Monstrum z galaxie Arkana

• Gosti iz galaksije

Komedie / Sci-Fi

Jugoslávie / Československo, 1981, 84 min

• Oskar

Dávno zapomenutý špatný film. Ale špatný asi jako Barbarella, takže vlastně docela zábavný. V rámci družby s Jugoslávií se v čísi barrandovské hlavě zrodil nápad spojit nejlepšího českého scénáristu Miloše Macourka se slavným režisérem animovaných filmů Vukotićem. Výsledkem je něco, co se dá obtížně slovy popsat. Spisovateli fantastických povídek vstupují do života postavy z jeho knížky, jmenovitě zlatě pokovená kráska Andra z planety Tugador, její dvě divné děti a titulní Monstrum z galaxie Arkana, modrý chobotnatec z dílny Jana Švankmajera. Měla to být komedie, ale osobně bych to viděl na něco mezi horrorem a nechtěnou parodií. Jisté je, že scéna na svatbě, v níž Monstrum nejdříve ovine chobotem hlavu Karla Augusty, vší silou ji pak utrhne a do toho ječí Helena Růžičková, mě jako dítě dlouho budila ze sna. 20%(24.11.2005)

• SOLOM.

Po půl roce jsem se rozhodl, že je na čase se zase vrátit k psaní recenzí (už mi to celkem chybělo) po všech těch shortech a dokumentech, k mému zděšení jsem nešťastně šáhl právě po tomto filmu (nějakým omylem se k tomuto jugo-československému maglajzu na imdb objevilo v žánru horor), takže psaní se musí ještě odložit. Co k tomu říct? Na rok vzniku jsem čekal něco lepšího než podprůměrné scifi, otřesné monstrum (v tom že měl prsty Jan Švankmajer?), trochu nahoty a stupidní scénář. Nebýt tam Helenka Růžičková a ona svatební hostina s gumovými hlavami, dám tomu nejspíš odpad. Zase jsem se nechal napálit…(15.12.2013)

Je to sice neobjektivní, ale já jsem se celou dobu parádně bavil. Ed Wood byl překonán, ačkoliv o tom moc lidí neví. Představte si vetřelce, který vypadá jako zkříženina Adély (která ještě nevečeřela) a slona a v hlavní roli neohroženého vetřelcobijce Karel Augustu, jehož hlava bohužel skončí v míse s polévkou, což vlastními slovy hodnotí negativně, protože neví "čím bude teď střílet". Film ze scénáristického hlediska asi od poloviny marně lapá po dechu, ale zato se tu objevují o to absurdnější situace a vše vrcholí záběrem, kdy se mimozemšťané vrací do své galaxie a vypadá to, jakoby jeli autobusem. Super, doporučuju ke shlédnutí!(18.6.2011)

• buchli

Jako, hodně, hodně, hodně divné... Ale scéna svatebního masakru, kdy monstrum, různými způsoby a proměnami těla připomínající Carpenterovu Věc, ale je to vlastně hračka, jež se jako ostatní postavy z právě psané knihy rádoby-spisovatele sci-fi zhmotnila, sežere, omráčí a pokropí tělesnými tekutinami plnou místnost svatebčanů (včetně Heleny Růžičkové, která na něj útočí svícnem), je nezapomenutelná.(29.3.2013)

• MarekT

Utržené končetiny, rozšlápnuté hlavy, hořící těla... Ano, i tohle se v českém filmu vyskytuje. Ve svém smyslu jakási odpověď východního bloku (podílela se i SFRJ) na Eda Wooda a podobná hollywoodská sci-fi z padesátých let, na které jsou nejpozoruhodnější jména, která se na vzniku podílela - scénář psal Miloš Macourek (částečně lze jeho rukopis rozpoznat, například když harmonikář říká "Je tu nějaké horko.", jinak zbytek je paskvil a jedno z jeho nejslabších děl), samotnému monstru dal život Jan Švankmajer (asi nejhorší věc, na které se podílel, jelikož svůj účel ta příšera ani v nejmenším nesplňuje) a ve vedlejších rolích známí čeští herci. Jinak, co o filmu říct... nemohu použít jiná slova než třeba u Plan 9 - tu a tam nechtěně zábavné, ze začátku ovšem nudnějšího rázu. Ty "děsivé" momenty, které jsem tu vypsal, rozhodně ve filmu vypadají úplně jinak, to stejné se dá říct o zde vyobrazených scénách v galerii - na obrázku potenciál mají, při sledování jsem se buď smál nebo jen zíral. Pozoruhodné je, že okolo třicáté minuty samy postavy v podstatě předpoví konec filmu a tvůrci se ani nepokusili udělat nějaké překvapení (klidně i sebehloupější, aspoň by to byla větší zábava). Jediným kladem je slušná titulní skladba, která se k filmům tohoto typu hodí. Suma sumárum jedna hvězda za to, že si to do koše hodit úplně nezaslouží, hlavně když jako já jste sběratelem podobných bizardit. :-) Navíc to nesplňuje moje definice pro hodnocení nejnižší. P.S. Na celoplošné televizi možná film nikdy neběžel, ovšem CS Film jej již několikrát reprízoval.(1.8.2009)

• - Dušan VukotičMiloš Macourek a Marcela Pittermannová byli na mezinárodním filmovém festivalu Fantasporto oceněni za nejlepší scénář. (Terva)

• - Mezinárodní filmový festival fantastických filmů v Madridu udělil snímku dvě ceny, a to v kategorii nejlepší film a Cenu odborné poroty za nejlepší masky. (Terva)

• - Mezinárodní filmový festival vědeckofantastických filmů v Terstu udělil snímku Zvláštní cenu poroty. (Terva)