poster

Largo desolato (divadelní záznam)

Drama / Komedie

Československo, 1991, 112 min

Předloha:

Václav Havel (kniha)

Scénář:

Václav Havel (divadelní hra)
 • vypravěč
  *****

  Solidní televizní záznam vrcholné Grossmanovy divadelní inscenace absurdního dramatu Václava Havla z roku 1984. Grossman v něm aktualizuje své pojetí věcnosti jako základního a nejspolehlivějšího výrazového prostředku všednodenní absurdity, zde konkrétně usouvztažněné s reflexí bezmoci jedince vzhledem k sociální zvůli. Herci jsou zbaveni přirozenosti a proměněni v jakési loutky povyšují stereotyp postav na sebezáchovný životní princip, v němž se každý zbavuje podřízením – tu traumatizující, tu uspokojivé – osobní konvenci své vlastní osobnosti.(15.9.2014)

 • Perotinus
  ***

  Havel se jako dramatik proslavil (celoevropsky) už ve druhé polovině šedesátých let. Přesto trvám na tom, že svůj styl našel až daleko později - v letech osmdesátých. Jeho rané hry jsou svébytnými mixy na motivy Ioneska, Pintera, snad i Sartra, teprve zralý Havel uměl napsat hry specificky a nezaměnitelně své. - "Largo desolato", sebeironická, ale zároveň sebehledačská hra o bohémském filosofovi dr. Leopoldu Kopřivovi, který řeší určité problémy v osobním životě i otázky, "co dělat" se svou existencí, aby to navrátilo do jeho života soulad se sebou samým. Dr. Kopřiva (Havlovo alter ego) tu našel kongeniálního představitele v Jiřím Bartoškovi - Kopřiva totiž potřebuje právě tu mužnost, nonšalanci i lehkou vyžilost, fraškovitost i vážné polohy, které (kdysi) uměl dát své postavě právě Bartoška... Oldřich Vlach vykouzlil nezaměnitelného orwellovsky démonického úchyla, Tereza Brodská bohužel hrát neumí, myslíme-li tím náročnější parketu než ryze televizní jednorozměrnou polohu bez hloubky...(16.2.2015)

 • triatlet
  *****

  Výborné herecké obsazení. Hra o postavách nacházejících se v zajetí slov.(18.12.2011)

 • Snorlax
  ****

  Vtipný a nápaditý Havlův text doplněný neméně vtipnou a nápaditou režií dává výborný prostor k hereckému vyřádění se Jiřího Bartošky. Škoda, že ostatní účastníci jsou minimálně o jeden level níž než Bartoška.(10.2.2012)

 • sator
  ***

  Havel se chtěl vypsat ze svých úzkostí a strachů a dokázal se i zasmát sám sobě ...Chybí reakce diváků...(30.9.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace