Skupina osadníků je cestou na západ zmasakrována indiány. Přežije jen omladina, která si v době útoku byla zaplavat a vězeň „Komanč“, které ho si indiáni nevšimli. Přes počáteční nevraživost musí spojit své síly. Opraví jeden vůz a vydají se na cestu do vojenské pevnosti. Běloch „Komanč“ je tam dovede, i když tím riskuje vlastní život. Nakonec existuje jedna prastará možnost, jak odsouzenci na smrt zachránit život. (Jezinka)

gogo76

"Netvrdím, že sa nám to podarí, ale je tu istá šanca..." Prejsť Údolím smrti, no veď hej, ja viem, že tam brázdil aj Winnetou, to nie je len tak. Apači majú oči všade...Film, ktorý je pre mňa vzhľadom na rok výroby milým prekvapením síce spadá do kategórie western, ale ono je to skôr dobrodružné. Mám strašne rád presne tento typ filmov o prežití. Pán Todd je biely Komanč a vie čo treba robiť. Je to jeden z tých filmov, ktorý vám okrem filmového zážitku dá aj niekoľko dobrých rád a školu do života. Ako v divočine prežiť, ako zahladiť stopy, ako chytiť zajaca a hlavne ako si zachrániť život. Filmom preletí i jemná love story a páčila sa mi aj obhajoba pred súdom v závere. Komanč - pán Todd, mi stále pripomínal Jiřího Korna...80%. ()

Karamanlis

Uhladený a za každých okolností bezchybne učesaný Richard Widmark pripomína zdivočelého belocha, vychovávaného od svojich 8 rokov krutým Komančmi asi tak, ako krovák príslušníka švajčiarskej gardy a to ako sa v jelenicovom oblečku neohrozene promenáduje hore - dolu kaňonom, v ktorom o pár metrov ďalej táborí 300 bojachtivých Apačov a v tejto nervydrásajúcej situácii si ešte dokáže pri svite mesiačika získať srdce mladého dievčaťa je skôr úsmevné, inak ale The Last Wagon s ohľadom na možnosti kinematografie 50. rokov celkom ujde. Súhlasím sa názorom užívateľa fragreho - keby bol tento western nakrútený o pár rokov neskôr v o niečo drsnejšom, explicitnejšom podaní a bez prehnaného laškovania, tak by z toho bola väčšia pecka, nakoľko napríklad scéna, v ktorej hnusácky šerif schytal sekerku do hlavy či súboje s Apačmi si vyslovene pýtali trochu gore. ()

sud

Delmer Daves točil westerny podobným způsobem jako jeho souputník Anthony Mann. Nic nepřikrášloval, neheroizoval a nebál se kontroverzních scén a témat. Ani tentokrát neudělal výjimku. Hlavní hrdina je vrah, mezi indiány a bělochy jsou rozevřené nůžky (přičemž ani jedna strana nevychází jednoznačně jako dobro či zlo), z šerifa se vyklube ještě větší gauner než ze všech okolo a genocida se bohužel nevyhýbá ani těm nejmenším. Příběh je velmi dobře napsaný (pravou podstatu příběhu se divák dozvídá postupně) a nenudí ani na chvilku. Richard Widmark - blonďáček s chlapeckým úsměvem (který ovšem dokáže ve vteřině změnit) je v roli Komanče Todda výborný a charisma z něj sálá na všechny strany. Ženské a dětské postavy tu vůbec nejsou jen do počtu a nepůsobí rušivě. Dokonce i neakční závěr jsem uvítal. Ačkoli film není bez chybičky, já těch 90% stejně dám. ()

cheyene

Až na několik nelogických momentů se jedná o klasický a skvělý western, kterému nechybí napětí, dobrý děj, příjemná westernová hudba a prostředí, syrovost, romantika a sympatičtí hrdinové. Chyba: Na začátku stáhne Komanč Todd mladý stromek a hodlá jej použít k vymrštění, tedy jako zbraň. Má holé ruce, žádnou zbraň, nic s sebou nenese, ale poté, co strom ohne k zemi, v dalším záběru jej má uvázaný na laně. Kde je vzal? ()

RHK

Začátek filmu signalizuje drsný western a ten pokračuje stále napínavěji. Richard Widmark jako indiány naturalizovaný běloch Comanche Todd je po chladnokrevném zastřelení tří mužů spoután ke kolu vozu, aby mohl být souzen a oběšen. Po masakru osadníků Apači je však na něm, aby odvedl skupinu mladistvých do bezpečí přes Údolí smrti. Filmu kraluje Widmarkovo charisma a krásná krajina Arizony, naopak sem tam poněkud pokulhává logika příběhu. Ukázka z filmu: http://www.youtube.com/watch?v=wKONbMyZU-o&feature=related ()

• Natáčalo sa v Sedone AZ, ďaľej pri ústí kaňonu Oak Creek Canyon a pozdĺž cesty Schnebly Hill Road. (westerns)