Oblaka

(studentský film)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2007, 25 min

Lehce meteorologický film o vzniku, chování a bouření mraků, o tom, jak se zviditelňuje něco, co doteď nebylo vidět (např. voda v atmosféře), i jak se vymýšlení mrakům podobá. Kousek řeknou i malíř či fyzik, ten první o částicích a ten druhý o barvách. (oficiální text distributora)

Radko

Zábery mrakov, prelievajúcich sa nad hlavami a ich všemožné tvary podnecujú imagináciu. Sprievodné slová a rozdelenie filmu na kapitoly už menej. Teda - možno u niekoho, kto dokáže sústredene a naplno vnímať oboje - predstavivostnú rozkoš z videného a zároveň sa zamýšľať nad citátmi od meteorológie cez výňatky z rôznych kníh je to to pravé, no osobne som toto prepojenie vnímal ako niečo veľmi prepálené. Niečo podobné tomu, akoby mi niekto ponúkol vynikajúce jedlo, k tomu hromadu zákuskov, jaternicu, kávu a litre penivého piva. Plus ďalšie lahôdky. A nútil ma to ládovať do seba naraz a vnímať zároveň chuť každej z maškŕt oddelene a naplno. Experiment sa tak stáva príznakom doby - nevynechať nič, čo sa javí dôležité, nevynechať nič, čo podnecuje fantáziu, nevynechať žiadnu novú výzvu - neoddýchnuť si a len uštvane sa hnať za všetkým, len aby niečo neuniklo niekam do priestoru nad oblakmi. A ak aj by uniklo, nezabudnúť sa zamyslieť aj nad tým. ()

Marze

Pár meteorologických informací zde bylo, ale uvítal bych méně plýtvání filmového času na banality a více zaměření na meteorologii. Ve škole jsem absolvoval předměty Úvod do meteorologie a Nebezpečné klimatické jevy a tohle nebyl ani úvod ani art. Závěřečná znělka u titulků se mi líbila. ()

vypravěč

Originální dokument rovnovážně reflektující oblaka z hledisek přírodních i humanitních věd se zřetelem k jejich citovému účinku na člověka. Omamné záběry odpoutané od země tak k sobě vztahují všechny ty zakloněné hlavy a nastevřená ústa. Nesrovnatelně celistvější dokument než autorčin – o rok starší – portrét profesora Vopěnky. Akademismus tváří v tvář nebi zpokorněl. Without clouds. ()