Africké kočky: Království odvahy

Dokumentární / Dobrodružný

USA, 2011, 86 min

Keith Scholey

Martin Elsbury

V podstatě obyčejný dokument o mých oblíbených zvířatech, který to nejzajímavější odkrývá až v závěrečných titulcích, kdy zvířatům vtipně přiřadí pozice ve štábu. Disney z toho udělal takovej pohádkovej příběh o rodině gepardů a smečce lvů, nic na co by se nedalo koukat, ale zároveň nic, co by se nedalo vidět jinde.(25.5.2014)

Jakmile jde o dokument o šelmách, je mi hned jasné, že si se mnou budou pěkně pohrávat. Dokument o lvech, gepardech (a trošinku i o jiných afrických nešelmách :) ) mě do svého příběhu tak vtáhnul, až jsem sotva při bojích o přežití dýchala. A možná na tom měl svůj podíl viny i skvělý vypraveš Samuel L. Jackson. Je to jeden z nejlépe natočených dokumentů, které jsem kdy viděla (a že jich bylo hodně), a tak ani neváhám a dávám mu plný počet v hodnocení. A to nejen za pobavení v závěrečných titulcích, kdy přiřadili ke každému zvířeti, které se ve filmu objevilo, i "jmenovky" - jako například "Additional Memory Provided By African Elephant", "Underwater Photography by Hippopotamus" nebo "Laughter Track Provided By Spotted Hyena". Opravdu povedená třešnička na dortu. :)(1.11.2011)

No, o čistě dokumentární film se nejedná v žádném případě. Vzhledem k tomu, že to pochází z dílny Disneyho, tak je zde evidentní zaměření na diváckou přístupnost, tzn. žádné skutečně kruté záběry, umírání atd. O to více pak sledujeme mazlení a skotačení malých lvíčátek a geparďátek. Prostě taková pohádka o lvech a gepardech (však taky dostali všichni "aktéři" jména), ovšem opravdu nádherně natočená. Musím říct, že některé záběry byly opravdu dechberoucí a nebýt cílené autocenzury, mohlo to být téměř dokonalé v mnoha případech. Uteče to jako voda, i díky vypravěčí, kterým není nikdo jiný než Samuel L. Jackson. (HD, orig.)(1.10.2014)

Dalo by se říct, že to je vlastně obyčejný dokumentární film, na jaký jsme zvyklý z televizních obrazovek. Tento film ale nabízí o něco víc. A to v podobě kvalitního hudebního doprovodu od Nicholase Hoppera (jeden ze skladatelů hudby pro Harryho Pottera), který celý film povyšuje na dech beroucí podívanou.(23.8.2017)

V dnešnej dobe top dokumentov (väčšinou) z produkcie BBC sa Disney v tomto prípade absolútne nechytá. Africké šelmy sú poňaté až takpovediac detským spôsobom, keďže sledujeme príbehy zvierat, ktorých rozprávač označuje menami. Rovnako tieto africké šelmy neponúkajú žiadnu krv a aj tie antilopy a zebry akokeby pri každom útoku sa radšej sklonili za kopec a nechali poslušne zožrať. Slovom, Africké šelmy nie sú zlý dokument, majú skvelú kameru a ponúkajú skvelé momenty. V súčasnosti však už nespĺňajú limity a brodia sa v priemernosti.(2.6.2014)

• - Rozprávačom celého príbehu je Samuel L. Jackson. (MikaelSVK)