Africké kočky: Království odvahy

Africké šelmy: Kráľovstvo odvahy

Dokumentární / Dobrodružný

USA, 2011, 86 min

Keith Scholey

Dokumenty o zvířatech mám všeobecně velmi rád. Disney k tomu navíc dodal jakýsi bonus v podobě až filmového příběhu jednotlivých postav. Mláďata samozřejmě nesmí chybět a šťastné konce taky. Jinak by to ani nebyl Disney. Navíc pan Pavel Rímský je nejen vynikající dabér, ale i vypravěč. PS. Zajímalo by mě, jak zní originál se Samuelem Jacksonem.(27.11.2012)

V podstatě obyčejný dokument o mých oblíbených zvířatech, který to nejzajímavější odkrývá až v závěrečných titulcích, kdy zvířatům vtipně přiřadí pozice ve štábu. Disney z toho udělal takovej pohádkovej příběh o rodině gepardů a smečce lvů, nic na co by se nedalo koukat, ale zároveň nic, co by se nedalo vidět jinde.(25.5.2014)

• Jara.Cimrman.jr

Tož, vitajte kočky v TOP 300 nejlepších filmů. Netuším sice, jak jste se tam dostaly, ale podobné pochybnosti mám asi u stovky dalších filmů. Tenhle má alespoň letecké záběry přírody a zpomalené záběry lovu, které skvěle vypadají, ale podobných jsem již viděl mnoho. Příběh je tradičně o ničem, hudba přiměřeně vlezlá a mně nezbývá než pozvat všechny pětihvězdičkáře do přírody. Je tam hezky, dá se tan narazit na kyslík a žije tam spousta zvířat. Sice nemají HD rozlišení, neběhají zpomaleně a občas i kousnou, ale pořád mi to připadá smysluplnější než rozplývat se nad dalším z řady stále stejných dokumentů o zvížátkách.(4.11.2013)

Zajímavý časosběrný dokument zpracovaný formou napínavého povídání, ve kterém nelze než obdivovat práci kameramana a jeho kouzelné přírodní záběry. V příběhu se podobá lví společenství Fenka a Kaliho tomu lidskému svou dobyvačností, vzájemnou rivalitou, bojem o cizí teritorium, právem silnějšího. Také matky samoživitelky lvice Leila či gepardice Sita mají svůj předobraz v lidském světě. Je dobře, že takový dokument vznikl, aby se uchoval pro potomky obraz nedotčené přírody stále více ohrožované civilizací alespoň v této filmové podobě.(22.3.2017)

Odpúšťam filmu, že zjavne nie je pravým dokumentom (ale, vlastne, každý dokument je strihaný a zostavený), aj istú naivitu. Nádherné obrazy spojené do nádherného a dojemného príbehu ma ... rozplakali. Keď levy a gepardy brodili rieku s krokodílmi, ani som nedýchala. ako som sa o nich bála... Obetavá mama levica Leila, trápenie jej dcéry Mary, boj samcov z druhej strany rieky o tlupu, obrana mláďat, vyhnanie (dúfam, že nie horšie) mladých samcov ... paráda, čo sa dá vyskladať z obrazov. Príbeh gepardej mamy Sity, ktorá vychovala tri mláďatá, aby sa potom rozišli do samoty ... Už len dodám vetu, čo mi utkvela: Vďaka odvahe vlastnej iba matkám sa jej (Site) podarilo vychovať troch nádherných potomkov.(4.1.2015)

• - Rozprávačom celého príbehu je Samuel L. Jackson. (MikaelSVK)