Jian yu

劍雨

Reign of Assassins

Historický / Akční / Drama / Romantický

Čína / Hong Kong, 2010, 117 min

Docela dlouho mi trvalo, než jsem se k tomuto filmu dostal a to jsem ho chtěl vidět několik let. Nakonec se to čekání vyplatilo. Film mi sedl nadmíru, je přesně v tom stylu této odnože filmů s bojovým uměním, které mám rád. Nejvíce jsem to oddaloval asi kvůli Michelle Yeoh, které příliš nevěřím, ale v tomto byla snesitelná. Příběh takový dosti fantaskní díky tomu pozadí o pozůstatcích Indického mnicha v Číně, který se stal symbolem legend. Natož že jeho tělo rozpůlili a pak o něj sváděli tahanice. Jinak souboje a akční choreo s mi líbily hodně. A zaujala i pěkná Barbie Hsu. :) Pak taky bojový čaroděj. Ten není přliš často k vidění. Vadou je prostost a značná děravost příběhu. I tak jsem si to užil.(1.8.2015)

Jak já byla šťastná jako blecha, že v tomhle historickém akčním filmu hraje Woo - sung Jung s tím svým věčným náznakem chlapeckého úsměvu....závěr filmu na hřbitově při vyřizování starých sporů byl velmi dobrý a tak si fanoušci kung-fu určitě zas trošku přišli na své...a jinak, mějte na paměti, jaká může být láska - proměním se v most a přetrpím pětset let větru a deště, slunečního svitu a deště...jen aby tys po něm přešla -.....Buddha byl kdysi u toho....(22.10.2012)

Zabijáci těžko věší řemeslo na hřebíček, to je známá filmová pravda, ale tento snímek mne navíc donutil k zamyšlení, kolikrát musí člověk zemřít, aby byl skutečně mrtvý. Původně jsem si naivě myslel, že tři úmrtí by měly ke smrti bohatě stačit, ale byl jsem poměrně zábavnou bojovou formou vyveden z omylu.(22.4.2012)

Kvalitní wuxia komornějšího ražení, na níž je rukopis Johna Woo znát - a je to jedině dobře. Skvělá choreografie, dynamicky snímané souboje, výrazné či alespoň zajímavě načrtnuté postavy... A zápletka, která v ledasčem připomíná ducha a humor některých mých velmi oblíbených wuxia příběhů ze staré školy.(10.10.2010)

Nářez, Michelle je pořád ve formě a patří mezi titány žánru girls with guns (vždyť je taky jedna z posledních aktivních!) Scénaristicky fajn, výrazné postavy, supr obsazení hlavních i vedlejších rolí, nápadité akční scény, vizuálně pěkné, ale možná až moc tmavé, ano motiv hlavního záporáka je poněkud vtipný, ale to mi film nemohlo zkazit, dám si to rád znova.(17.10.2010)

• - Bojovou scénu, v níž Eater Bear (Angeles Woo) vzdoruje prohnanému vrahovi, režíroval John Woo (Red Clif 2 (2009)), otec čínské herečky Angeles Woo, takřka po celý jeden týden. I přes fakt, že režii snímku obstaral Su Chao-pin, John Woo, uchvácen, jak sám pronesl později na adresu snímku, výslednou podobou scénáře, se během celého natáčení objevoval po boku Chao-pin s mnoha cennými radami. Originální verze snímku jej oproti anglickému vydání jako druhého režiséra neuvádí. (Conspi)

• - Natáčení snímku, jehož schválený rozpočet přesahoval částku 14 mil. amerických dolarů, odstartovalo 4. 10. 2009 v Songjiang Town, dříve Sungkiang. To je hlavním městem správního západo čínského okresu Songjiang. Následně se natáčení přesunulo do šanghajského filmového studia Song Jiang Shen Qiang Studio a k natočení majoritní části snímku do vůbec největšího světového filmařského studia, Hengdian World Studios. Vyjma těchto primárních filmových lokací se ale filmaři nechali zlákat chvatně schváleným povolením jinak striktních šanghajských městských představitelů a 30. 10. 2013 natáčeli i přímo v samotných šanghajských ulicích. Část snímku byla natáčena i na specifických místech ostrova v jihozápadní Asii, Tchaj-wanu. Samotný proces natáčení byl filmaři ukončen na přelomu měsíce ledna a února následujícího roku, 2010. (Conspi)

• - Čínský název snímku 'Jianyu Jianghu' lze přeložit doslova jako 'meče a déšť, řeky a jezera'. Slovní výraz 'jianghu' (江湖) pak přímo odkazuje k imaginárnímu světu paralelního vesmíru čínských bojových umění. Jakkoliv se daný výraz může zdát nevýznamný, tvoří důležitou složku v mnoha wuxia, tzv. čínských hrdinsko-romantických, novoromantických, chcete-li, příbězích wuxia autorů minulých i současných. Mezi ty spadají například i taková jména, jako jsou Liang Yusheng ("Saiwai Qixia Zhuan" (1957)) či Jin Yong ("The Deer And The Cauldron" (1969)). (Conspi)