Pravá tvář vášně (TV seriál)

El Rostro de Analía

• slovenský

Pravá tvár vášne

The Face of Analia

Telenovela / Mysteriózní / Thriller / Akční / Krimi

USA / Kolumbie / Venezuela, 2008, 178x40 min

• Acrobat

Sprosto vyzerat budem, ale nevadi, smrt caka vsetkych. Fantazmagorie mexicko - juhoamerickych tvorcov nemaju chybu (bud sa s tym rodia alebo je to vyssia moc). Otvorene povedat, ze autor ucelne toto vyhladava je bohapusta loz. Prijemne travenie vecerov posilnovanim cinnosti srdca (bodyrock.tv - cviky viem naspamat) vyplnila prave tato telenovela, ktora v "podcaste" robila urcity odreagovaci podmaz, aby som nevnimal len svoj pot, vzdychy, ze uz nevladzem a pod. ked cvicim. Ak som necvicil nepozeral som. Jednoduchy vzorec, ktory fungoval celu dobu. Telenovely nie su druhom kvality, niektore konkretne fakty vsak mozno odpozerat - sympatickost Elizabeth Gutierez (dobra mimika, zanietenost, striedma krasa), kriminalny aspekt, Face/off. Inac je to stale o zbytocnom natahovani casti, blbych dialogov, clenenie na hrdinov a zbabelcov. Vytkol by som to ,a by zuzili to na 80-100 casti a islo by o slusne (na telenovely) slusne tempo. Neviem ani naco pisat komentar, ale ked som uz stravil pritom nejaky ten cvicebny vecer....nech ho ma!(21.11.2010)

• mchlumak

Náhodně jsem shlédl první díl a pár dalších. Seriál má ne úplně stupidní příběh - striptérka, kterou chce někdo zabít, je popálena a musí projít rekonstrukcí obličeje, poté se snaží začít nově žít, z minulosti si nic nepamatuje, ale ta jí stejnak dostihuje. Vzhledem k tomu, že to je telenovela, musí jít taky z velké části jen o podívanou a to se daří, hlavní hrdinka je kočka a hlavní rivalka je sexy mrcha s dmoucím se výstřihem. Jinak se zde ale objevují klasické neduhy telenovel v podobě slizkých, jihoamerických rádoby mafiánů, zdlouhavé a zbytečné scény s kecajícíma babkama a tak dále.(3.5.2011)

Navzdory tomu, že se na tomto seriálu zub času zcela viditelně podepsal, milostných mnohoúhelníků mohlo být méně, scénář se mohal vyvarovat přehršle logických nesmyslů a celková délka mohla být o nějakých padesát epizod kratší, i tak mám tento počin nesmírně rád. V prvé řadě chválím příběh a vývoj charakterů některých postav - byť zde řada prvků typických pro telenovely převládá (natahovaný a velmi otravný trojúhelník Cristobál/Camila/Miguel), oceňuji, že se tvůrci nebáli trochu experimentovat, díky čemuž je "El Rostro de Analía" kombinací hnedle několika žánrů, což skvěle okoření ona romantická klišé - v prvé řadě je to žánr sci-fi, na němž je postavena prakticky celá zápletka, v níž protagonistka po nehodě dostává tvář cizí ženy (a posléze dojde i na klonování!!!), dále kriminální zápletka a s ní spojená akce: ta je sice místy natočená dosti pofidérně, avšak je jí vcelku dost a kupříkladu exploze auta, přestřelka mezi kartelem a policií či Rickyho útěk z vězení jsou v rámci nízkorozpočtové telenovely zpracovány na výbornou. Opomenout též nesmím ani "mysteriózní" party spojené s babičkou Carmen, jejíž vraždy tu byly na spestření vždy, když chyběla ta akce... Tam, kde chyběly kvalitní dialogy, vynaložil scénárista Humberto "Kiko" Olivieri svůj um na propracování charakterů postav - Mariana je zpočátku naivní a uplakaná, avšak poté, co dostává "Analíinu" tvář, projde si vězením a policejním výcvikem, je z ní sebevědomá a odvážná žena, oproti tomu "Analía" je hrdinkou, jež byla ocbotna přerušit vztah s rodinou jen proto, aby dostala do vězení mafiána, který odprásknul jejího milého, Carmen, jež se z dobrosrdečné babičky proměnila ve vraždící psycbopatku. Dále to byl Dr. Rivera, jenž zpočátku působil dojmem dobrodince, až posléze vyšla na povrch jeho temná tajemství, navzdory kterým se nikdy nestal regulérním záporákem - tím zůstává mafián"Ricky" Montana, jenž sice je stereotypní ukázkou jihoamerického gangstera, avšak jeho charisma a zvráceně zlá povaha (dokonce poslal "sicaria" na vraždu několika děti) to celé zachraňují. Herecké výkony (až na výjimky) též hodnotím pozitivně - Elizabeth Gutiérrez v hlavní "dvojroli" předvedla skvělý výkon, její cit v očích dodává výkonům hloubku, Mariana byla v jejím podání křehkou dámou z vyšší společnosti, zatímco "Analía" přesným opakem, tedy drsnou mexickou imigrantkou. Pak to byl Gabriel Porras coby "Ricky" - viděl jsem jej již v několika seriálech, a byť jeho výkon z "¿Donde esta Elisa?" zůstává nepřekonán, i zde předvedl perfektní práci a vzbuzoval jak sympatie, tak odpor. Rovněž musím zmínit Ximenu Duque, Daniela Luga a Maritzu Rodriguez, v níž jsem vůbec nepoznával tu afektovanou psychopatku Cristal z " venezuelské sra**y Ángel Rebelde. " Co dál? Soundtrack je skvělý, tvůrci užili skladby vhodné pro filmové trailery - a ty dodávají scénám větší grády a napětí. Kameru rovněž hodnotím kladně a prostředí zrovna tak - proč se dej odehrává v Los Angeles, byť se točilo v Miami, sice nechápu, avšak mezi prosluněnými plážemi a nebezpečnými ghetty obou měst český divák rozdíl stejně nepozná. Závěrem pak děkuji studiu "Telemundo," které mi ukázalo, že i pojeb**á telenovela může klasickou "lovestory" vystavět na zápletce, která by obstála i v Hollywoodském trháku. "Kiko" holt novely vystavené na akci a se silnými hrdinkami psát umí (Prisionera, Zorro, Elena)... Po přečtení komentáře od mého oblíbeného uživatele jsem se zamyslel a bohužel musím uznat, že celé to působí jen jako parodie na "cokoliv" seriózního a objevit jej až nyní, zkoukl bych pár dílů z recese a posléze ignoroval, ale před lety šlo o jednu z mých prvních novel - tudíž zasraná nostalgie, srdcovka a určité dějové etapy si dodnes mile rád pustím. GUILTY PLEASURE XD(1.1.2016)

