Tomorrow, When the War Began

Scénografie:

Robert Webb

Kostýmy:

Terry Ryan

Takřka stejný námět vybízí k porovnání s nejnovější verzí Red Dawn. Nic světoborného, ale za mě se to teda líbilo o něco více. Není to tak americky vyumělkované, mimo jiné se mi herecké osazení zamlouvá. Trochu pomalejší rozjezd, spíše zaměřeno na Australské prostředí a život teenegerů. Nebere se to příliš vážně, občas vtipné momenty. Co se týče akce, tak je jí méně. V závěru je trochu přetažená za vlasy viz. akce s odcizením cisterny a IQ invazní jednotky. Na dvojku bych se ale rád podíval na rozdíl od Red Dawn. Bohužel to moc nadějně zatím nevypadá...(10.4.2013)

Film, stejně jako knižní předloha, je australskou variací na osmdesátkový americký flák "Rudý úsvit", a stejně jako on spojuje prvky filmů pro mládež s válečným dramatem. Zatímco "Rudý úsvit" kladl důraz na válečné motivy, australský příběh upřednostňuje teenagerská témata, a především "Rudý úsvit" je machistický, kdežto "Tomorrow, When the War Began“ je vyprávěné dívkou. Kniha, přesněji řečeno série sedmi knih, platí za jeden z předních australských bestsellerů pro teenagery. Výtečná (z hlediska aktualizace pro dnešní dobu) filmová adaptace první knihy je v souladu s tím bravýčkovským fotorománem přesazeným ze školy či klubů do války. Vyprávění klade důraz na psychologii a vztahy, byť v rovině pro mládežnická vyprávění typické povrchnosti, afektovanosti a doslovnosti. Na jednu stranu lze litovat, že tvůrci k předloze nepřistoupili konstruktivněji a nezaměřili se více na motivy, které mohly být dramaticky nosné (výraznější emancipace, opravdová psychologie i zdůraznění střetu teenagerské naivity s fyzičností války). Na druhou stranu je třeba uznat, že jako film pro mládež je "Tomorrow" vítanou "alternativou" oproti středoškolským muzikálům či emo upírům a pokud doje i k realizaci dalších dílů, rýsuje se zde dobrá generační série. Jednoznačné pozitivum série spočívá v tom, že v rámci žánru děl pro mladé eliminuje idealizovaný obraz středoškolského prostředí a podstatné motivy (přátelství, láska, dospívání) zdůrazňuje právě tím, že je zasazuje do válečné situace. Samozřejmě, že z cynického dospěláckého pohledu jsou film i série knih naivní hloupost (především z hlediska vojenské či guerillové taktiky), ale pro své cílové publikum představují ideální dílo, neboť motivy spojené s dospíváním převádějí do neotřepaného rámce. Výmluvně to stvrzuje přehled hodnocení na IMDB, kde film nejvíce bodů získává od žen, především pak dívek mladších osmnácti let. 7/10(26.12.2010)

Naivní australská variace na Rudý úsvit. Parta osmi puberťáků zapomenutých za nepřátelskou linií se snaží porazit invazní armádu pochodující do jejich země. A kupodivu ne v soutěži krásy, ale pomocí propracované guerilly. Scénarista si s bojovými vlastnostmi obou stran nepěkně pohrál. Kdyby byli okupanti tak neschopní, tak nezvládnou ani vojenskou přehlídku. Na druhou stranu, kdybych měl takových osmnáctiletých krasavic celou divizi, tak projdu světem skrz naskrz jako Alexandr Veliký. Film se snaží i o určitý emocionální přesah a poselství o nesmyslnosti války, ale zoufale v tom selhává. Přesto se nedá říct že je špatný či zbytečný. Jak snímek, tak série knih podle kterých byl natočen míří na mladé publikum a z jejich pohledu by měl být posuzován. Nakonec dobrá zpráva, většina čerstvě zletilých vojáků přežije i do avizovaného druhého dílu.(1.4.2011)

• AppleCore

Já mam tyhle Vánoce fakt strašnou smůlu. PPL mi nedodali dárek, druhej dárek nefungoval, došlo k brutálnímu přepadení a dneska jsem dokoukal už druhej film, kterej zasluhuje odpad. Pokud tohle všechno neznamená, že rok 2011 pro mě bude perfektní, tak už nevim. Teď k filmu samotnýmu: Ono by to nemuselo bejt vůbec špatný, kdyby se ovšem napsal nějakej solidní scénář, vyloudil slušnej rozpočet a našel režisér, kterej by byl trochu schopnej. Problém spočívá v tom, že to všechno působí jako pilot k nějakýmu hroznýmu seriálu, kterej je financovanej kapesnym desetiletýho dítěte, který se zároveň ujalo režie a obsadilo o pár let starší kamarády. Snaží se to bejt cool a to předevšim explozemi, kdy vždycky kousek čehosi ne/efektně prolítne před kamerou. Když se střílí, tak se to pokouší působit strašně dynamicky, zatim co se divák směje. A když se mluví tak už jde veškerá vážnost stranou. Prostě stupidní debilita plná klišé se špatnym scénářem a špatnym režisérem (neříkám však, že bych byl lepší ;). Uznávám ale, že jsem se bavil víc, než u posledního dílu Saw, kterej mě mučil před pár hodinama. I tak odpad.(27.12.2010)

V poslednej dobe sa na svetlo sveta derie čím ďalej tím viac artiklov s tematikou vojenského útoku, ktorý nemajú na svedomí bývalí robotníci a ženci, ale nemenovaná červená ázijská krajinka posadnutá túžbou dobyť svet, alebo aspoň Ameriku (v tomto prípade Austráliu). Vezmite si len kontroverznú videohru Homefront,v ktorej je USA napadnutá Kóreou (tou, čo neoplýva hitmi typu gangnam style), blížiaci sa remake Red Dawn či práve preberaní Nemilosrdní. Tí sa ostatne spomínanému Red Dawn, resp. Červenému úsvitu, v mnohom podobajú. Rovnako tu sledujeme skupinku mladých, ktorí sa z ničoho nič dostávajú do víru udalostí, keď sú počas teenagerského výletu ich rodiny zajaté a akákoľvek komunikácia s vonkajším svetom odrezaná. Spoločne sa teda spoja a začnú svoju malú údernú akciu proti nepriateľským jednotkám... Príbeh nie je nič moc a boj vycvičených jednotiek s obyčajnými deckami, ktoré ich totálne valcujú pôsobí smiešne. Zaujímavý je však fakt, že zo začiatku, keď ešte neviete o aký film sa jedná, na vás môže pôsobiť ako typický skupinkový horor, a tak môžete zostať pomerne prekvapený tým, čo sa z neho vykľuje. Všetko je tak nejak skrz naskrz priemerné a celkom pohodovo si to plynie, takže si myslím, že pokiaľ nie ste veľmi náročným divákom, tak či tak to proste bez problému dopozeráte. 55%(7.1.2013)

• - Film vznikl na základě stejnojmenné knihy australského spisovatele Johna Marsdena. Jde o první svazek sedmidílné série „The Tomorrow“. (Mara12)

• - S výdělkem 13 000 000 amerických dolarů se v Austrálii jednalo o nejvýdělečnějším film roku 2010. (sir-dave)