Televízny film podľa románu Františka Hečka zachytáva sociálny zápas slovenskej dediny na začiatku 20. storočia. Na pomerne širokom časovom rozpätí sledujeme životné príbehy niekoľkých generácií rodiny Habdžovcov, ktorá žije v západoslovenskej vinohradníckej dedine.Najstarší syn Urban utiekol z domu, aby so svojou mladou ženou, ktorú si zobral proti vôli svojich rodičov, začal samostatne žiť a hospodáriť vo Vlčindole. Mladší brat Mikuláš uteká z domu. Urbana vo Vlčindole čakajú okrem niekoľkých chudobných spojencov aj otvorení nepriatelia. Hrozí mu dražba a jeho statočná práca vychádza nazmar. Vrcholom nešťastia je vojna...
Niektorí umierajú na fronte, ďalších prekvapí choroba, jediné čo pretrváva sú ľudská láska a nenávisť. Posledné roky prvej svetovej vojny doľahli aj na Habdžovcov a prinútili najmä mladého Marka Habdžu a jeho matku, aby zastali všetky práce doma i vo vinohrade. Urban sa dostal z frontu na dovolenku iba raz. Po jeho odchode prišli prvé údery: najprv umiera ochranca Urbanovej rodiny - Slivnický a s ním zaniká aj činnosť vinohradníckeho spolku... (oficiální text distributora)

MM_Ramone

Perfektné filmové spracovanie románu "Červené víno", od spisovateľa Františka Hečka, je veľmi cenným pokladom slovenskej kinematografie. Výborne natočený televízny film mapuje neľahký život Urbana Habdžu a jeho rodiny. Z mladého pracovitého optimistu sa časom pod vplyvom nepriazne osudu, ľudskej zloby a dramatických politických udalostí stane apatický, zlomený človek. Prišiel o všetko. O ideály i majetok. Svoj sud trpkého červeného vína vypil až do dna. Postavu Urbana Habdžu dokonale stvárnil charizmatický Štefan Kvietik. Ale i ostatní herci boli úžasní. Tak isto aj hudba, strih, kamera a réžia. Slovenská klasika. **** ()

tahit

Příjemný film, který lyricky vystihuje obraz Slovenska a sociální obsah skvěle podtrhuje jeho ladění. Dobré hodnocení si rozhodně zaslouží a nemám, co bych vytkl, ani chvilku jsem se nenudil. Což je také velkou zásluhou předních tehdejších slovenských herců. ()

gogo76

"Čím vzácnejší kvet, tým skôr zvädne. Len burina sa drží!..." Burinou v tomto prípade bude zlizká dvojica hajzlíkov Pančucha a Silvester. Zvlášť Pančuchu som si obľúbil, Július Vašek tieto polohy zvláda oscarovo a vždy mu výborne sedeli. Humorom a dobrými hláškami je prešpikovaný celý film a vždy sa neviem dočakať Pančuchu, jeho podlosti a pomstichtivosti...Možno mám iný zmysel pre humor, ale ja ho žeriem. Celkovo sa tu zišla neuveriteľne silná herecká zostava a keď k tomu pripočítam skvelý scenár podľa románu, tak mi vychádza vrchol televíznej tvorby u nás, hneď za neprekonateľnou Tisícročnou včelou, s ktorou má mnoho spoločného. Videl som to už niekoľkokrát a čím ďalej, tým viac musím uznať jeho kvality. 100%. ()

Snorlax

Film není unikátní svým výtečným hereckým obsazením, to patřilo u snímků z Koliby k běžnému standardu. Velká část je věnována válce, ale nepadne ani jeden výstřel, místo toho se díváme na válku o přežití těch, kteří zůstali doma. I díky tomu vzniklo velkolepé sociální drama o těch, jejichž pot dává révě sílu růst. ()

nascendi

Keď sa povie klasika, ide o dielo, ktoré by sme chceli poznať, ale často krát sa nám doň nechce začítať, či zapozerať. Červené víno je nepochybnou slovenskou klasikou a napriek tomu si ho veľmi rád pozriem a ani veľmi neuvažujem nad tým, či je lepšia jeho trojdielna, či dvojdielna verzia. V Červenom víne sa vzácne stretla zaujímavá literárna predloha, najlepšie z možných hereckých obsadení, Lettrichov najlepší režijný počin a samozrejme Liškova skvelá hudba. Veľmi vzácne dávam slovenským filmom viac, ako tri hviezdičky a niektoré dobové prehrešky, či už knihy alebo aj filmu som s ťažkým srdcom toleroval, ale keď môžu Pelíšky tróniť na 10. mieste najlepších filmov všetkých čias, tak Červené víno má odo mňa bezproblémové štyri hviezdičky. ()

