Zátah na Jižní ulici (festivalový název)

Pickup on South Street

Film-Noir / Krimi / Thriller

USA, 1953, 80 min

V Záťahu sa deje všetko tak rýchlo a postavy sa dokážu zamilovať ihneď na prvý pohľad tak znenazdajky, že by sme to mohli považovať za chybu. Ale účel svätí prostriedky a ak sa chce scenár niekam pohnúť, verná imitácia reality by mohla byť na škodu. preskakujeme viac menej medzi troma-štyrmi interiérmi a jedným exteriérom, kde sa ale stále niečo deje a my nakoniec uveríme, že príbeh, ktorý by sa odohrával možno niekoľko mesiacov, je možné zhustiť do nejakých dvoch, troch dní. Len škoda, že koniec je tak trochu urýchlený a všetko sa vyrieši príliš jednoducho. Kľudne mohol Fuller pridať desať minút a zvýšiť záverečné napätie, priestor na to pri tak krátkej stopáži určite bol. Ale policajti sú tu za blbcov a to myslím vynahradzuje všetky nedostatky :)(18.4.2016)

Celkem intenzívní film noir, poměrně rychlý, kdy vás nenechá vydechnout a vy si ho užijete až do konce jako jízdu směrem k něčemu, co je docela hodně temné. Zajímavý nápad s tím, jak je možné snadno ztratit něco důležitého, a jaké to může mít následky na lidi, kteří se dostanou ve špatný čas na špatné místo.(27.11.2014)

MOŽNÝ SPOILER!!! Ta prostřední část se navzdory nízké stopáži vlekla a nápadů tady moc není. Vlastně se vše rozjede až ke konci, kde jsou velmi dobrými scény smrti Moe, návrat do podzemky a bitka v kolejišti. Pak je zde ale pár nepřehlédnutelných logických děr včetně toho, že policajti jen důležitě chodí kolem, ale vlastně žádnou investigativní činnost nevykonávají. Jsou zde velice vizuálně zajímavé scény - rybářský domek -, ale oproti tomu další nijak dobře postavené. Slabé čtyři hvězdy, protože z 50. let existuje pár špionážních filmů, které skutečně šlapou lépe a více.(5.4.2011)

Kurýrka, která přenáší mikrofilm pro komunisty a netuší o tom. Zloděj, který ukradne co nemá. A k tomu policajti na jedné straně a komunističtí špioni na druhé straně. Základ pro vynikající thriler, který se netáhne, nenudí a není vůbec hloupý. Pefektní postavy - krásná femme fatale, která dostává v celém filmu pořádnou nakládačku, zlodějíček, který neuhýbá na stranu dobra, stárnoucí práskačka s hrdostí, pár výborných napínavých scén a skvělá závěrečná bitka v metru. Navíc vzhledem k námětu to svádělo k těžké propagandě, ale té nás tvůrci ušetřili, jen možná v celkovém vyznění - že slušní darebáci nepracují s komunisty. Parádní záležitost.(3.4.2016)

Widmark je aspoň u nás nedoceněná hvězda, skvělá Thelma Ritter a celý to má spád, napětí, prostě radost pokoukat. Kapsář (Widmark) okrade krásku o šrajtofli, ve kterej převáží tajnej mikrosnímek. Ona to neví (že je tajnej), on nic neví , začnou je prohánět policajti a agenti a následky jsou docela drsný.(15.9.2008)

• - Natočené za 20 dní. (Diazbros)

• - Francúzsky názov snímku je Le Port de la Drogue (Drogový prístav) a nemecký Polizei greift ein (Polícia zasahuje). Aj keď film hovorí o špionáži a nie o drogách, jeho názov vo francúzskej a nemeckej verzii bol zmenený a aj dialógy, ktoré odkazujú na špionáž, boli nahradené dialógmi odkazujúcimi na obchod s drogami. (Diazbros)

• - V úvodnej scéne v metre možno vidieť vojaka s výložkou "Big Red One“, čo je prvý pechotný oddiel. Režisér Samuel Fuller bojoval s prvým peším oddielom počas druhej svetovej vojny a neskôr o tom natočil film The Big Red One (1980). (Diazbros)