This Is the Zodiac Speaking

Dokumentární / Krimi

USA, 2007

David Prior

Bradley J. Fischer

Koncom 60. rokov 20. storočia úradoval v Severnej Kalifornii sériový vrah, samozvaný ako "Zodiac". Ten sa okrem páchania brutálnych vrážd, preslávil písaním listov do redakcie jedných z najznámejších novín, v ktorých uvádzal niekoľko kryptogramov. Tie mali údajne odkryť, jeho do dnešného dňa neznámu identitu. Tento dokument je skladačkou výpovedí mnohých policajtov či detektívov, ktorí sa ho všemožnými silami snažili dolapiť ... Popravde, takto neslávne preslávená postava kriminalistiky by si rozhodne zaslúžila lepšie spracovaný dokument, ako je toto. Nato, čo všetko "Zodiac" spáchal, ako sa s políciou zahrával, mi to prišlo až príliš bez emócii, či akejkoľvek temnej stránky. Je síce pravou, že zaznie mnoho informácii od kompetentných, jedného z preživších, respektíve zvukový záznam, kedy sa údajný vrah "LIVE" dovolal do živého vysielania jednej z TV (no vraj to nebol on), aby sa posťažoval bolesťami hlavy, to tak či onak, nemá to tú správnu "šťavu" ani náboj, ktorý by takýto dokument rozhodne mal mať.(10.5.2017)