Dvojdielny televízny film, ktorý rozpráva príbeh sériových vrážd na Zelenej rieke v rokoch 1982 až 1998... Detektív Dave Reichert pracuje na prípadoch vrážd a ponecháva si tento prípad od začiatku až do konca vrátane rozsiahlych rozhovorov s uväzneným masovým vrahov Tedom Bundym. Detektív a jeho kolega sa ocitnú zoči voči vrahovi, potom, čo vystopujú jeho kamión, do ktorého nastupuje nezvestná žena... (oficiální text distributora)

tron

„Kebyže máme stupnicu, kde päťka je Absolútne Zlo a jednotka najmenšie... kde by ste boli?“ – „Trojka.“ K PSYCHOPATOVI Z GREEN RIVER som si sadal otrávene, omylom čakajúc ospalý 90-minútový televízny akožetriler, vykrádajúci MLČANIE JAHNIAT a SEDEM. Zaskočilo ma, keď som dostal detailnú a historicky presnú 172-minútovú rekonštrukciu skutočných udalostí. „Psychopat z Green River“ v rokoch 1982 – 1998 zabil 48 mladistvých prostitútok (nezastavil sa ani pred tehotnými a to sa bavíme len o „oficiálnom“ čísle, on sám sa vyjadril, že „ich bolo asi skôr tak 71, neviem presne“). Pravdaže, nie je to dokonalý film. Vidieť, že tvorcovia sa inšpirovali Fincherovým ZODIACOM, ktorý prišiel o rok skôr (množstvo minút, postáv, obetí, zvratov, podozrivých) a vlastne ma prekvapilo, ako dobre. Samozrejme, je to celé nevýrazné a „nehviezdnosť“ hercov je paradoxne až rušivá (na nesympatického Reicherta som si zvykal celú prvú hodinu). Ale tvorcovia okolo nás pomaly a zlovestne obtáčajú smrtiacu slučku a hoci len málokedy vyložene strhnú našu pozornosť (lebka nenarodeného dieťaťa, záverečný rozhovor), možno vás nakoniec prekvapí, akú dobrú atmosféru to celé malo. Vďakabohu sa tvorcovia nebáli štipku poexperimentovať a drzo (v dobrom) do „realistického“ príbehu (mimochodom, policajti prípad SKUTOČNE konzultovali s Tedom Bundym) zakomponovali „duchov“, takže v posledných minútach citlivejšie povahy z vás možno budú poťahovať, čo je na film o sériovom vrahovi neuveriteľné. V rámci možností palec hore. ()

*CARNIFEX*

Veľmi, veľmi solídne spracovaná story podľa skutočnosti o vrahovi z Green River. Škoda, že to nemá väčšie grády, lebo z tohto námetu "života", by sa dalo vyťažiť extrémne viac .. ()

PinokKio

Skutečný příběh o zabijákovi od Zelené řeky. Pokud byste o něm chtěli vědět víc, tak není nic jednoduššího než se mrknout ke mně do deníčku a zjistit, jakže to s ním bylo v reálu .. ()

Phobia

Pochcávali jste se ještě v pubertě, týrali vás rodiče a zkoušeli jste si na výrazně mladších spolužácích vivisekci? Pak máte velmi úspěšně našlápnuto ke kariéře masového vraha a jestli nemáte kodex jako Dexter, tak vás lidi nebudou mít rádi, až o vás některá z českých režisérských sereblit natočí MEGAfilm! Mně jen zůstává záhadou, jak někdo s IQ želé bonbónu mohl v relativně omezené lokalitě zavraždit minimálně 49 šlápot (dle svých tvrzení dokonce 71) a neuvěřitelných 21 let tahat za fusekli až pětapadesátičlenný tým vyšetřovatelů. Průměrný TV film o nadprůměrně aktivním seriovém vrahovi: hlavní role byla svěřena příliš nevýraznému ťuňťovi, promluvy jedné z obětí a teologické disputace mi lezly na nervy, popis vražd se omezil na nález těl, občas se obraz rádoby moderně a bezúčelně dělil na více záběrů, děj byl monotónní a nepatrný náznak gradace nastal až v samém závěru. Na tak silné téma byl "Psychopat z Green River" podán strašně nezáživně a nevyvolal ve mně patřičnou emocionální odezvu. Přesto doufám, že věda pokročí tak daleko, aby si pan Ridgway mohl odsedět všech 49 udělených doživotních trestů! 54% ()

Campbell

Taková spíše děsně zdlouhavá nuda. Vím že tvůrci chtěly udělat co nejvěrnější rekonstrukci ale prostě to na tak dlouhej film nefunguje a tak buďto koukáme na vrahovo dětství nebo na nudné vyšetřování. Film sice má slušnou atmosféru ale to nezachrání kostrbatý scénář který jedině co udělá je to že člověk má plno otázek. Ale i tak se jedné o hodně lepší film než Green River Killer. ()

nascendi

Ktosi povedal (približne), že jedna obeť je tragédiou, tisíc obetí štatistikou. Podobný pocit som mal aj pri sledovaní TV seriálu (?) o psychopatovi od Zelenej rieky. 172 minútová projekcia mala zmysel iba v tom, že naznačila nekonečne dlhú dobu, po ktorú sa pokúšali tohto sériového vraha dopadnúť. Medzi nami, chvíľami som sa dosť nudil. Režisérka sa bez jednoznačného úspechu snažila nekonečné vyšetrovanie ozvláštniť monológmi a prestrihmi na mŕtvu hrdinku. Záver mnohé vynahradil a výsledný dojem tejto rekonštrukcie bol mierne nadpriemerný. ()

nash.

