Tomorrow, When the War Began

Scénografie:

Robert Webb

Kostýmy:

Terry Ryan

29.1.2011 ~ Austrálie obsazena zřejmě Japonci. Jen skupinka teenagerů, co zrovna tábořila v lesích, má možnost klást odpor. Australská filmová tvorba je... zvláštní... ~ Kdy jste naposledy viděli nějaký australský film nebo seriál? A že to bylo takové, řekněme zvláštní? Svým způsobem by se to dalo přirovnat k něčemu kanadskému. Nad mnoha takovými věcmi se dá přemílat, zda-li šlo o pokus o áčkový nebo béčkový film a nebo jestli to byla původně jen televizní tvorba... Těžko říct, v každém případě tohle vypadá jako poměrně dost dobře udělaný pilotní díl seriálu pro mladistvé, jelikož pro film to sice nemá náhodou až tak špatný nápad a děj, akorát se tomu prostě nedá věřit ani za mák. ~ Jednoduše skupinka dětí (odrostlejších mladých mužů a slečen, prostě dětí) se vydává tábořit do lesů. Berou s sebou kamarády ze školy, kteří vlastně úplně tak kamarádi nejsou, moc se neznají, jen spolu chodí do školy. A jednou takhle, když spí pod širákem, nad hlavami jim proletí transportní letadla a druhý den se civilizace jen hemží okupačními šikmookými jednotkami. Můžeme se jen dohadovat, že jde o Japončíky, nikde jsem to přesně nepostřehl, ale díky historii víme, že to není nemožné. ~ Příslušnost jednotek ale není důležitá. Důležité je, že jediní, minimálně z města, kteří jsou na svobodě a nejsou shromážděni na hromadě v zábavním parku, je právě skupinka "kempařů" a pár jednotlivců z města. A tahle skupinka se rozhodne, že to nenechá jen tak, že osvobodí své příbuzné a Austrálii nevydá zadarmo. ~ Režisér měl smysl pro akci a tak akční scény nevypadají úplně špatně a evidentně taky něco stály, heroické akce mládeže ale působí dosti nedůvěryhodně až přitaženě za vlasy a závěrečná scéna si naprosto říká buď o facepalm nebo o další díly neexistujícího seriálu. ~ Teenagerovské béčko jak pro kluky, kvůli akci, tak pro slečny, kvůli scénám typu "něco k tobě cítím, ale nevím přesně co a ve válce nad tím nemohu přemýšlet...", které jednoduše nijak zvlášť neurazí.(28.4.2013)

Vyčítat pohádce pro náctileté, že funguje podle jiných pravidel než realita je nesmysl. Naopak, je třeba vyzdvihnout, že se tenhle teenagerský remake Milliusova Rudého úsvitu oproti předloze nebere tak vážně. Více se zaměřil na postavy, samozřejmě to nejsou reálné a životné postavy, ale typologie z různých teenegarských seriálů, krásní modelové, kteří neztrácí styl, ani když krvácí. Právě v tomhle je to zvráceně krásné a zábavné, sledovat postavy alá Beverly Hills, které jsou postaveny před úplně jiný typ problému, než že se Brandonovi rozvázala tkanička. Ale chápu, že na takovýhle druh zábavy musí být divák ochotný přistoupit.(19.10.2013)

• verbal

Když Austrálii anektuje elita japonské armády, která z těžkého kulometu na dvacet metrů netrefí ani pomalu se pasoucího slona, všichni dospělí jsou rázem totálně v prdeli v zajateckých táborech a jedinou nadějí zůstává homoguerrila šestnáctiletých fakanů, kterou zapomněli v buši. Až tohle uvidí císař Akihito, vzteky si otevře břišní dutinu nebo se nechá preventivně obsadit Číňany. Docela nadějný úvod vybujel do totální pubertální kokotiny a já jen s hrůzou čekal, kdy někdo začne hrát famfrbál nebo se bude snažit ošustit Bellu.(14.1.2011)

• bruceman7

Úlet jak sviň. Z tupého teen osazenstva nějakého malebného australského zapadákova se v mžiku stanou uprchlíci před zjevně tupou kdovíkoho rákosnickou invazí - s předvedenou strategií by ta armáda neobsadila ani školní ředitelnu (to že dvě buginy s kulometama nejsou schopné zastavit popelářské auto je jen legrácka). Navíc, místo aby to bylo o nějakým boji, oni řeší vztahy, filozofujou (ta motivační řeč jejich šéfky - z toho William Wallace rotuje v hrobě) a řešej další extremní píčoviny! A ta křesťanka, tu bych asi sám vodprásknul, nehledě na to její finální "vzepětí". A ta poslední minuta, to je něco že by se jeden posr*l smíchy... je tak odpadová, že jsem už dlouho neviděl. 1,75/10(4.11.2011)

Tomorrow, When the War Began je naivný teenegerský film o obsadení krajiny cudzím agresorom a partii kamarátok a kamarátov snažiacich sa o partizánske záškodníctvo pričom film je zacielený hlavne na dievčenské publikum. Nemám nič proti tomu keď pohľadná slečna sa chopí riadiacej páky ťažkého vozu snažiaca sa uniknúť buginám s guľometmi a chlapci sú tu odstavený na čisto vedľajšiu koľaj, pričom scéna v kamióne, ktorým sa snažia zdemolovať most, jasne dá najavo prečo baby a vojna nejde veľmi dokopy. Atmosféra okupácie je takpovediac decentná, a aby naše hrdinky toto prežili majú vojaci IQ cúvacieho hada, proste sem tam nejaké pátranie s akciou, nejaká náhodne prebehnutá hliadka aby to nebolo úplné lážo plážo. Našťastie tvorcovia nezabudli ani na odľahčené scénky a podarenejšie momenty akosi celkom slušne kompenzujú tie úplne trápne. Caitlin Stasey vstupuje do povedomia.(28.12.2010)

• - S výdělkem 13 000 000 amerických dolarů se v Austrálii jednalo o nejvýdělečnějším film roku 2010. (sir-dave)

• - Film vznikl na základě stejnojmenné knihy australského spisovatele Johna Marsdena. Jde o první svazek sedmidílné série „The Tomorrow“. (Mara12)