Jian yu

劍雨

Reign of Assassins

Historický / Akční / Drama / Romantický

Čína / Hong Kong, 2010, 117 min

Po zklamáních, kterých jsem se z HK potažmo číny dočkal za poslední rok celkem dost, jsem od tohohle ani nic extra neočekával, i když v tom má prsty mistr masakrů John Woo a k ruce hereckou elitu jako Michelle Yeoh nebo Woo-sung Junga, ale přece jenom wuxia neni zrovna jeho šálek akce, takže jsem byl tak trochu v očekávání, co z toho vlastně vypadne. No, vypad z toho slušnej film a dobrá akce, ale nic převratnýho, samotná akce tu je ze začátku sice velice střídmě, ale je na skvělý úrovni a většinu jí táhne pořád výborná Michelle Yeoh, která i když se blíží k padesátce, tak pořád umí a vypadá skvěle, ale i ostatní, včetně Woo-sung Junga, Shawna Yueho nebo Xue Qi Wanga, se tam bijou parádně a hlavně v povedený choreografii i vizuálu, ale přece jenom tomu ještě něco chybí k úplný dokonalosti, navíc příběh by rozhodně potřeboval nějakou výraznější linii a pohnutky hlavního záporáka by se hodily spíš do parodie, ale jinak jsem se bavil a určitě to je zatim to nejlepší, co jsem letos viděl, i když moc silná konkurence nebyla(9.10.2010)

Parádní skloubení romance s wuxia akcí!! Téměř dokonalé, snad jen trochu přemrštěná stopáž, ve které se v první polovině nic moc zásadního neděje (což je ale jen zdání). Nakonec do sebe vše skvěle zaklapne, jako meč do pochvy. A že si mečů divák užije!! Sice jsou zde delší promlky (právě kvůli té delší stopáži), ale akce je excelentně vyvedená a není jí co vyčíst. Pokoukání úžasné, techniky a vychytávky excelentní a nápadité, zvraty mírně klapačku otvírající ... Nechci prozrazovat děj, takže beru tento svůj komentář jako nutně dostačující. Tohle skutečně není bezmyšlenkovitá rubárna, ale technicky, herecky a dějově vypilovaný skvost (4,5*)...(4.2.2012)

Ale jooo... dobré to bolo, akčná "rozprávka", ak sa to dá vôbec tak nazvať, ktorej čaro sa nedá zaprieť. Chýbalo mi tuna trochu viac akcie a menej strihu, taktiež určité charaktery postáv, ktorých je tuna požehnane dostali maličký priestor na seberealizáciu, čoš je škoda... 7/10 na Assassins som čakal o triedu viac.(26.12.2010)

Další sériový ťamanský letecký den? Ačkoliv Isaac ve mě mlátí hlavou do zdi z takového popírání gravitačních zákonů a meče, píchající do zatáčky mě nutí oprášit základy metalurgie, musím konstatovat, že jinak to nebylo Woobec špatné! Dokonce se ti Tíňani ani moc nechovali jako kokoti, jak je u takových snímků obvyklé. Celý film si sice podává patos ruku s klišé, což je ale zdařile kompenzováno obsazením Mišel, jediné píchatelné asiatky na světe, kterou bych i já chtěl slyšet křičet Yeah!(22.12.2010)

Přesně v linii i u nás profláklých asijských umělecko-historicko-martial art snímků jako Tygr a drak, Hrdina, Klan létajících dýk. Fantastičnost fantastická, létání na špagátech efektní, romantičnost dojemná, příběh místy až uspávající a řádně kýčovitě zašmodrchaný a "překvapivý". Jen je to prostě o něco slabší, zbytečně dlouhé a někdy až ukecané, párkrát mě to uspalo, tak jsem to musel vracet. Souboje ale jsou fajn, takřka nestárnoucí Michelle Yeoh pořád skvělá (v jakémkoliv ohledu) a Xueqi Wang mě začíná hrozně bavit. Jako jsem rád, že jsem to viděl, i jsem si to užil, ale na rozdíl od výše jmenovaných, k tomuhle se asi vracet už nebudu.(29.9.2014)

• - Bojovou scénu, v níž Eater Bear (Angeles Woo) vzdoruje prohnanému vrahovi, režíroval John Woo (Red Clif 2 (2009)), otec čínské herečky Angeles Woo, takřka po celý jeden týden. I přes fakt, že režii snímku obstaral Su Chao-pin, John Woo, uchvácen, jak sám pronesl později na adresu snímku, výslednou podobou scénáře, se během celého natáčení objevoval po boku Chao-pin s mnoha cennými radami. Originální verze snímku jej oproti anglickému vydání jako druhého režiséra neuvádí. (Conspi)

• - Natáčení snímku, jehož schválený rozpočet přesahoval částku 14 mil. amerických dolarů, odstartovalo 4. 10. 2009 v Songjiang Town, dříve Sungkiang. To je hlavním městem správního západo čínského okresu Songjiang. Následně se natáčení přesunulo do šanghajského filmového studia Song Jiang Shen Qiang Studio a k natočení majoritní části snímku do vůbec největšího světového filmařského studia, Hengdian World Studios. Vyjma těchto primárních filmových lokací se ale filmaři nechali zlákat chvatně schváleným povolením jinak striktních šanghajských městských představitelů a 30. 10. 2013 natáčeli i přímo v samotných šanghajských ulicích. Část snímku byla natáčena i na specifických místech ostrova v jihozápadní Asii, Tchaj-wanu. Samotný proces natáčení byl filmaři ukončen na přelomu měsíce ledna a února následujícího roku, 2010. (Conspi)

• - Čínský název snímku 'Jianyu Jianghu' lze přeložit doslova jako 'meče a déšť, řeky a jezera'. Slovní výraz 'jianghu' (江湖) pak přímo odkazuje k imaginárnímu světu paralelního vesmíru čínských bojových umění. Jakkoliv se daný výraz může zdát nevýznamný, tvoří důležitou složku v mnoha wuxia, tzv. čínských hrdinsko-romantických, novoromantických, chcete-li, příbězích wuxia autorů minulých i současných. Mezi ty spadají například i taková jména, jako jsou Liang Yusheng ("Saiwai Qixia Zhuan" (1957)) či Jin Yong ("The Deer And The Cauldron" (1969)). (Conspi)