poster

Václav Havel, Praha - Hrad (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2009–2013, 2 h 41 min (Minutáž: 52–57 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (20)

 • Radek99
  ****

  Za svou osobu mohu napsat jen jedno: Ať žije Havel!!! A k tomuto dokumentu dodat, že už jsem dlouho neviděl český dokument s tak vysokou koncentrací studiových rozhovorů-monologů českých, ale hlavně světových politických i obecně kulturních osobností a televizní produkt s tak vynikajícím hudebním podkresem (The Doors, Red Hot Chili Peppers, Paul Simon atd. atd.). O symbolice uvedení, názvu-adresy i samotné osoby našeho prvního nekomunistického prezidenta od roku 1948 asi netřeba mluvit...(29.12.2009)

 • Kulmon
  ****

  Dokument mapující první půlrok Václava Havla ve funkci československého prezidenta, dávaný v televizi symbolicky 20 let od jeho zvolení dne 29. prosince 1989. Dokument velmi vyvážený, skvělě sestříhaný a v rámci sebou stanoveného tématu komplexní, maximalistický. Za sebe mohu říct, že jsem spokojen, lepší už to snad být nemohlo.(29.12.2009)

 • Radko
  **

  Za dokonalú propagandu a pútavý zostrih archívov si tvorcovia nejakú tú hviezdičku zaslúžia. No to je všetko. Pretože osoba Václava Havla praktickou politikou v úlohe prezidenta dokonale poprela všetko to, o čom písal Havel ako disident vo svojich esejach a prehláseniach. Očakávania undergroundu nenaplnil, čo potvrdzujú svojimi neskoršími esejmi ľudia ako Mirek Vodrážka alebo Egon Bondy. Skôr vychádza najavo, že sa zrejme cieľavedome pripravoval na prevzatie moci už niekedy od 80. rokov. Žiaľ na kritickú analýzu momentálne zbožňovaného kultu (stačí si pozrieť v zázname Havlov pohreb) niet v Česku odstupu emočného ani dobového. Napriek príchylnosti Vaška Havla k najhorším spôsobom vedenia európskej politiky - t. j. poklonkovaniu rôznym fondom, bankám a vojenským združeniam, symbolickými gestami a výrokmi naoko dával svetu najavo svoju nekonformnosť a morálnejší spôsob uvažovania hlavy štátu. Boli to šašovské symboly a pózy (od rolákových porád, cez kolobežky a srdiečko nad hradom, cez potriasania si rúk s rockermi), ktoré odvádzali pozornosť od jeho praktického každodenného popierania toho, čo kedysi hlásal. Týchto symbolov, póz a režírovania rôznych okázalých osláv je dokument plný. Vrcholom odklonu od jeho niekdajšieho presvedčania bolo, okrem veľkoplošnej amnestie (týkajúcej sa aj vrahov a násilníkov) spôsobiacej v ďalších rokov desiatky rodinných tragédií, najmä Havlove newspeakovké obhajovanie "humanitárneho bombardovania" Srbska.(22.11.2012)

 • kulyk
  ***

  Jůva, to se to tu ale mlží, přikuluje a připolhává. Ovšem kovaný havlofil kulyček si nestěžuje, ba naopak, požaduje další díl. Rád bych, aby nějaká režisérská osobnost, nejlépe Olmer, zaznamenala pohnutý let éroplánu vládní letky s Klausofkou na palubě. Turbulence, ruplé čelní sklo v pilotní kabině, všichni metají do prostoru pozůstatky smaženého Olgoj-chorchoje z recepce pořádané při mezistátní návštěvě Mongolska. Jenom pan Kikina hrdě sedí, mne si postřelené ramínko a zduřelé ego. Nic ho nemůže rozházet, není takových sil. V poklidu čumí z okénka na modrou, ne zelenou planetku a se stoickým klidem okolními vystrašenci pohrdá. A pak to přijde. Hrdinný pilot Korkorán polechtá přistávací plochu svými kolečky. Všem se uleví, palubní cháska jásá, jen dosud übervyrovnaný Vendelín II. hledí vytřeštěně na nápis ,,Letiště Václava Havla" a plní blitíčkem jeden sáček za druhým....(7.10.2012)

 • paascha
  *

  Neskutečně mne udivuje slutečnost, že i po letech od uhynutí největšího škůdce českého národa, kterému se mohou rovnat jen největší svině a prasata Gottwald a Husák, se stále najde dost poblouzněných pitomců, kteří si opravdu myslí, že to byl hrdina a dobrý člověk. Nechápu Ta * je za muziku(8.8.2013)

