Chodník cez Dunaj (TV film)

Československo, 1989, 89 min

Chodník cez Dunaj by bol kvalitným filmom aj keby bol určený do kín, ako televízny film je to pomaly zázrak. Pre lepšie pochopenie príbehu mi tu však chýbala snáď asi aj mapka s polopatickým vysvetlením , kde sa postavy pohybujú, nedokázal som sa orientovať v priestore. Akoby po ceste stretávali stále tých istých ľudí, vrátane samých seba. Chodník cez Dunaj je vojnový epizodický road movie s kvalitným scenárom, dobrými hereckými výkonmi a slušnou výpravou, ale ako množstvo slovenských filmov nedokáže strhnúť. Niečo mu v tom bráni, divák si povie, že to bolo dobré, ale iba na rozumovej úrovni, poriadne emócie Luther nevyvolá a je to škoda, tento potenciál príbeh mal. Pokiaľ som to dobre pochopil, pracuje sa tu s motívom tela, ktoré nás zrádza....(3.7.2015)

Z tvorby Miloslava Luthera som zatiaľ videl iba dva filmy (Nebezpečné známosti a Anjel milosrdenstva). Oba ma nadchli a tak som so záujmom sledoval jeho Chodník cez Dunaj. Netrvalo dlho a vedel som, že ho k spomínaným dvom dielam nepriradím. Celý film mi pripadal príliš rozháraný, prvoplánový, s neprirodzenými dialógmi a prekvapujúco slabými, kŕčovitými hereckými výkonmi. Napriek tomu, že sa tvorcom nepodarilo stvárniť hlavnú myšlienku, dávam tri hviezdičky, pretože to bol napriek negatívam pozerateľný film.(9.5.2013)

Další z mnoha filmů, které byly natočeny před revolucí, ale bez většího povšimnutí se odpromítaly až po ní. Je dobře, že se dramaturgie některých filmových festivalů rozhodne je zařadit do programu. Příběh z Protektorátu Čechy a Morava je silný a nabízí nám pokus útěk Slováka Viktora a českého Žida Ticháčka přes Slovensko do Maďarska (s plánem dostat se až na Blízký Východ). I když to Viktor odmítá, jejich pouto je větší než by se mohlo zdát.(1.5.2011)

Road movie z období II. světové války nemůže diváka nadchnout, neboť tento typ filmů musí být postaven na silném příběhu nebo skvělých výkonech aktérů. Příběh o sviních a slušných Slovácích není až tak dokonalý, aby u diváka vyhrál. A herecké výkony bez porady se svým právním zástupcem raději hodnotit nebudu.(8.5.2013)

Je mi trocha ľúto, že každý jeden slovenský film musím začínať slovami, čakal som väčší prúser. Chodník cez Dunaj je vlastne veľmi dobre natočený film. Scenár je nadpriemerný, hlavne aj vďaka ústrednej dvojici Hajdu, Luknár. Chémia medzi nimi funguje a obidvaja sú zasadený do bezútešného prostredia druhej svetovej vojny. Jedna vec čo sa Lutherovi musí nechať, že podobne ako v jeho staršom filme Anjel Milosrdenstva je atmosféra vykreslená výborne. Ide z nej chlad, bezútešnosť a určitá odťažitosť. Problém Chodníka ale spočíva v tom, že zatiaľ čo prvá polovica má výborne našlapané tempo a výborne rozohráva všetky charaktery potrebné pre rozvitie fabuly, tak druhá začína byť rozvláčna, snaží sa viacej šokovať, ale náznak fatalizmu je tam bohužiaľ prítomný veľmi skoro a je podaný veľmi prvoplánovo aby to dokázalo vzbudiť či už napätie, alebo vytvoriť presah u hlavnej postavy. To sa nedeje. Od druhej polovice je to len séria udalostí, ktoré sa snažia spraviť tému ťaživejšou ale to ľudské, to bezprostredné zo začiatku sa bohužiaľ vytratí. Priemer, na ktorý sa bude zabúdať podstatne ťažšie ako na ostatné filmy.(10.5.2013)

• - Režisér Miloslav Luther pôvodne zamýšľal zveriť postavu Adyho Hajdu (František) podľa scenára českému hercovi, ale Roman Luknár (Viktor) ho od toho odhovoril. (Raccoon.city)

• - Film sa do kín dostal v nešťastnej dobe. Prišla revolúcia, všetci boli na námestí. Roman Luknár hovorí: "To bolo nešťastie, v kinách videlo Chodník len veľmi málo ľudí". (Raccoon.city)

• - Natáčanie snímky prebiehalo v lokalitách Praha, Budyně, Bodíky, Komárno, Stupava, Šamorín. (dyfur)