Slnko a tiene Afriky

všechny plakáty
Slovensko, 2008, 8x30 min

"Sú miesta na zemeguli, po ktorých tak túžime. No chýba nám odvaha a sloboda."
Pol roka na ceste, 13 afrických krajín, 35 tisíc kilometrov. Berberi, obyvatelia Sahary, ktorí v púštnej búrke pri čaji zahrajú na všetko čo vydáva zvuk, aby prehlušili hukot vetra či monotónnu atmosféru vyprahnutej krajiny. Dogoni, ktorí ešte donedávna obývali hlinené príbytky na skalnatých útesoch. Vymierajúci prírodný kmeň Koma, ktorý zápasí o zachovanie svojich tradícii v nigérijských horách. Gorily, ktoré stále zabíjajú, i keď vedia, že už čoskoro nemusia mať koho. Pygmejovia, ktorí sa odmietajú podrobiť civilizácii. Boj s maláriou, keď si uvedomíte, aká je tenká hranica medzi životom a smrťou. Kongo, keď na nezjazdných cestách dennodenne zápasíte so zapadávaním v bahne a policajnými kontrolami. Let v sedle rogala nad riekou Zambezi, tesne nad hlavami hrochov a slonov a majestátne Viktóriine vodopády, padajúce z výšky 100 metrov. Svadba kmeňa Zulu, kedy sa naraz sobášilo 500 párov. Chudobu v kontraste s nádhernou prírodou a množstvom iných obrazov a zážitkov z Afrického kontinentu nájdete v tomto osemdielnom dokumentárnom seriáli slovenských dobrodruhov. (oficiální text distributora)

waitFORit!

Ako jeden z mála ma prinútil sadnúť si v nedeľu doobeda pred TV a nechať ma zaviesť do "ďalekých krajín". Zameral sa v ňom na všetky stránky afrického kontinentu ktoré nám môže ponúknuť a to nádherné miesta, zaujímavých ľudí(africké kmene) a ohrozené zvieratá. Prevádza nás od púšte cez dažďový prales až po hornatý juh kontinentu. Našiel som si v ňom všetko čo podľa mňa má obsahovať kvalitný dokument. Celou sériou nás príjemne sprevádza samotný Henrich a vďaka tomu že to sám prežil jeho opisy sú o to dôveryhodnejšie ako keby nás mal sprevádzať neznámy hlas. Plánuje sa vydať aj knižné spracovanie jeho dobrodružnej cesty a ani to si nenechám ujsť a tak isto vám to s pokojným svedomím odporúčam. ()