Monstrum z galaxie Arkana

The Monster from the Arcana Galaxy

Komedie / Sci-Fi / Horor

Jugoslávie / Československo, 1981, 84 min

• D.Moore

Chápu, proč se nápad na tuto podivnost dostal k Miloši Macourkovi - příběh o spisovateli, který má schopnost zhmotňovat vlastní představy a touhy, to je krásný základ na ztřeštěnou komedii. Bohužel tentokrát po Macourkovi nikdo srandu očividně nechtěl, a tak to takhle dopadlo. Vážný sci-fi tón a patos prostě nejdou dohromady s výjevy typu vousatý otec kojí dítě ňadry, které mu přičarovalo, no a o monstru samotném z úcty k Janu Švankmajerovi raději úplně pomlčím.(14.10.2020)

Prvá polovica tejto sci-fi béčkoviny dosť nuda, v tej druhej sa to dosť zvrhne, príde na masaker cez svadbu ten je teda silný nárez, kde príde aj na zjedené či utrhnuté končatiny hostí príšernou príšerou, ktorá keď sa naštve tak chrlí oheň, omamné plyny či toxický sliz, nevyhneme sa tu ani romantike s androidkou, nechýbajú tu dokonca nudisti ktorý sa chcú spriateliť z mimozemšťanmi,... nuž príbeh je balast ale tí čo robili triky či masky si v celku dali záležať určite tento sci-fi "brakový" skvost stojí za pozornosť. /40%/(11.3.2013)

• hippyman

obludná, zhovadilá retropříšernost s býložravým přerostlým plyšákem a spoustou šikovných prstů, které umí vše od expolze po kávu... když pominu předpotopní triky a tupý scénář, zaujala mě ještě skvělá kombinace exteriérů jugoslávského pobřeží a interiérů ryze česky panelákových. prostě pecka. než to vidět znova, to se radši oběsit na chobotu. 30%(6.1.2011)

• MarekT

Utržené končetiny, rozšlápnuté hlavy, hořící těla... Ano, i tohle se v českém filmu vyskytuje. Ve svém smyslu jakási odpověď východního bloku (podílela se i SFRJ) na Eda Wooda a podobná hollywoodská sci-fi z padesátých let, na které jsou nejpozoruhodnější jména, která se na vzniku podílela - scénář psal Miloš Macourek (částečně lze jeho rukopis rozpoznat, například když harmonikář říká "Je tu nějaké horko.", jinak zbytek je paskvil a jedno z jeho nejslabších děl), samotnému monstru dal život Jan Švankmajer (asi nejhorší věc, na které se podílel, jelikož svůj účel ta příšera ani v nejmenším nesplňuje) a ve vedlejších rolích známí čeští herci. Jinak, co o filmu říct... nemohu použít jiná slova než třeba u Plan 9 - tu a tam nechtěně zábavné, ze začátku ovšem nudnějšího rázu. Ty "děsivé" momenty, které jsem tu vypsal, rozhodně ve filmu vypadají úplně jinak, to stejné se dá říct o zde vyobrazených scénách v galerii - na obrázku potenciál mají, při sledování jsem se buď smál nebo jen zíral. Pozoruhodné je, že okolo třicáté minuty samy postavy v podstatě předpoví konec filmu a tvůrci se ani nepokusili udělat nějaké překvapení (klidně i sebehloupější, aspoň by to byla větší zábava). Jediným kladem je slušná titulní skladba, která se k filmům tohoto typu hodí. Suma sumárum jedna hvězda za to, že si to do koše hodit úplně nezaslouží, hlavně když jako já jste sběratelem podobných bizardit. :-) Navíc to nesplňuje moje definice pro hodnocení nejnižší. P.S. Na celoplošné televizi možná film nikdy neběžel, ovšem CS Film jej již několikrát reprízoval.(1.8.2009)

• WANDRWALL

Jako dítěti se mi film líbil. Ale v dospělejším věku jsem se musel zabývat tím, co a proč se mi na tom líbilo. Asi jak píše hlavní postava knihu a ještě ji nenapsal a už ji obdržel jako vydanou. A pak zjistil, že uvnitř jsou jen prázdné stránky a na obálce se skví pouze název knihy, který už napsal.*** Ale ve fantasy je vše možné, takže i tyhle výstřelky mimozemské civilizace, na kterou se ve filmu čeká, tak jsou zcela legální. Jen ne pro každého přijatelné.(11.9.2011)

• - Pôvabná mimozemská robotka aj slizké galaktické monštrum je z dielne Jána Švankmajera. (Raccoon.city)

• - Mezinárodní filmový festival fantastických filmů v Madridu udělil snímku dvě ceny, a to v kategorii nejlepší film a Cenu odborné poroty za nejlepší masky. (Terva)

• - Filmovanie prebiehalo v Dubrovníku a na ostrove Locrum. (dyfur)