Africké kočky: Království odvahy

Africké šelmy: Kráľovstvo odvahy

Dokumentární / Dobrodružný

USA, 2011, 86 min

Keith Scholey

U režiséra filmu Alastaira Fothergilla je vždycky se na co těšit. Poctivá filmařina, záběry jsou neuvěřitelně krásně nasnímané. Snad mi dáte za pravdu, že na tyhle exotické scenerie africké přírody a její zvířecí protagonisty pod tropickým rovníkovým sluncem, je radost pohledět. Ono je to totiž tak, že ať dělají tyhle kočky bezprostředně cokoli, jsou vždycky krásné. Právě za ony záběry dávám ***** Faktem však zůstává, že tento vzácný svět přírodního ráje, kde žijí zvířata svým vlastním životem, je stále více ohrožen především tím, že se zde nelegálně zabíjejí zvířata.(7.9.2014)

• Prochy38

||| Dokud budou dokumenty řazeny do žebříčků nejlepších filmů, dokud nebudou vyčleněny do speciální kategorie, vždy ode mě a bez výjimky dostanou odpad!. Své hodnocení nechávám zde v komentáři, v tomto případě bych dokument hodnotil - 3* ||| Moc hezky natočený dokument. Nádherné záběry - troufám si říct nadprůměrné. Trochu mi vadí ten Disneyho styl. Rodinný vliv je fakt hodně znát. Je to evidentně točeno pro mladé diváky, což snižuje celou kvalitu dokumentu. Upřímně. Jo, život smečky, nebo mláďat - nepřátelští lvi, nebezpeční krokodýli. Ale že ten gepard nebo lev zabil nějaké zebře mládě, o tom řeč není! A v tomto stylu o tom sakra řeč být měla! Protože tomu se říká koloběh života a zákon přírody! Tak proč mám být smutný za mrtvá gepardí mláďata, nebo vyhnaného lvího samce! Ne, takto to nemá být. Ale bylo, a to mi vadilo fakt hodně! Proto nemohu dát více než 3*.(16.11.2011)

No, o čistě dokumentární film se nejedná v žádném případě. Vzhledem k tomu, že to pochází z dílny Disneyho, tak je zde evidentní zaměření na diváckou přístupnost, tzn. žádné skutečně kruté záběry, umírání atd. O to více pak sledujeme mazlení a skotačení malých lvíčátek a geparďátek. Prostě taková pohádka o lvech a gepardech (však taky dostali všichni "aktéři" jména), ovšem opravdu nádherně natočená. Musím říct, že některé záběry byly opravdu dechberoucí a nebýt cílené autocenzury, mohlo to být téměř dokonalé v mnoha případech. Uteče to jako voda, i díky vypravěčí, kterým není nikdo jiný než Samuel L. Jackson. (HD, orig.)(1.10.2014)

DIVOKÁ AFRICKÁ PŘÍRODA Obdivuji filmaře i režii a střih. Dokonalé záběry si divák opravdu užije, a film ho zavede na místa s napínavým dějem o přežítí, které by jinak nemohl nikdy vidět. Záběry jsou opravdu jedinečné, nedovedu si představit jak se to dá vůbec nafilmovat i když je dnes velmi dokonalá technika, musí to dát velké úsilí. Hodnotím plným počtem bodů. Rovněž hudba je zde dokonale sladěná s filmem. Za každý takový film vyslovuji velké uznání a poděkování. Určitě to musíte vidět, pokud máte rádi zvířata a přírodu, jako režisér Alastair Fothergill, kterému patří můj obdiv!(22.1.2013)

Nevím proč, ale od Disneyho jsem čekal nějaký zajímavější příběh... ve výsledku je to dokument o kočičkách jako každý jiný... takových jsou stovky, stačí si zapnout Animal Plenet nebo NatGeo Wild a něco takového tam někde určitě bude. Je to sice dokument jemnější, ale né nějak drasticky, lvi pořád žerou zebry a žirafy, ty se však nezloběji, souhlasej s přírodou.(17.4.2012)

• - Rozprávačom celého príbehu je Samuel L. Jackson. (MikaelSVK)