 • Aky
  *****

  Díky výtečnému střihu obsahově nesmírně nadupané. Má to atmosféru, která člověku na chvíli dovolí být pyšný na svůj stát.(9.1.2010)

 • triatlet
  *****

  Důstojně zmapované první prezidentské období Václava Havla. Dokument působí "odlehčeně, vtipně", ale zároveň důstojně a udržuje si vysokou výpovědní hodnotu. Zaujme Paul Newman s poklonou Václavu Havlovi: "Jen málo herců si dokáže získat tak rychle tolik diváků." Umně sestříhané množství materiálů, mezi nimiž vyniká motiv obálky s adresou: Václav Havel, Hrad - Praha, který je využit i při grafickém znázornění "problému" se/so spojovníkom - rozdělovníkom. Slovy Lou Reeda - 29.12.1989 = PERFECT DAY.(29.12.2009)

 • klerik
  **

  V prvom rade si treba uvedomiť, že toto nie je dokumentárny film. Toto je propaganda. Neskutočne zaujatý film. A nevyvážený. Zmienka o pomlčkovej vojne bola absolútne amatérska (nadhodiť tému a potom ju nerozvinúť, je trestuhodné). Treba rozlišovať, kedy ide o dobrý film a kedy len o film o politikovi, ktorý je (niekomu) sympatický... Navyše si nemyslím, že takýto historický výsek (Havel oznamuje svetu, že padol komunizmus) má nejakú výpovednú hodnotu. Dokumentárny film má zmysel, len ak sa venuje téme komplexne. Aký má zmysel robiť v roku 2009 dokument o roku 1989 bez prepojenia na ďalšie udalosti, ktoré sa vtedy odštartovali? Skrátka propaganda... Škoda, pretože natočené to nie je zle a v podstate je to aj vtipné...(23.3.2011)

 • NinonL
  *

  Dokument o tom, jak se Václav Havel stal prezidentem, posbíral celou svou partu kamarádů z mokré čtvrti, posadil je na Pražský hrad, nechal umýt, ostříhat, obléct. Pak všem nakoupil nový nábytek a další harampádí, jak si kdo přál. Poté celá partička vzala stříbrný podnos, nastartovala dvě letadla a odletěla do Washingtonu, kde na podnose odevzdala veškerá československá aktiva do těch správných rukou na věčné časy. Pak se bohužel všichni vrátili na Pražský hrad a kdyby neumřeli, sedí tam dodnes. Hvězdička je za paní Olgu, která jediná si u mě zasloužila úctu a respekt.(18.12.2014)

 • snoopik
  ****

  měli bychom být na sebe více hrdí jako národ ... dnes už je to každému u prdele...tehdy lidé bojovali za svobodu a byli jednotní ... co dnes bojovat za očistu a povznesení národa(7.1.2010)

 • Attta
  *****

  V prvé řadě chci říct, že toto je jeden z nejlepších dokumentů z české produkce co jsem viděl za poslední bodu. Funguje skvělě jako celek a je doplněný vynikající hudbou. Další plus jsou dobové nahrávky rozhovorů jak Havla, tak i jiných světových osobností, kterými je celý dokument prošpikován, což je to nejlepší co dokumentární film může nabídnout. Bomba. Zde divák může vidět přesně to, na co všechno kladl V. Havel důraz a co všechno po revoluci bylo třeba udělat z pohledu prezidenta.(21.11.2012)

 • ic
  ****

  Velmi ušlechtilé (až naivní) ideály, pěkné pěkné, jak to dopadlo asi víme že. Jo ještě k tomu dokumentu... výrazná hudba do které jsem se vždy zaposlouchal a pak zjistil že neposlouchám o čem se zrovna mluví... nepříjemné.(30.12.2009)

 • sator
  *****

  Je dobré si čas od času připomenout,že opravdu máme osobnost, jež si může směle stoupnout do řady takových nadčasových velikánů jako byli Gándí,J.B.King či R.Kennedy. ....................................... Bez globální revoluce ve sféře lidského vědomí se nezmění nic k lepšímu ani ve sféře lidského bytí a cesta tohoto světa ke katastrofě, ať už ekologické, sociální, populační či celkově civilizační, bude neodvratná. Nehrozí-li nám dnes už světová válka, ani to, že zeměkoule vybuchne dík nesmyslným horám nashromážděných nukleárních zbraní, pak to neznamená, že je definitivně vyhráno. Vyhráno zdaleka není..............(projev ke kongresu USA 1990)(5.1.2010)