Druhý pokus zpracovat případ vraha od Green River. Tentokrát to sice nedopadlo tak katastrofálně jako pokus z roku 2004, stále to však vypadá, že přetavit dvacet let trvající štvanici ve strhující filmový příběh je nemožné. A to přesto, že k tomu má všechny předpoklady. Je sice fajn, že se podařilo zachytit vyšetřování realisticky, se všemi výslechy, listováním v píprech a chybami a slepými uličkami, ale je škoda, že nejsilnější příběh, osud detektiva Davea Reicherta, je znovu opomíjen a odehrává se jakoby v pozadí rekonstrukce případu. Ta je navíc zpracována bez potřebného napětí a gradace takže působí zdlouhavě a i proto je nakonec nejzajímavější rovinou filmu příběh jedné z obětí, který se odehrává paralelně s vyšetřováním. Je také bohužel jediným, kde zajiskří nějaké emoce. Ve výsledku je tak dvoudílný film jen další průměrnou televizní krimi, která nemá, čím by se do paměti zaryla natrvalo. ()

Arsenal83

Filmovo je to taká TV verzia, žiadne hollywoodsky trhák sa tu nekoná. Ale ani film o Čikatilovi nemal nákladnejšie spracovanie a predsa bol výborny (Občan X). Tento túto úroveň nedosahuje ani zďaleka. Z troch hodín je film tak na dve hodiny dialógom medzi kurvami, skôr či neskôr zavraždenými. Debilný komentár jednej z nich, ktorý sa tiahol celým filmom, bol otravný. No a že tam dali aj duchov, no mňa drbne, to je fakt faktografická verzia jak sviňa. ()

Blackberry

Chlapci predo mnou to už zhrnuli výstižne, dá sa súhlasiť, že televízny formát film predĺžil no možno teda aj tak trochu viac zosobnil s postavami. Niekedy som mal pocit, že seatlleská polícia nevie, ako sa riešia takéto prípady, neboli na to absolútne pripravení a žiadne zvraty sa nekonali ani v ďalších rokoch. Podľa filmového spracovania sa zmobilizovala "všemocná" FBI do tohto prípadu až po štyroch rokoch, čo je nehorázne. Zobrazenie dobového prostredia tu, vďaka (nevďaka) nízkemu rozpočtu, značne absentovalo, miestami som mal pocit, že som nie v roku 1982, ale v dvetisícom. Objavila sa tu pre mňa "fascinujúca" scéna so zavedením počítača a neskôr počítačového systému. Nie som si ale istý, v konečnom dôsledku, či hlavný detektív a jeho tím boli naozaj takí bezmocní, alebo len chýbali dôkazy, keďže vrah, opäť len podľa videného vo filme, nebol nejaký génius... (jeho odhalenie prišlo až deň pred "dvojičkami"). Herci boli plusom filmu, Cavanagha si pamätám z Dievča mojich snov, páči sa mi jeho feeling vo filme, no ozdobou bola Amy Davidson ako Hel(l) (poznáme najmä z 8 jednoduchých pravidiel). No a ak ste vydržali sledovať film do samého záveru, určite máte nutkanie zdvihnúť hodnotenie o minimálne jednu hviezdičku. SPOJLER? /// Info o vrahovi: Gary Leon Ridgway, narodený 18.2.1949 v Salt Lake City, usvedčený zo 48. vrážd, priznal však 71 vrážd, odhad je až viac ako 90 vrážd, bol odsúdený v roku 2001 na doživotie. ()

jondoe

Dalsi silny namet z ktoreho sa dalo vytazit ovela viac. Ja jednoducho milujem filmy a seriovych vrahoch a o to viac ked su skutocne. Celkovo ma velmi mrzi, ze ked sa uz aj nejaky natoci tak ide o televiznu vyrobu ( Gacy, Bundy, Manson). Ku filmu som pristupoval skepticky, ale bol som prijemne prekvapeny jeho prevedenim a aj celkovym rozpravanim pribehu. Napriek dlhej stopazi som sa ani na chvilku nenudil. Zaverecny dialog medzi psychopatom z Green River a detektivom bol tak vyborne zrerovany a tak dobre napisany az mi z neho behal mraz po chrbte. Jedine co vadilo je fakt, ze ten film bol televizny. ()

