Monstrum z galaxie Arkana

• Jugoslávie

Gosti iz galaksije

Komedie / Sci-Fi

Jugoslávie / Československo, 1981, 84 min

Diváci Filmového festivalu pracujících si nějakým zázrakem mohli vychutnat tenhle politicky neuvědomnělej béčkovej sci-fi snímek obsahující násilí, urvaný a rozšlápnutý hlavy nebo hromadnou nudistickou scénu vítání návštěvníků. Jde o popkulturní dílko, který okatě vzdává hold brakový literatuře a poodhaluje, jak vlastně takový paskvily vznikaj. Navíc tak tvůrci činí překvapivě originální formou. Nejde o žádnou invazi ale o zhmotnění představ brakovýho spisovatele a monstrum je dětská hračka, která se občas tak trošku zvětší. Počkejte si na její poslední scénu. Řekl bych, že na ni dost radikálně změníte názor :-) Ještě mě napadá, že scéna s vyvražďováním známejch českejch herců mohla být i sociálně kritická :-) Když přivřu obě oči… ● Macourek na drogách, monstrum od Švankmajera, Helena Růžičková, ►svatební apokalypsa s hořícími účastníky, urvaná hlava Karla Augusty mluvící v míse s polévkou, výborná atmosférická hudba, přesně sedící k obsahu, … Neupadnout monstrum v zapomnění, tak tu máme kult pro všechny příznivce divnejch filmů. Varování: Děj je místy nebetyčně ►stupidní! A jiný scény jsou neméně absurdní (v tom nejlepším slova smyslu). Znáte nějakej béčkovější československej film? Jestli jo, tak ho chci vidět!(19.5.2012)

• buchli

Jako, hodně, hodně, hodně divné... Ale scéna svatebního masakru, kdy monstrum, různými způsoby a proměnami těla připomínající Carpenterovu Věc, ale je to vlastně hračka, jež se jako ostatní postavy z právě psané knihy rádoby-spisovatele sci-fi zhmotnila, sežere, omráčí a pokropí tělesnými tekutinami plnou místnost svatebčanů (včetně Heleny Růžičkové, která na něj útočí svícnem), je nezapomenutelná.(29.3.2013)

• Opsha

Podepisuju se pod Ruutův komentář. Všichni tu sice skuhrají jak je to režií i scénářem mimo, mě ovšem přijde, že se to víc jak polovinu filmu drží zbytečně při zemi (nebo při Zemi?). Svatební masakr je neskutečně vtipný a prošpikovaný nejšílenějšími nápady (osobně mám nejradši klidného slepého harmonikáře), bohužel zbytek filmu je nízkorozpočtová skorotelevizní nuda, kde podobné koniny jen sem-tam problesknou. Ovšem tehdy byla jiná doba a na normalizaci to je vskutku odvaz.(14.8.2008)

• drankeryth

Takze, byvale Ceskoslovensko sa spriahlo s byvalou Juhoslaviou a spolocnymi silami vytvorili sci-fi film. Dej filmu je o podradnom spisovatelovi, ktoreho navstivia mimozemstania z trhaku, ktory prave pise:) Uz pri prvom kontakte tych mimozemstanov som sa na nich zasmial, ako vyzeraju. Zenska - Android vyzerala podobne, ako ten zlaty robot zo sci-fi serie Hviezdne vojny:) Bol to vsestranny robot, ktory vo svojom tele dokazala vyrobit jedlo a ani upratovanie jej nerobilo problemy. Vsetko co sa dialo vo filme bolo na moj vkus trapne, ale ked na scenu prisla ta prisera, ktora sa zhmotnila z tej hracky, tak na zemi nastalo peklo. Vyzorovo ten cudesny tvor skor vyzeral smiesne, akoby ste sa ho mali bat. Vypadal uplne mierumilovne, ale ked sa dostal na tu svadbu, tam zacalo to prave peklo od vycinania monstra z galaxie Arkana. Tu sa tvorcovia v tejto casti filmu dali troska inspirovat hororom, pretoze tvor nemal nad nikym zlutovanie a vrazdil brutalnym sposobom vsetkych svadobcanov okolo stolu. Prvemu hned odtrhol hlavu a hodil ju do polievky, ktora este v tej mise polievky rozpravala, ako bude teraz strielat z pusky:) Takze do filmu aj nasunuli komedialne prvky:) Takychto krasnych chvil nezneho zaobchadzania s ludmi je vo filme poviacej, ako aj napriklad ta hlava jedneho chlapika, ktoremu vesmirny tvor nohou pritlacil k zemi. On sa zdvihol aj s tou zdeformovanou hlavou a nieco zasomral. Vsetko to vyzeralo smiesne, co sa tyka masiek znetvorovania ludi od tej prisery. Komicky tiez vyzerali tie laserove paprsky, ktore strielal z oci ten maly zasran na prichadzajucich ludi ozbrojenych harpunami. To bola zas taka vlozena akcna cast do filmu v slabom prevedeni. Film je celkovo hlupost, ktoremu len davam jednu hviezdicku za ten masaker na tej svadobnej hostine:)(17.1.2012)

Na počudovanie som sa celkom bavila. Nesledovala som úplne pozorne, je to film, ktorý vám aj pri decentnej minutáži dovolí kresliť aj pozbierať zo sušiaka prádlo... ale dávam 3* za ten humor... to bolo také absurdné, bláznivé aj vypočítavé v jednom, že tie blbé fóry si ma jednoducho získali. Taká kravina, až je to srandovné.(25.9.2013)

• - Dušan VukotičMiloš Macourek a Marcela Pittermannová byli na mezinárodním filmovém festivalu Fantasporto oceněni za nejlepší scénář. (Terva)

• - Pôvabná mimozemská robotka aj slizké galaktické monštrum je z dielne Jána Švankmajera. (Raccoon.city)

• - Mezinárodní filmový festival vědeckofantastických filmů v Terstu udělil snímku Zvláštní cenu poroty. (Terva)