Dobrodružství mladšího a chytřejšího bratra Sherlocka Holmese
- The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother (více)
Režie:
Gene WilderScénář:
Gene WilderKamera:
Gerry FisherHudba:
John MorrisHrají:
Gene Wilder, Madeline Kahn, Marty Feldman, Dom DeLuise, Leo McKern, John Le Mesurier, Thorley Walters, Albert Finney, Roy Kinnear, Aubrey Morris, John Hollis (více)Obsahy(1)
Píše se rok 1891 a najslavnějším detektivem Británie je Sherlock Holmes. I proto mu královna svěří vyšetřování případu ztracené listiny, která v nepovolaných rukách může Británii přinést dost zla. Sherlock, aby odpoutal pozornost zločinců, kteří ho pronásledují, předstírá že i s Watsonem odcestovali případ řešit do Paříže. Zároveň požádá svého nejmladšího bratra Singerse, aby se ujal jeho případu vydírané operní zpěvačky. Singers toužící po slávě svého staršího bratra, se případu ujme spolu s excentrickým členem Scotland Yardu a naráz začíná sprška šílených gagů a nepředvídatelných událostí. (oficiální text distributora)
(více)Recenze (31)
Film si utahuje s Holmesovy metodiky, váží si však detektiva natolik, že to neprovádí na jeho osobě. K tomuto účelu vznikl Sherlockův mladší bratr Sigerson (proč je tu proboha v obsahu Singers?), místo Doktora Watsona spolupracuje na případu vykulená databanka ze Scotland Yardu. Parodizaci neunikl ani Holmesův největší protivník, profesor Moriarty, matematický génius, který však tentokrát má velký problém s vydělením dvou čísel. Humorné scény a detektivní práce si však překážejí, jedno na úkor druhého, ovšem vrchol celého filmu, vznešená italská opera, která přeložená do angličtiny zní jako největší kýč, tomu nemám co vytknout. ()
Nádherná blbina, ze které jako přízrak vystupuje širokoúhlý pohled Martyho Feldmana, uhlazený komický šarm Gena Wildera (jehož vážnost skutečně evokuje Leslieho Nielsena), několikero opravdu nádherných skečů a situací... no a snad ještě ta ukrutná muzikálovo-operní hudba, která nás celým filmem provází. Zdráhám se tohle dílko nazvat parodií, protože, vzato do důsledku, film paroduje spíše sám sebe... Velká škoda, že úroveň značně kolísá od hluchých míst, ze kterých se vytrácí nadheld, až k opravdu excelentním pasážím, ve kterých je kde jaká blbina prodávána s briskou vážností a odměřeností. Vliv britské humoristické školy se prostě nezapře a to je moc a moc dobře. ()
Docela hezkej film. Bohužel na to, že to byla parodie mi to nepřišlo moc vtipné. Nejhorší na tom je to, že jsem si leckdy nevšiml ani snahy o vtip (možná proto to nevyznělo trapně). Určitě tam bylo plno hezkých momentů (např. všechny hudební čísla - ta byla asi ze všeho nejlepší), ale všechny spíš vykouzlí na vaší tváři lehký úsměv ale rozhodně vás nesrazí ze židle, ani na ně nebudete dlouho vzpomínat. Hlavním plusem jsou herci - Wilder, Kahnová i Feldman jsou opravdu nepřekonatelní a ta čtvrtá hvězdička je hlavně kvůli nim. Představitelé Sherlocka Holmese a Dr. Watsona svým vzhledem připomínají slavné duo Rathbone - Bruce. ()
Velmi příjemný absurdní humor, žel občas poměrně nevyvážený - některé scénky a fóry jsou zde geniální, některé tak trochu nijaké až trapné. Ale celkově to drží pohromadě, není to blbé, dokonce je zde i pár věcí ve druhém plánu (třeba odchod Sherlocka z divadla) a výtvarně se mi hodně líbí finále v tom divadelním skladu, tam se Wilderův smysl pro absurditu pěkně vyřádil. A umírněný Feldman zde rovněž baví. Jinak film sám by obstál i jako vážně míněný, takže sám o sobě parodií není, ale pár scén zde parodických je - například na jeden Hitchcockův film s činely. ()
Čekal jsem vtipnou blbovinu a té se mi také dostalo. Sice jsem tajně doufal, že se zasměju víc, ale zklamán rozhodně nejsem. Menší problém snímku je v tom, že humorné scénky střídají situace, které jsou úplně bez vtipu. Navíc ji nejsem jistý, co chtěl Wilder vlastně parodovat; film totiž neparoduje jen příběhy o Sherlockovi Holmesovi, ale také sám sebe. Avšak díky těm OPRAVDU vtipným scénkám (ať už to bylo např. převádění rublů a franků na libry, nebo operní vystoupení) a dvojici Wilder & Feldman, nakonec hodnotím 4*. Doporučuju všem, kteří mají rádi crazy komedie. ()
Galerie (5)
Photo © Twentieth Century-Fox Film Corporation
Zajímavosti (4)
- Ve filmu si zahraje cameo Albert Finney jako divák na opeře, který si stěžuje na zpěváky, a také Mel Brooks, toho uslyšíme jako „dámu“, která mluví za červenými dveřmi. (HellFire)
- Sigerson Holmes a Orville Sacker byla jména, která použil Arthur Conan Doyle v rané fázi příběhů o Holmesovi. (HellFire)
- Film bol natáčaný v Anglicku. (Svadbos)
Reklama