Noc a město

• Austrálie

• Kanada

Drama / Film-Noir / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1950, 101 min

Slušně natočený film povyšuje vysoko nad průměr geniální druhá polovina. Od začátku sledujeme kariérní vzestup obskurního londýnského zlodějíčka, který vyčenichá svou vlastní "velkou věc" - pak se to zlomí a následuje jedna strhující scéna za druhou. Dlouhý, syrový zápas zakončený opravdu dojemnou scénou rozhovoru otce se synem, pak nastolení situace "jeden proti všem", honičky ve špinavých ulicích, spleť vztahů, náhled do londýnského podsvětí, vybroušené dialogy ... "Noc a město" má grády, atmosféru a vtip. Užijte si to.(9.11.2012)

Noir z londýnskeho prostredia nočných podnikov doplneného o špecifický svet wrestlingu. Večne ubehaný a spotený Harry, podvodníček vo svete väčších podvodníkov, ktorý sa musí obracať, aby prežil, vzbudzuje svojou ambicióznosťou sympatie. O to je napínavejšie sledovať, ako tejto fox on the run dochádzajú sily až do štádia, keď je už len otázkou času, kedy doplatí na svoju nepoučiteľnosť. A Richard Widmark, hoci mi bol v Pick Up on South Street nesympatický, si ma v Night and the City nadobro získal.(19.3.2011)

Mám pocit, že starý filmy jsou tu těžce nadhodnocený. Třeba tohle je variace na mafiánský film stylu "vzestup a pád", přičemž premisa "kdo ovládá wrestling ovládá mafii" mě přišla neskutečně k smíchu. A hlavní hrdina je takový šmejd, že se mu dá těžko fandit, čili závěrečná dramatická dvacetiminutovka vyjde naprázdno. Ve finále jsem celou dobu přemýšlel, proč hlavní hrdina nejde prostě na policii? Ale dobře, koukat se na to v klidu dalo a vrchol filmu pro mě byla celá postava zestárlého wrestlera a jeho poslední boj - to nemělo chybu.(18.3.2016)

Po věznici Westgate, Manhattanu a ovocnářské Kalifornii si Dassin vybral Londýn a zde přehrát osud slabocha a vysírky, co se snaží prorazit ve velký zvíře skrze samý pletichy a podvod. Ten hlavní "hrdina", ani film v zápletce mi dvakrát nesednul, ale samotné město hezky vyniká k závěru, v úprku před pouliční spravedlností, pořád má v součtu co přinést a sdělit.(18.10.2019)

Málo který snímek si zaslouží označení "Film-Noir" jako tento. Tragický příběh podvodníčka, který si, veden svou touhou vydělat velké peníze, ukousne příliš velké sousto. Není však jedinou postavou, která je v průběhu děje zničena vlastními ambicemi. Hlavního hrdinu budete na jednu stranu litovat, na tu druhou však budete chápat spravedlivost jeho trestu. Příběh o tom, že lidé, co jsou vedeni touhou po penězích nedopadají dobře, v temných kulisách Londýna, v jehož ulicích se Harry snaží uniknout svému osudu. Krom tragického konce a vtahující, bezvýchodné atmosféry stojí tento film za pozornost ještě kvůli úžasné zápasnické scéně, při které cítíte doslova každý úder pěstí a evokovanou fyzičností se bez problému vyrovná i mnohem mladším dílům. A to je na více než šedesát let starou záležitost obdivuhodný výkon.(13.4.2014)

• - Existují minimálně dvě různé verze filmu, v nichž jsou některé scény vystřiženy, popř. přidány a rovněž variantní verze některých scén filmu, např. úvodní scéna filmu, když Harry (Richard Widmark) přijde domů k Mary (Gene Tierney). (Gold60)