 • Paity
  ****

  Svým způsobem unikátní dokumentární pohled na fungování Václava Havla v roli prezidenta.(8.8.2013)

 • Vejrrr
  *****

  Dokument hodný takového velikána jakým Václav Havel pro český národ vždy bude.(17.3.2011)

 • Wewerush
  **

  Výběr hudby mi přijde hodně nevhodný (např. během jedné scény se vystřídají Rage Against the Machines, na to přijde jazz, Sweet Home Alabama a vše zakončuje teskní Lou Reed). Mohlo by to působit jako kontradikce k obrazu-není tomu tak. Dost mi to znepříjemnilo celý zážitek.(18.12.2014)

 • Luckameli
  ****

  Po zhlédnutí dokumentu Občan Havel jsem měla dojem, že už se nemůžu o našem panu prezidentovi (záměrně používám toto oslovení) dozvědět nic nového, ale opak byl pravdou. Velice vkusný a zajímavě sestříhaný dokument o prvním půlroce Havlova prezidentování, který mě jen utvrdil v tom, že by nikdo jiný nedokázal zrežírovat porevoluční období tak dobře jako on, klobouk dolů. A to i přes to, jak naivně mohou některé jeho ideály v dnešním kontextu působit. Celou atmosféru dokresluje výborně zvolená hudba.(30.12.2009)

 • Neklan006
  *

  Další dobrodružství Velkého kulisáka, tentokrát v tajemném hradu(18.12.2014)

 • Xpojntman
  *****

  Václav "Vašek" Havel na Hrad? Jasná volba voto žadná. V jakýchkoliv volbách by porazil jakéhokoliv kandidáta, i kdyby proti němu kandidovál jakykoliv prezident včetně Masaryka a Beneše o těch komouškejch vůbec nemluvě, Klausovi a Zemanovi taky.(25.9.2018)

 • Widlicka4
  *****

  Podle hlavičky má dokument tři díly, hodnotím podle prvního, který byl vysílán na ČT někdy kolem Vánoc 2014. *** Propagandou není tento dokument, jak se zde někteří snaží naznačit, propagandou jsou komentáře některých uživatelů zde (snadno se to pozná podle toho, že hodnotí v rozmezí jedna hvězdička až odpad). Tento dokument má naopak obrovskou vypovídací hodnotu o období přerodu komunistického Československa do demokratické společnosti. Co propagandistického je na tom, že nový prezident přišel do prostředí chaosu, které nepočítalo s tím, že prezident má nějakou významnější funkci, protože se veškerá politická rozhodnutí odehrávají jinde, a bylo tedy potřeba celou prezidentskou kancelář budovat od začátku? Co propagandistického je na tom, že Havel nemohl vyhodit tehdejší bolševický ansámbl kanceláře, což obešel zřízením kolegia poradců z řad svých blízkých z disentu? Co propagandistického je na tom, že vlastně nikdo pořádně nevěděl, jak tu vysokou politiku dělat, takže to z dnešního pohledu vypadá až úsměvně, jaký amatérismus v tom byl? Dokument odhalením toho, co se v první polovině roku 1990 dělo, je vlastně až svým způsobem anti-propagandistický. A jestli někomu vadí, že tam vystupuje pár vysoce postavených světových politiků, kteří o Havlovi mluví pozitivně: zamyslel se nad tím, že Václav Havel - bez ohledu na to, jak budeme jeho třináctileté působení v roli prezidenta jako celek hodnotit - byl skutečně ten, kdo otevíral dveře na Západ? Můžeme se samozřejmě bavit o tom, nakolik to byla skutečně jeho zásluha, a nakolik jen dějinná "herecká" role, ale samotný fakt tím nijak nesmažeme. Pro kritiky propagandistická poznámka mimo komentář: Klaus ani Zeman rozhodně dveře nikam neotevírali - ani tehdy, ani potom, ani dnes. Leda tak do ruský prdele... PS: a málem jsem zapomněl na skvělý výběr hudby... Jo, tohle je jeden z nejlepších českých dokumentů poslední doby. Samozřejmě že je pro-havlovský, ale to se u politických dokumentů stává, že více či méně reflektují názor režiséra. Jde jen o to, do jaké míry se z toho stává, nebo nestává ona zmíněná propaganda. Propaganda je Michael Moore, ne tento dokument.(29.12.2014)