WANDRWALL

Sociální zápasy byly vedeny v každé době. Byly nyní změním na jsou. Jsou nyní změním i budou.***Tenhle seriál je zajímavý až moc. Vinařská vesnice a občané v ní bojují za trochu radosti, ale více se sužují žalem nad osudy těch, co mají rádi a je jim lhostejné neštěstí těch, co je nemjí rádi a oprávněně je nemají rádi, neb není na základě čeho by je měli mít rádi.***Osoby hrají naplno, mají rádi víno, a současně jim slouží i k obživě. A přece se to někomu nelíbí. Výběrčím daní. Mají-li dluhy, tak těm, co jim dluží. A tak klidně raději zlikvidují důkazy o sv práci (sudy plné vína), než aby exekutoři jim sladký mok vzali a užívali si této vzácné tekutiny. Pro někoho vzácné, jinému lhostejné, ale platidlo to bylo, je a bude!!!***Je dobře, že dílo takových autorů jakým byl, František Hečko, bylo filmově zpracováno, a přes některé nabubřelosti přibližuje zájemcům o život na Slovensku, v jeho krásných vesničkách.*** "Lidem je třeba rozumět, ne stromům!" říká hlavní postava tomu, co ho vybízí, aby přijal funkci, protože nejvíc rozumí dřevu...***(8.10.2010) ()

anderson

TECHNICKÁ POZNÁMKA: Dvojdielna filmová verzia pôvodne 3 - dielneho televízneho filmu. Táto verzia vyšla na DVD od SME/ SFÚ. (8.7.2009) ()

roswelll

Velice sugestivní a silný film..nádherný scénář a vynikající herecká vystoupení přední protagonistů slovenské filmové tvroby. ()

Z0oMb3E

Výborná 3-dielna (zostrihaná na dva diely) séria na motívy knihy F.Hečka. Séria zo zlatej éry slovenskej kinematografie. V hlavných úlohách to najlepšie, čo v tej dobe Slovensko mohlo ponúknuť. Historická medzigeneračná dráma. Pre mňa omnoho záživnejšie, ako povinné čítanie, ktoré sa aj tak nečítalo. ()

Martin741

Dalsia normalizacna konverzacka, ktora riesi vsetko : medziludske vztahy, osudy jednej rodiny, politiku ...... a na konci filmu je poznat dost hlavne tej normalizacnej politiky, co filmu ubera na krase. Kvietika osobne neznasam, a ludia typu Docolomansky idu absolutne mimo moj vkus. Stalo sa to vsak trvalou sucastou vysielania statnej televizie. 60 % ()

zette

Film, na kterem si dali tvurci velmi zalezet. A to od nametu, kostymy, herce az po hudbu. Ziskavame tak uceleny vyklad o jedne rodine zijici na slovenskem venkove zacatkem dvacateho stoleti. Pravem je to jeden z nejlepsich a nejuznavanejsich slovenskych filmu. ()

Almásy

cela galeria najlepsich slovenskich hercov sucasnosti (vasaryova, kvietik, machata, krivosudsky, kovar, krizikova, zvarik, gruberova, docolomansky....) v prenadhernej adaptacii romanu, ktory si coskoro urcite precitam. velmi pekne myslienky, posolstvo a hlavne herecke vykony (jedna z vasaryovej najlepsich a najkrajsich filmovych roli). po takych filmoch sa vzdy pysim svojou narodnostou. ()

chef

Zlatá éra slovenského filmu si zobrala na spracovanie Hečkov generačný román považovaný mnohými za dosial neprekonané románové dielo slovenskej literatúry. Samotné spracovanie je veľmi hodnoverné po hereckej aj remeselnej stránke a oproti súčasnej slovenskej tvorbe som dostával pocit, že sa nepojdem po skončení filmu vyzvracať. ()

klúčik

Zostrihaný film z televízneho seriálu. Je to krásna spomienka na mnohých hercov, ktorí už nie sú medzi nami. Film hodnotím 80%. ()

