poster

Poslední vůz

 • USA

  The Last Wagon

 • Slovensko

  Posledný voz

Western

USA, 1956, 98 min

 • Kimon
  ***

  Dobrodružně romantická pohádka s atraktivní scenérií arizonské oblasti Grand Canyon. Spíše klasická "indiánka" než western, prostě oddychovka. Nečekejte žádný zázrak, přestože hodnocení zde je vysoké. Už také proto, že herecké výkony mi silně připomínaly představení amatérského vesnického divadelního kroužku a CZ dabing tomu nasadil korunu. Přiděluji slabé tři hvězdy, přičemž otřesný CZ dabing nehodnotím. Tak si říkám, že Schwarzenberg by Komanče Todda namluvil líp. :-)(7.2.2013)

 • K.I.N.G.
  *****

  Prakticky neznámý, ale úžasně působivý snímek. Je to prostý film, který oplývá krásnou krajinou, hudbou a dokonalou atmosférou. Nejvíce mě však pohltil ten jednoduchý děj. Mám smysl pro detail a tady je všechno správně a emocionálně velmi působivé, i když se to na první pohled může zdát jakkoli banální. Poslední vůz je podle mého názoru dokonalý dobrodružný western.(26.4.2011)

 • sud
  *****

  Delmer Daves točil westerny podobným způsobem jako jeho souputník Anthony Mann. Nic nepřikrášloval, neheroizoval a nebál se kontroverzních scén a témat. Ani tentokrát neudělal výjimku. Hlavní hrdina je vrah, mezi indiány a bělochy jsou rozevřené nůžky (přičemž ani jedna strana nevychází jednoznačně jako dobro či zlo), z šerifa se vyklube ještě větší gauner než ze všech okolo a genocida se bohužel nevyhýbá ani těm nejmenším. Příběh je velmi dobře napsaný (pravou podstatu příběhu se divák dozvídá postupně) a nenudí ani na chvilku. Richard Widmark - blonďáček s chlapeckým úsměvem (který ovšem dokáže ve vteřině změnit) je v roli Komanče Todda výborný a charisma z něj sálá na všechny strany. Ženské a dětské postavy tu vůbec nejsou jen do počtu a nepůsobí rušivě. Dokonce i neakční závěr jsem uvítal. Ačkoli film není bez chybičky, já těch 90% stejně dám.(31.7.2014)

 • klerik
  ***

  Pre takéto filmy je lepší výraz indiánka než western. Nie je totiž o prestrelkách ale o dobrodružnom putovaní a úteku pred indiánmi. Je to rovnako úsmevné a naivné ako niektoré Mayovky. Postavy sú rôznorodo napísané a nepozerá sa na to zle, ale pre mňa je to skôr zbytočný film, kedže tam nie je žiadny silnejší konflikt...(4.1.2013)

 • gogo76
  ****

  "Netvrdím, že sa nám to podarí, ale je tu istá šanca..." Prejsť Údolím smrti, no veď hej, ja viem, že tam brázdil aj Winnetou, to nie je len tak. Apači majú oči všade...Film, ktorý je pre mňa vzhľadom na rok výroby milým prekvapením síce spadá do kategórie western, ale ono je to skôr dobrodružné. Mám strašne rád presne tento typ filmov o prežití. Pán Todd je biely Komanč a vie čo treba robiť. Je to jeden z tých filmov, ktorý vám okrem filmového zážitku dá aj niekoľko dobrých rád a školu do života. Ako v divočine prežiť, ako zahladiť stopy, ako chytiť zajaca a hlavne ako si zachrániť život. Filmom preletí i jemná love story a páčila sa mi aj obhajoba pred súdom v závere. Komanč - pán Todd, mi stále pripomínal Jiřího Korna...80%.(2.2.2013)