Maškaráda čili Fantom Opery (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2009, 165 min

"Pochopte, opera peníze nevydělává, to dělají syrečky. Do opery musíte peníze vkládat..." - "A co z toho budu mít já?" - "No přece operu!" Jedna z nejlepších divadelních her, které jsem kdy viděla a to jsem se s díly Terryho Pratchetta dosud neseznámila jinak, než z doslechu. Zábavně střelené, vtipné představení, které navzdory své dlouhé stopáži vůbec nenudí. Naopak je škoda, že to ČT sestříhala, uvítala bych záznam ještě delší, pokud by to nějak prodloužilo scény s mistrem Sardellim. ;-) Hereckým výkonům jednoznačně kraluje pan Jan Vondráček, ale výborní jsou též Miroslav Táborský, Jaroslava Pokorná a Helena Dvořáková.(4.10.2014)

Ako nekritický obdivovateľ Divadla v Dlouhé (DvD) hodnotím autentický divadelný zážitok. Verím, že povodná stopáž prenesená na TV obrazovku mohla ubrať čo to z pozornosti, zároveň ale viem, že Pratchettova jedinečnosť nakombinovaná s výnimočnosťou hier pani Burešovej dávajú každým novým pozretím punc originálnosti a pocit, že Zeměplocha je fajné miesto na pristátie. Čo myslíš, Anežko ?(1.1.2010)

Přiznávám, že jsem to neviděl od začátku. Možná bych hodnotil jinak, protože 165 minut dlouhé představení by mě dokázalo štvát i kdyby bylo sebelepší. Proti Pratchettovi celkem nic nemám, jen mi některé jeho fórky připadají krutě nevtipné, kostrbaté a zdlouhavé. Paní Zlopočasnou nesnáším i v knižní podobě. Nicméně herci to uměli chytit za ocas a snad úplně všichni byli skvělí.(27.12.2009)

Tenhle díl Zeměplochy je jeden z mých (asi nejen mých) oblíbených. Adaptace byla taky výborná, už jen proto, že děj se odehrává taktéž v divadle. Nezapomenutelné hlášky z knížky na podiu ještě víc vynikou. Divadlo v Dlouhé to prostě umí. Doufám, že nastudují další Zeměplochu. A doufám, že ČT pořídí záznam, protože šou musí pokračovat.(29.4.2011)

Spolu se Slouhou dvou pánů asi nejlepší divadlo v TV co jsem kdy viděl. Zdá se mi, že jsem Prachetovy konečně přišel na chuť a hodlám číst a číst a číst, protože pokud vím, tak toho už moc z filmů není co k vidění. Moje oblíbená postava SMRŤ se zde sice moc nevyskytoval a nebyl tak dokonale ztvárněn jako ve filmu, ale ostatní hlavní role to vynahradili dostatečně. Od začátku dokonce sem se usmíval a prostě ty vtípky tak akorát, byly vtipné, ale ne podbízivé ani přehnané. A konečné rozuzlení stalo taky za to. Prostě bomba.(26.12.2009)

• - Během jedné sezóny si představitelka Stařenky Oggové (Jaroslava Pokorná) zlomila nohu. I se sádrou však odehrála několik představení. Pro některé scény používala berle, většinou se ale nechala vozit na invalidním vozíku. Ten řídila režisérka představení Hana Burešová, aneb jak prohlásil před představením Miroslav Táborský: "Režisérka nejenomže vymyslela vlastní představení a určila hercům, kudy se mají pohybovat, ona je během představení dokonce po scéně i vozila, čímž dovedla režii k naprosté dokonalosti." (Novom)

• - Tato hra se v Divadle v Dlouhé hrála mezi premiérou v roce 2006 a derniérou v roce 2011 celkem 80krát. (Kevinator)

• - Představitelka Kristýny (Magdalena Zimová) zpívala veškeré písně živě bez úprav, čemuž zprvu nevěřil ani sám Terry Pratchett, který představení navštívil. Musela mu tedy po představení v šatně svůj part přezpívat, za což od něj sklidila aplaus. (Novom)