The Stranglers of Bombay

Horor

Velká Británie, 1959, 80 min

S duněním bubnů po stopách krvavé bohyně Kálí. Taky cítíte ten zápach spáleného lidského masa?___ Film, jemuž zpočátku chyběla atmosféra, no posledních deset minut se to ale dost otočilo.___ Mám-li přeci jen nějakou scénu vyzdvihnout, pak tedy souboj kobry s mangustou a určitě zejména přepadení a pobití karavany.___Tento film patří do série označované jako Icons of Adventure, spolu s filmy The Terror of the Tongs; The Pirates of Blood River a The Devil-Ship Pirates.___Nemusím snad ani říkat, že se na ně rovněž chystám.(11.9.2008)

Nenasytná Kálí si žádá oběti a její synové dělají vše proto, aby její krvavé choutky ukojili. Napínavý dobrodružný snímek není hororem, jak by se ze zdejšího zařazení zdálo. Škoda, že zkušený Fischer nevyužil potenciálu zvrhlé bohyně, a tak si s tématem poradil lépe mnohem později Indiana Jones a chrám zkázy. Z dnešního pohledu spíše průměrné dílo, které nenadchne, ale také neurazí. Obchodní společnost, tajemný kult, ztrácející se lidé, kopice mrtvol, padouch, kam se podíváš a promyka mungo v roli psa zachránce. Vhodné na deštivé odpoledne k chutnému anglickému čaji.(20.10.2017)

Hammer. O horor nejde ani náznakem, od začátku je zřejmé, kdo a jak za vším stojí, proto chybí i jenom mysteriózní prvek, natož prvek strašidelný. Ale film to špatný není: jasně, mohl bych kritizovat celkem vachrlatý scénář (k doupěti vyznavačů Kálí se dá dostat naprosto snadno, nikdo ho nehlídá; když už padouši hrdinu chytí a chtějí ho obětovat, zase ho po varovných znameních pustí, aby v následující scéně tvrdili, že musí zemřít...), dost otravné je i to, jak vlastně celou stopáž hrdinovi nevěří, a on tak musí jednat na vlastní pěst. Na druhou stranu - je to klasický studiový Hammer. A exotika se jim buď nepovede (Mummy, Legend of the Seven Golden Vampires), nebo je naopak okouzlující (Abominable Snowman a právě tohle). Kulisová džungle vytváří neopakovatelnou atmosféru, v závěru se k ději přidá i napětí a je z toho slušný dobrodružný film. Působivých scén taky není málo, sice kvůli financím ta "velká karavana" je směšně malá, přesto útok na ni a její postupné vyvraždění je asi vrcholem filmu. Velmi příjemný film na jedno zábavné použití.(14.12.2014)

V Indii po staletí existuje tajný kult uctívající svou bohyni Kali lidskými oběťmi. V okolí vesnice, kde sídlí britská správa je pohřešováno několik lidí a kapitán Harry Lewis je pověřen zabývat se tímto případem... Označení horror na tento film určitě nepasuje, jedná se o film dobrodružný, s několika krvavými scénami. Nějakou zbytečnou vatu film neobsahuje a i kratší stopáž je určitě plusem. Sympatická jednohubka od Hammeru.(25.7.2008)

• kaylin

Já mám hodně rád snímky od studia Hammer, ale tenhle, i přes režii Terence Fishera, je jeden z těch, které mě po dlouhé době zklamaly. Částečně je to kvalitou obrazu, ale spíše je to příběhem, který mě nijak nenadchnul a nechal mě chladný. V Indii by šel udělat ještě větší bordel, ale na svou dobu je to asi pořád silné. Třeba scéna s mangustou je skvělá. Jako celek ale prostě nic...(22.9.2014)

• - Boj mezi kobrou a mangustou původně ve scénáři nebyl. (hladass)

• - Nejvyššího kněze Kálího měl původně hrát Christopher Lee. (hladass)

• - Někteří autoři tvrdili, že role kapitána Harry Lewise byla původně rezervována pro Petera Cushinga. (hladass)