AdamesWWE

[7/10] Dobré rozpovedanie skutočne tvrdého a reálneho príbehu. Dalo sa z toho vyťažiť viac, herecké obsadenie je na tom slušne a postavy zahrali fakt dôveryhodne, ale detektívna línia tohoto filmu mohla mať lepšie grády. 172 minút je veľa, ale nenudil som sa. Príbeh ma dobrý úvod, pekne sa venuje tomu najdôležitejšiu a má to aj dobré zakončenie. ()

Luqi

48 vrážd a viac ako 20 rokov vyšetrovania je viac než dosť, to ale neznamená, že to musí trvať 172 minút. Vôbec, nerozumiem týmto trojhodinovým televíznym filmom. Kľudne by sa to dalo zostrihať na dve hodiny a divák by o nič neprišiel................. Čo sa týka samotného filmu, je tu síce pár zaujímavých momentov ale aj tak to pôsobí podpriemerne. Hlavne tie herecké výkony na čele s vrahom. ()

Hellknight12

Kriminálna dráma o jednom z najväčších vrahov v USA, ktorý sa podaril celkom slušne. Herecké obsadenie nie je zrovna najideálnejšie ale dalo sa to aj kamera mohla byť o niečo lepšia. Čo teda najviac tiahne film? Príbeh. Film je síce podľa knihy, ktorú som nečítal ale čo už ale je to na TV film veľmi dobre spracované. Dĺžka sa môže byť niekomu zbytočne natiahnutá, keďže film má necelé tri hodiny. Samozrejme dá sa to skrátiť aj na polovičný čas ale môj názor je, že je to dobre. Snaží sa byť aj napínavý a hlavne aby si z neho ľudia vzali ponaučenie, keďže príbeh rozpráva jedná z obetí. Film môžem odporučiť, každému kto má rád skutočné príbehy a hlavne tématiku sériový vrahovia. Celkové hodnotenie za mňa je 75%. ()

Mes-siah

Patrí medzi tie lepšie TV filmy. Prijemná atmosféra, priam až moc na to, že to je o sériovom vrahovi. Pekné momenty, niektoré nezvyčajné v tomto formáte. ()

Quendi

Z plánovaných čtyř hvězdiček jsem nakonec dala tři, protože za prvé, pokud to sledujete vcelku, tak je to opravdu roztáhlé a za druhé, oproti dobře budovanému začátku i středu, konec je slabý a tak trochu to zabíjí. ()

selekce

Celkem příjemné televizní zpracování skutečných událostí. Co mně ale příšerně štvalo, byla vedlejší dějová linka jedné z obětí. Jinak si nemůžu postěžovat, akorát ta druhá půlka už ztrácela na gradaci. Lepší tři hvězdičky. ()

Dextwer

Četl jsem knihu „Černá kniha sériových vrahů“ a vrah od Green river tam byl taky. Takže jsem měl velice slušný background a informace shlédnout tento dvojdílný film. Bohužel téma a náročnost tohoto případu není pro filmové zpracování, mnoho důležitých faktů a situací zde chybělo i proto film místy vypadal zmateně. Určitě doporučuji před shlédnutím si přečíst o tomto sériovým vrahu více a potom se vrhnout na film. Jinak neskutečný, čeho všeho je člověk schopný. Zajímavosti: * Seriál byl natočen na motivy knihy Stíhání ďábla. Moje hodnocení: 60 % ()

ludovit14

Celý tento príbeh je viac o Detektívovi Dave Reichertovi(Tom Cavanagh),ako o psychopatovi-ktorý zabíjal prostitútky(doteraz sa nevie presný počet obetí tohoto šialenca-podľa polície je to 48 a podľa neho okolo 71).Skoro mu to všetko prešlo,keby nebolo Reicherta-ktorý sa nikdy nevzdal(pričom celá táto nahánačka trvala takmer 20 rokov).HOD:50%.Celý tento príbeh poukazuje o neschopnosti polície,lebo detektív Reichert bol takmer 12 rokov presvedčený o vine vraha GERY RIDGWAYA-ktorému nebol schopný dokázať vinu.PS:pričom ho stačilo sledovať,a nastrčiť mu nejaké,,VOLAVKY’’a podobne!Nakoniec to všetko vyriešila moderná technológia typu:DNA..Celý tento film je veľmi nudne sfilmovaný s amatérskou kamerou. ()

Drky

No tento thriller já musím hodnotit hodně vysoko. Dost hustá atmosféra. Drama v kombinaci s dokumentem zde k sobě padlo kupodivu hodně dobře. Detailní rozkrývání všech nechutností, které masový vrah prostitutek spáchal. Řekl bych až k dokonalosti vychytaná skládačka přes, kterou se příjemný hlavní hrdina musel dostávat. Silné prolínání osobního života se životem pracovním taky filmu hodně přidalo. Možná byl ho tvůrci mohli vměstnat do jedné epizody. Ale já jsem byl pěkně napnutý a tomuhle filmu jsem věřil naprosto všechno. Jasně byly tam určité scény, které si mohli tvůrci "vypůjčili" u svých slavnějších žánrovek, ale to mi vůbec nevadilo. Hodnocení 4* a 80%. ()