Monstrum z galaxie Arkana

• Jugoslávie

Gosti iz galaksije

Komedie / Sci-Fi

Jugoslávie / Československo, 1981, 84 min

"Monstrum z galaxie Arkana" - když jsem jako kluk poprvé četl tenhle titulek na plakátech s programy pražských kin na zdi před naším barákem, na kterou jsem téměř denně zhypnotizovaně zíral, pocítil jsem asi to největší možné vzrušení, jakého jsem byl někdy v deseti letech schopen. Mně, malému nadrženci na sci-fi a horrory, kterýchžto žánrů se v Československu té doby bolestně nedostávalo, tenhle slastný název sliboval obé zároveň! A i když byl film kvůli nějakým těm nahotinkám v jeskyni myslím od dvanácti, hned při první příležitosti jsem na něj někoho z rodičů ukecal. A ještě jsem se na něj pak několikrát vrátil s kamarády, jak pamatuju. Sice jsem malinko zklamaně cítil, že to není tak úplně přesně to co jsem si vysníval, ale některé okamžiky se pro mě přesto staly orgasmickými a nezapomenutelnými. Konkrétně tedy všechny okamžiky s monstrem a hlavně s androidkou Androu (nejspíš od té doby mám fetišistickou slabost pro sexy robotky, mimozemšťanky, královnu Borgů a podobné zjevy). Nejšílenější moment filmu (bizarní scénu s kojícím vousatým otcem) ale moje podvědomí milosrdně téměř vytěsnilo - ještě i dnes se o mě při ní pokoušela nevolnost, mdloby a záchvat panické úzkosti. A po více než třiceti letech od poslední projekce oceňuju navíc i báječně horrorové audio.(30.3.2016)

• dopitak

ČS filmaři zatoužili po dovolené? Tohle dokázal zasloužilý umělec Macourek napsat během fronty v kantýně... Nebetyčná hovadina, o jejímž zařazení (dětský film vs dospělí) lze oprávněně pochybovat - je tu totiž překvapivě moc erotiky (masová scéna v jeskyni a svlečená Biba), na druhou stranu násilné scény vypadají úmyslně hračkově. Potěší přítomnost čs. herců (Augusta, Andrlová, Růžičková) i dabingu (Štěpnička, Zedníček..).(23.8.2015)

Na počudovanie som sa celkom bavila. Nesledovala som úplne pozorne, je to film, ktorý vám aj pri decentnej minutáži dovolí kresliť aj pozbierať zo sušiaka prádlo... ale dávam 3* za ten humor... to bolo také absurdné, bláznivé aj vypočítavé v jednom, že tie blbé fóry si ma jednoducho získali. Taká kravina, až je to srandovné.(25.9.2013)

• buchli

Jako, hodně, hodně, hodně divné... Ale scéna svatebního masakru, kdy monstrum, různými způsoby a proměnami těla připomínající Carpenterovu Věc, ale je to vlastně hračka, jež se jako ostatní postavy z právě psané knihy rádoby-spisovatele sci-fi zhmotnila, sežere, omráčí a pokropí tělesnými tekutinami plnou místnost svatebčanů (včetně Heleny Růžičkové, která na něj útočí svícnem), je nezapomenutelná.(29.3.2013)

• drankeryth

Takze, byvale Ceskoslovensko sa spriahlo s byvalou Juhoslaviou a spolocnymi silami vytvorili sci-fi film. Dej filmu je o podradnom spisovatelovi, ktoreho navstivia mimozemstania z trhaku, ktory prave pise:) Uz pri prvom kontakte tych mimozemstanov som sa na nich zasmial, ako vyzeraju. Zenska - Android vyzerala podobne, ako ten zlaty robot zo sci-fi serie Hviezdne vojny:) Bol to vsestranny robot, ktory vo svojom tele dokazala vyrobit jedlo a ani upratovanie jej nerobilo problemy. Vsetko co sa dialo vo filme bolo na moj vkus trapne, ale ked na scenu prisla ta prisera, ktora sa zhmotnila z tej hracky, tak na zemi nastalo peklo. Vyzorovo ten cudesny tvor skor vyzeral smiesne, akoby ste sa ho mali bat. Vypadal uplne mierumilovne, ale ked sa dostal na tu svadbu, tam zacalo to prave peklo od vycinania monstra z galaxie Arkana. Tu sa tvorcovia v tejto casti filmu dali troska inspirovat hororom, pretoze tvor nemal nad nikym zlutovanie a vrazdil brutalnym sposobom vsetkych svadobcanov okolo stolu. Prvemu hned odtrhol hlavu a hodil ju do polievky, ktora este v tej mise polievky rozpravala, ako bude teraz strielat z pusky:) Takze do filmu aj nasunuli komedialne prvky:) Takychto krasnych chvil nezneho zaobchadzania s ludmi je vo filme poviacej, ako aj napriklad ta hlava jedneho chlapika, ktoremu vesmirny tvor nohou pritlacil k zemi. On sa zdvihol aj s tou zdeformovanou hlavou a nieco zasomral. Vsetko to vyzeralo smiesne, co sa tyka masiek znetvorovania ludi od tej prisery. Komicky tiez vyzerali tie laserove paprsky, ktore strielal z oci ten maly zasran na prichadzajucich ludi ozbrojenych harpunami. To bola zas taka vlozena akcna cast do filmu v slabom prevedeni. Film je celkovo hlupost, ktoremu len davam jednu hviezdicku za ten masaker na tej svadobnej hostine:)(17.1.2012)

• - Pôvabná mimozemská robotka aj slizké galaktické monštrum je z dielne Jána Švankmajera. (Raccoon.city)

• - Filmovanie prebiehalo v Dubrovníku a na ostrove Locrum. (dyfur)

• - Mezinárodní filmový festival fantastických filmů v Madridu udělil snímku dvě ceny, a to v kategorii nejlepší film a Cenu odborné poroty za nejlepší masky. (Terva)