Monstrum z galaxie Arkana

• Jugoslávie

Gosti iz galaksije

Komedie / Sci-Fi

Jugoslávie / Československo, 1981, 84 min

Robert je snílek. Vrátný v hotelu co ve volném čase píše sci-fi román odehrávající se v daleké galaxii Arkana, jehož hrdiny je rodinka bytostí obdařena mimořádnými schopnostmi. Obrovskou chybou tohoto zapomenutého československého sci-fi filmu je že se většinu děje bere příšerně vážně. Až teprve ke konci filmu, kdy se v posledních 20-ti minutách dostává ke slovu ono Monstrum, začíná pořádné divadlo. Zaručuju se že takto kuriozní věci jste v žádnem čs filmu nikdy neviděli. Utržené a rozšláplé hlavy, zaživa sežrané končetiny, netvor používající plamenomet nebo bandu nudistů výtajících návštevníky z jiné planety v jugoslávských reáliích. Monstrum z galaxie Arkana je kuriozita největšího kalibru. Škoda že nedotažená a příliš dlouho se držící poměrně při zdi.(16.2.2007)

• Slartibarkfast

Československo-Jugoslávská (uf) spolupráce vyšla naprázdno. Vznikl nezajímavý snímek s jednou veselou scénou ze svatby. Jinak je to jen takové nicneříkající uprdnutí do větru. Nevím, jakým způsobem by to mohlo být lepší, ale celkově je to celkem roztomilá pitomost. Na jedno kouknutí výborný materiál. Už jen z informativních důvodů, aby si člověk alespoň uvědomil, co za blbosti se kdysi točily. 20%(14.7.2016)

• Kalidor_

Tento film mě stál málem duševní zdraví. Ve škole (chodil jsem asi do druhé třídy) nám řekli, že můžeme jít do našeho malého vesnického biografu na hezký sci-fi film. Tak jsme vyrazili a co jsme neviděli - odporné, hnusné, vraždící monstrum co masakrovalo svatební hostinu. Půl dne po návratu z biografu jsem jen seděl na posteli a tupě zíral, moje psychika byla ve stejném stavu jako malé Newt když ji posádka s Ripleyovou našla ve Vetřelcích. Tento duševní šok jsem musel asi 14 dní léčit starými dobrými neagresivními večerníčky než se moje psychika vrátila zpátky do normálu.(27.4.2010)

• SOLOM.

Po půl roce jsem se rozhodl, že je na čase se zase vrátit k psaní recenzí (už mi to celkem chybělo) po všech těch shortech a dokumentech, k mému zděšení jsem nešťastně šáhl právě po tomto filmu (nějakým omylem se k tomuto jugo-československému maglajzu na imdb objevilo v žánru horor), takže psaní se musí ještě odložit. Co k tomu říct? Na rok vzniku jsem čekal něco lepšího než podprůměrné scifi, otřesné monstrum (v tom že měl prsty Jan Švankmajer?), trochu nahoty a stupidní scénář. Nebýt tam Helenka Růžičková a ona svatební hostina s gumovými hlavami, dám tomu nejspíš odpad. Zase jsem se nechal napálit…(15.12.2013)

Jednou z málo obydlených planet nehostinného kosmu byla planeta Tugador, ukrytá v hlubinách Galaxie Arkana. Lidé se musí vyděsit, tak jim dej hrůzu. Těžko říci, co by s námětem Miloše Macourka udělali filmaři dnes. Ale stejně už na svou dobu to byl odvážný film. Film plný nápadů, se špetkou hororového námětu a s povedeným hudebním doprovodem. Trikově však velmi špatné, ale i tak se spoustou dobrých nápadů. CITÁT - Nejste alkoholik?........ Tak poslouchejte - Monstrum z průhlednou hlavou (Predátor?), muž kojící dítě (Junior?), Honička vodního člunu s kosmickou lodí (kolik takových filmů?), robot jako doprovod posádky (třeba Vetřelec?),cestování časem (?) laserové oči......... CITÁT - Jsi savec a krajně primitivní.......... Film obsahuje odvážné nahé scény nejen žen a lidí dobré vůle. Za zmínku stojí i sexuální jiskření mezi mužem a robotkou. CITÁT - Bojíš se, že s tebe začnou padat šrouby?......... Scéna v jídelně by v dnešní době byla naprosto devastující, tenkrát se do toho tvůrci nemohli tolik pustit, ale dnes....... CITÁT - Byl to masakr......... Film má dokonce i jeden rozměr, který se v dnešních příbězích moc nevyskytuje. Je to blízká setkání čtvrtého druhu. co že to je? Je to dobrovolné opuštění rodné planety na cizí kosmické lodi. Chvilkama jsem se u filmu i bál. Není důvod nedat za pět. Co bych já dal za to, aby mi v poličce vedle Predátorů a Vetřelců stála soška Targovi hračky se jménem Mumu (Tak se totiž jmenuje Monstrum z Galaxie Arkana). Návrh a výtvarná realizace Monstra Mumu - Jan Švankmajer. Hudba - Tomislav Simovič. Kamera - Jiří Macák. Námět a scénář - Miloš Macourek a Dušan Vukotič. Rok výroby - 1981.(5.4.2013)

• - Mezinárodní filmový festival fantastických filmů v Madridu udělil snímku dvě ceny, a to v kategorii nejlepší film a Cenu odborné poroty za nejlepší masky. (Terva)

• - Filmovanie prebiehalo v Dubrovníku a na ostrove Locrum. (dyfur)

• - Mezinárodní filmový festival vědeckofantastických filmů v Terstu udělil snímku Zvláštní cenu poroty. (Terva)