Evžen Oněgin (festivalový název)

Jevgenij Oněgin

Eugene Onegin

Drama / Hudební

Sovětský svaz, 1958, 106 min

Předloha:

Alexandr Sergejevič Puškin (kniha)

Konstantin Šilovskij (divadelní hra), Petr Iljič Čajkovskij (divadelní hra)

Nizsi kvalita obrazu (barvy) i zvuku nesnizuje jinak velmi dobre podani orchestru i vykon zpevacek a zpevaku. Povedena je i lyricka atmosfera prostredi ruskeho venkova 19. stoleti. A Cajkovsky napsal prekrasnou muziku, od ktere se clovek tezko odtrhne.(17.3.2016)

Roman Tichomirov natočil tuto adaptaci jak v intencích Puškina (autora literární předlohy), tak Čajkovského, jehož stejnojmenná opera je vrcholem jeho moskevského období. Kamera Jevgenije Šapira (nasnímal i následující film-operu Piková dáma) zobrazí přesně venkovskou idylu plnou žluté, zimní předěl, kdy začíná dramatizace osudů na malém salonním bále, temný souboj, kdy jde proti sobě chladný dandy Oněgin (mírně upozaděný) a rozevlátý romantik Lenskij (mírně zdůrazněný), až k závěrečnému velkému plesu, kdy už se Taťjana stala ženou velkého světa Petrohradu a romantická dívenka je dávno pryč. Pokud bývá Čajkovskij označován za mistra psychologické opery, tak tato interpretace Oněgina to jen dokazuje. P. S. Tak koukám, že Seminář ruských filmů zkopíroval z csfd můj komentář. Má být člověk potěšen?(12.12.2011)