• PinkieCat

Ta hlavní zápletka s výměnou tváří je hloupost do nebe volající. To by si musely hlavní aktérky vyměnit i tělesné proporce, protože i když jsou jak Gaby, tak Elizabeth obě krásné, štíhlé ženy, postavy mají úplně odlišné. Líbil se mi hlavní záporák, sice to s tou zlou povahou přeháněl, ale pěknej je :-) Jinak dávám hvězdičku za celkem ucházející práci kameramana a za ústřední znělku, ta písnička se mi líbí :-))(8.5.2013)

To by člověk neřek, co všechno končí v ODPADECH. Jelikož mě tento žánr zajímá asi tak, jako jestli rolník na Madeiře pase kozy, nemůžu to posoudit vůči podobným. Ale pár dílů měsíčně se ke mě dostane, tak proč se nepodělit. Je jasné, že telenovely mají být především rozptýlením dámské části publika, jsou to vlastně pohádky o Popelce pro dospělé, takže slova jako: trapný, blbý, dementní sice jsou pravda, ale tak má asi tahle předimenzovaná romantika vypadat. 1. postřech: v seriálu je docela dost, jak to říct, pichózní obsazení, takže při pohledu na latinoameričanku v krajkovém prádle lecco přejdu. 2. postřech: na tvorbě jsou podepsány i "Státy", pak se nedivím, že děj kromě porna spojují všechny možné žánry včetně thrilleru nebo sci-fi. 3. postřech: v záplavě různých jiných, ba tuzemských seriálů, mi to zas tak zrůdné nepřijde a klidně to ohodnotím průměrem. Nadruhou stranu, sedět u toho pravidelně, asi mi upadne ohambí a narostou mi dudy.(2.9.2011)

• - Gaby Espino v seriálu ztvárnila dvojroli. V první epizodě hrála Marianu Montielovou a v závěrečném dílu hrála Anu Luciu Moncadovou. (fiLLthe3DD)

• - Spoiler: Elizabeth Gutierrez hrá až 20 postáv, keďže hlavná hrdinka Analía je naklonovaná. Z toho do príbehu zasahujú iba tri postavy a Elizabeth rozpráva len ako Analía a Mariana, tretí klon nikdy nič nepovie. (matthew.17)

• - Roku 2020 se představitelka hlavní dvojrole, herečka Elizabeth Gutiérrez, vyjádřila, že studio s jejím obsazením váhalo. Rovněž dodala, že v té době čelilo prý studio bankrotu a zachránil jej mezinárodní úspěch tohoto seriálu. (fiLLthe3DD)