Monstrum z galaxie Arkana

Gosti iz galaksije

Komedie / Sci-Fi

Jugoslávie / Československo, 1981, 84 min

• Djkoma

Scifi? Vážně? Těžko se tomu věří, ale jde o příběh jednoho spisovatele, který si vymyslí tři postavy mimozemšťanů, kteří pocházejí z galaxie Arkana a jednoho dne se s nimi potká na ostrově nedaleko svého bytu. Snaží se s nimi vypořádat a ke konci už jde o krutou komedii, při které monstrum vběhne na oslavu české svatby a po pár ránách z pušky do jeho těla se rozhodně, že všechny české filmového hvězdy v místnosti umřou jeho vinou. Tak se i stane a co na to mimozemšťané? Co by, prostě vrátíme čas :). Neskutečně stupidní scifi, které potěší maximálně milovníky béčkových nebo céčkových sci-fi, které se neustále tváří vážně.(18.2.2007)

Robert je snílek. Vrátný v hotelu co ve volném čase píše sci-fi román odehrávající se v daleké galaxii Arkana, jehož hrdiny je rodinka bytostí obdařena mimořádnými schopnostmi. Obrovskou chybou tohoto zapomenutého československého sci-fi filmu je že se většinu děje bere příšerně vážně. Až teprve ke konci filmu, kdy se v posledních 20-ti minutách dostává ke slovu ono Monstrum, začíná pořádné divadlo. Zaručuju se že takto kuriozní věci jste v žádnem čs filmu nikdy neviděli. Utržené a rozšláplé hlavy, zaživa sežrané končetiny, netvor používající plamenomet nebo bandu nudistů výtajících návštevníky z jiné planety v jugoslávských reáliích. Monstrum z galaxie Arkana je kuriozita největšího kalibru. Škoda že nedotažená a příliš dlouho se držící poměrně při zdi.(16.2.2007)

• SOLOM.

Po půl roce jsem se rozhodl, že je na čase se zase vrátit k psaní recenzí (už mi to celkem chybělo) po všech těch shortech a dokumentech, k mému zděšení jsem nešťastně šáhl právě po tomto filmu (nějakým omylem se k tomuto jugo-československému maglajzu na imdb objevilo v žánru horor), takže psaní se musí ještě odložit. Co k tomu říct? Na rok vzniku jsem čekal něco lepšího než podprůměrné scifi, otřesné monstrum (v tom že měl prsty Jan Švankmajer?), trochu nahoty a stupidní scénář. Nebýt tam Helenka Růžičková a ona svatební hostina s gumovými hlavami, dám tomu nejspíš odpad. Zase jsem se nechal napálit…(15.12.2013)

• WANDRWALL

Jako dítěti se mi film líbil. Ale v dospělejším věku jsem se musel zabývat tím, co a proč se mi na tom líbilo. Asi jak píše hlavní postava knihu a ještě ji nenapsal a už ji obdržel jako vydanou. A pak zjistil, že uvnitř jsou jen prázdné stránky a na obálce se skví pouze název knihy, který už napsal.*** Ale ve fantasy je vše možné, takže i tyhle výstřelky mimozemské civilizace, na kterou se ve filmu čeká, tak jsou zcela legální. Jen ne pro každého přijatelné.(11.9.2011)

• Lima

Svým formálním zpracováním (a vlastně i šíleným scenářem, Macourek jel zrovna asi na houbičkách) poměrně ojedinělá záležitost v historii tehdejší čekoslovenské kinematografie. Vždyť v jakém jiném filmu té doby, kdy se točily politicky uvědomělé snímky a kdy nahota ve filmu se stále uchylovala do sféry velmi decentních záběrů a názorné násilí bylo téměř tabu, jste mohli vidět film, ve kterém chodí dlouhé nudistické zástupy lidí s neskrývanou nahotou a ve kterém jsou vidět brutálně utrhané hlavy v talířích s polévkou. A to vše, pěkně prosím, uváděno v rámci tehdejšího FFP - Filmového festivalu pracujících. Být tento film po letech zreprízován (vlastně v televizi nikdy neběžel) a tedy známější dnešnímu publiku, bylo by zaděláno na menší kult. Menším problémem se mi pouze jeví, jak podobnou obskurní záležitost se zmatenou režií vlastně smysluplně hodnotit, proto volím opatrné dvě hvězdičky.(24.11.2005)

• - Dušan VukotičMiloš Macourek a Marcela Pittermannová byli na mezinárodním filmovém festivalu Fantasporto oceněni za nejlepší scénář. (Terva)

• - Mezinárodní filmový festival vědeckofantastických filmů v Terstu udělil snímku Zvláštní cenu poroty. (Terva)

• - Filmovanie prebiehalo v Dubrovníku a na ostrove Locrum. (dyfur)