudonym používá The Doctor ze seriálu Pán času (od r. 2005). (Saigou)