Zátah na Jižní ulici (festivalový název)

Pickup on South Street

Film-Noir / Krimi / Thriller

USA, 1953, 80 min

Představuji si, že nějak takto by vypadalo Nábřeží mlh, kdyby jej režíroval Fuller. Zpříma podané, poutavě rozehrané krimi. Pár postav, několik interiérů. Záběry promlouvající svou kompozicí, živá kamera. Cíl jasný, v zásadě nedůležitý. Jde o lidi. O policajty, kteří čelí rudému zlu, jak se dá. Policajty, kterým nejsou cizí ani metody podsvětí: aby vyhověli dobové paranoie, budou muset párkrát přehodnotit zaběhnuté chápání spravedlnosti. O bezvýznamné kriminálníky, kteří by rádi hráli první ligu. Mají zbraň, mají charisma, ale bez trochy štěstí do dalšího levelu nepostoupí. Vzduch těžkne jejich potem a předtuchou sexu, jenž odkapává z dvojmyslných dialogů. Se ženou přitom zachází stylem „zbít a nechat bít“. Žádná čest, férová hra, upřímné přátelství. Jsou to jen malí hráči na velkém hřišti. Stejně jako je Zátah malým filmem velkých kvalit. 80% Zajímavé komentáře: Toj, Vančura(15.7.2011)

Pickup mě překvapil. Rozhodně se nejedná o žádnou trapnou protikomunistickou agitku, ale skvělé noirové krimi. Nejvíc ze všeho mě dostala vykreslená atmosféra. Obzvláště ten Wildmarkův domeček na vodě s vždy chlazeným pivem byl moc pěknej. Dále mě taky zaujaly akční scény (i když jich tam nebylo mnoho) a celkové pojetí násilí. Mydlí se to tu docela realisticky. Wildmark jako takový téměř kladný kapsář je skvělý.(24.6.2011)

Widmark je aspoň u nás nedoceněná hvězda, skvělá Thelma Ritter a celý to má spád, napětí, prostě radost pokoukat. Kapsář (Widmark) okrade krásku o šrajtofli, ve kterej převáží tajnej mikrosnímek. Ona to neví (že je tajnej), on nic neví , začnou je prohánět policajti a agenti a následky jsou docela drsný.(15.9.2008)

SKIP je vreckový zlodej,ktorý má vyhliadnutú ďalšiu obeť,keď v METRE potiahne kabelku od sexy dámy CANDY,pričom okrem istého obnosu peňazí sa tu taktiež nachádza istý mikrofilm,po ktorom bažia komunistickí špióni... Bravúrna réžia Samuela Fullera od prvého záberu záťahu v metre profesionálneho vreckára až po koniec taktiež v metre,tak je tu trademark,značka,že začiatok i koniec má spoločnú vlastnosť v podobe kolízii v úvode a v bitke medzi dvoma mužmi na konci.Neviem,či vôbec Skip vedel,čo obsahuje kabelka,samozrejme peniaze áno,mikrofilm: zrejme nie? Candy zatelefonuje svojmu kumpánovi,ktorý chce,aby zistila,kde býva,podplatila ho a získala film späť... Skip je v kontakte s policajnými detektívmi,lebo je nútený k spolupráci,inak by ho zašili. Vôbec v úvode bol so Skipom v metre i detektív,ktorý dokáže identifikovať podozrivého Skipa,a to vďaka istej staršej paní Moe Williams,ktorá vie pomocou postupu zlodeja zistiť,kto to je...A ona bude mať problém s kumpánom Joeym,ktorý chce vedieť,kde býva Skip? Miešanica medzi Skipom a SEXY CANDY,ktorá stojí za hriech,za pokušenie,má odvahu a pôjde jej o život,na Oscara je nominovaná,ale iná lady,a to Thelma Ritter,ktorá má svojské správanie,niečo už za sebou,pred sebou má posledné hodiny života,zmysel pre humor,odhodlanie nebyť udavačom,a tak zachráni tým pádom život! Radosť vidieť Candy,JEJ postavu,jej jazyk,zmysel pre získanie informácii,z čoho naberie opačný postoj,ako sa iba nabaliť,vznikne láska.Neviem prísť na chuť hlavnému predstaviteľovi Richovi Widmarkovi,neviem,čím to je,žeby mi bol nejako protivný? Vydiera,hrá na dve strany,koleduje si o výprask,čuduj sa svete,nič sa mu nestane! Obľúbil som si viac Candy a Moe ako Skipa! Réžia,kamera je na jednotku!(16.4.2015)

Zatímco u ostatních žánrově spřízněných filmů bývá častým problémem určitá statičnost a monotónnost vyprávění, Zátah na Jižní ulici překvapuje nezvykle dynamickým režijním přístupem, zálibou v detailních záběrech obličejů a pečlivým vedením herců, kteří bez výjimky předvádí uvěřitelné, civilní herecké výkony - skoro jako by za kamerou stál Elia Kazan. Stejně působivě vypadá i realistická a surová akce, takže když někdo dostane ránu do obličeje, svalí se na zem a už nevstane. Až se mi z toho nejspíš ani nehraného násilí chvílemi svíral žaludek. Pokud by zápletka nebyla tolik naivní a některé situace podivně useknuté, jednalo by se o žánrový klenot.(28.8.2011)

• - Natočené za 20 dní. (Diazbros)

• - V úvodnej scéne v metre možno vidieť vojaka s výložkou "Big Red One“, čo je prvý pechotný oddiel. Režisér Samuel Fuller bojoval s prvým peším oddielom počas druhej svetovej vojny a neskôr o tom natočil film The Big Red One (1980). (Diazbros)

• - Francúzsky názov snímku je Le Port de la Drogue (Drogový prístav) a nemecký Polizei greift ein (Polícia zasahuje). Aj keď film hovorí o špionáži a nie o drogách, jeho názov vo francúzskej a nemeckej verzii bol zmenený a aj dialógy, ktoré odkazujú na špionáž, boli nahradené dialógmi odkazujúcimi na obchod s drogami. (Diazbros)