Kovaja

Hmmm tak sem pánové oběvil další skvost Československé tvorby.Film rozdělený do tří dílu nám ukazuje přetěžký život lidí počátkem 20.st přes válku a po ní.Lidi co si tehdy nevypěstovali nebo nevychovali to prostě neměli a že kolikrát opravdu nebylo co do huby.Svůj veškerý čas trávili na vinohradech a potom ve sklípcích kde pili stejně usilovně jako pracovali na vinohradech.Nějaká ta pohozená facka svojí ženě byla věc naprosto normální a nikdo z toho nedělal vědu jako dnes.Holt lidé v té době byli ukrutně tvrdí a neobměkčilo je ani smrtelné stonání vnoučete od utečeného syna z chalupy.V té době skutečně platilo pořekadlo že na chleba se těžko dělá a na to my v dnešní době běžne zapomínáme.Víc takových filmů ()

Mikino00

Pěkný příběh ze slovenské vesnice napříč generacemi, kde zasahuje láska, nenávist i politika. A právě poslední jmenovaná je největší problém filmu, velice silný komunistický podtext v druhé části hodně kazí dojem z jinak příjemného zážitku. ()

Marina111

"Toto dielo bez veľkého zveličenia prezentuje defilé slovenského herectva. Je radosť dívať sa na každú postavu, na každého herca, s akým odovzdaním, s akou úctou a s akým nasadením ponúkol svoje danosti, talent, svoje ambície pre to, aby mal film u divákov čo najlepší ohlas. Nielenže je tematicky veľmi zaujímavý, ľudsky, charakterovo a obsahovo bohatý, ale prezentuje sa tam kus našej povahy, našej histórie, nášho života. A hlavne - podľa môjho skromného názoru - vonia to človečinou" Takto jeden z najznámejších a najobľúbenejších filmov slovenskej kinematografie (14 666 predaných kusov DVD) charakterizoval Štefan Kvieitk, predstaviteľ jeho hlavnej roly, a k jeho slovám vlastne len ťažko čosi výstižnejšie dodať. Takmer rapsódia na (západo)slovenský spôsob o živote i živorení ; a ak niečomu film vďačí za svoj mimoriadny úspech, nebude to ani tak technická stránka ( i keď trebárs hudba Zdenka Líšku by si zaslúžila osobitný komentár ), ako výborne nadávkovaná zmes všemožných ľudských emócií a zážitkov rámcovaná ľúbezným, no zároveň -a najmä- drsným časopriestorom. Dodajme ešte, že v celých takmer troch hodinách filmu sa naozaj neobjavil nikto, koho herecký výkon by bol rozpačitý či nedajbože vyslovene zlý. Počnúc už spomínaným Kvietikom ( ktorému film naozaj ponúkol úžasnú príležitosť filmovej premeny z optimistického silného mladíka cez životom nalomeného vojaka až po absolútne zničenú, alkoholu sa oddávajúcu ľudskú trosku) a jeho filmovou ženou Emíliou Vašáryovou, ktorá poctivo a verne odohrala život ustráchanej, obetavej, pokornej a v svojej krehkosti predsa len silnej Kristíny. Za povšimnutie a obdiv stojí i Eva Krížiková ( čoby zosobnenie pernamentných životných omylov ), Karol Machata ( ako nešťastný a nešťastie spôsobujúci dávny Kristínin milenec ) či Július Vašek, ktorého slizká a prízemná postava je tak majstrovsky zahraná, že naozaj len málokto k nej nemôže cítiť odpor. Podobne výborne stvárnil svoju rolu v podstate dobráckeho, no v rodine tyranského chlapa Ivan Rajniak. Skrátka, nech je ako chce, pre mňa Červené víno ostáva tou najvyberanejšou filmovou sortou od, o a pre Slovákov ()

Elgin

Dej pribehu sa odohrava pocas dvadsiatich rokov pred prvou svetovou vojnou a na zaciatku druhej svetovej vojny. Frantisek Hecko napisal tuto zbierku o naozaj tazkom zivote, ktory mali ty nasi predkovia o tom ziadnych pochyb niet. Plejada slovenskych hercov tu podava presvedcive vykony na ktorych cely pribeh stoji a toci sa okolo vina, vinohradu a ludskych vztahov. Mimochodm Vlcindol je Vlcia Dolina v Suchej a hned vedla sa nachádza Ruzova Dolina. Patronom Vlcindolu je Svaty Urban ktory odhana mrazy. Kedysi som byval nedaleko a do Suchej sa vacsinou chodilo na tancovacky, na ryby, na fotbal, do kostola a do krcmy. Foto - http://www.panoramio.com/photo/40826142 ()