Dobrodružství mladšího a chytřejšího bratra Sherlocka Holmese

Dobrodružstvo bystrejšieho brata Sherlocka Holmesa

Krimi / Komedie / Mysteriózní

USA / Velká Británie, 1975, 91 min

• Hellboy

Jakkoliv mám Gena Wildera rád, především za Willy Wonku (a taky trochu za Mladého Frankensteina), tak tohle se mu nepovedlo. Potenciál je docela velký a některé situace jsou skutečně vtipné, ale jako celek je film především lehce zapomenutelná nuda, kterou si asi hned tak nezopakuju. A Marty Feldman je tu fakt na pěst.(18.2.2010)

Ten Wilderův humor mi nikdy extra nesedl. Jako zasmál jsem se u pár scén, ale někdy to vyznívalo skoro až trapně. Nevím no, tohle prostě není můj šálek kávy. Skvělej Marty Feldman to táhne nahoru a Wilderovo slušné napodobování Sherlocka Holmese je snesitelné. Není to prostě žádná pecka, ale člověk se párkrát pousměje a to občas k spokojenosti stačí. Zas abych nepřeháněl.(15.11.2011)

Docela hezkej film. Bohužel na to, že to byla parodie mi to nepřišlo moc vtipné. Nejhorší na tom je to, že jsem si leckdy nevšiml ani snahy o vtip (možná proto to nevyznělo trapně). Určitě tam bylo plno hezkých momentů (např. všechny hudební čísla - ta byla asi ze všeho nejlepší), ale všechny spíš vykouzlí na vaší tváři lehký úsměv ale rozhodně vás nesrazí ze židle, ani na ně nebudete dlouho vzpomínat. Hlavním plusem jsou herci - Wilder, Kahnová i Feldman jsou opravdu nepřekonatelní a ta čtvrtá hvězdička je hlavně kvůli nim. Představitelé Sherlocka Holmese a Dr. Watsona svým vzhledem připomínají slavné duo Rathbone - Bruce.(11.1.2009)

Zabudnite na Leslieho Nielsena a hlavne ho prosím nespomínajte, akoby ho Wilder kopíroval. Leslie komédie len pozerával, keď v nich Gene už dávno exceloval. Dobrodružstvo... atď. je ešte o to vzácnejšie, že si ho Wilder sám napísal a zrežíroval a film má tie nádherné znaky zlatej doby Mela Brooksa, ktorú ja osobne milujem. Trojica Wilder-Feldman-Kahn(ová) je navyše dokonalou komediálnou zostavou pre zážitok plný smiechu, bláznivých gagov a paródie.(20.1.2006)

Film si utahuje s Holmesovy metodiky, váží si však detektiva natolik, že to neprovádí na jeho osobě. K tomuto účelu vznikl Sherlockův mladší bratr Sigerson (proč je tu proboha v obsahu Singers?), místo Doktora Watsona spolupracuje na případu vykulená databanka ze Scotland Yardu. Parodizaci neunikl ani Holmesův největší protivník, profesor Moriarty, matematický génius, který však tentokrát má velký problém s vydělením dvou čísel. Humorné scény a detektivní práce si však překážejí, jedno na úkor druhého, ovšem vrchol celého filmu, vznešená italská opera, která přeložená do angličtiny zní jako největší kýč, tomu nemám co vytknout.(19.1.2013)

• Gene Wilder

• - Film bol natáčaný v Anglicku. (Svadbos)

• - Ve filmu si zahraje cameo Albert Finney jako divák na opeře, který si stěžuje na zpěváky, a také Mel Brooks, toho uslyšíme jako „dámu“, která mluví za červenými dveřmi. (HellFire)

• - Režijní debut Gena Wildera. (HellFire)