poster

Letící delfín (TV seriál)

Drama

Československo, 1989, 7x65 min

 • PatoP
  ****

  Letící delfín je najtechnickejší a najodbornejší seriál aký kedy v ČST vznikol. Všetko sa točí len okolo vzniku lietadla L-29 a rodinné záležitosti hlavného hrdinu sa dostávajú výrazne do ústrania. Hádam najslabším článkom je tu obsadenie hlavnej postavy. Vzhľadom k tomu, že Edward Tomas je neherec, nepodal zlý výkon, no takú rozsiahlu úlohu mal režisér predsa len obsadiť skúsenejším hercom. Dosť to tomuto seriálu uškodilo. No aj napriek tomu je to plnohodnotný seriál, ktorý bol diel od dielu zaujímavejší.(29.3.2013)

 • Markuss
  **

  Atraktivní téma i prostředí, ale naprosto promarněný potenciál. Sedmidílná série nenabízí kromě pěkných leteckých záběrů a nahlédnutí do areálu leteckého výzkumu nic zajímavého. Postavy jsou většinou nesympatické a jejich problémy nudné, bez špetky invence. Tenhle seriál nemohl na konci 80. let fungovat ani jako propaganda a tak je dobře, že spatřil světlo světa až s takovým odstupem. Palec nahoru, za to, že se někdo věnoval takovému tématu, dneska se točí tisíce seriálu z přiblblých prostředí o ničem, na druhou stranu, kdyby "Letící delfín" nebyl o letectví, tak bych to asi zabalil po prvním dílu.(4.4.2013)

 • wayne99
  ****

  Po dnešním shlédnutí druhého dílu (první mi bohužel unikl) musím hodnotit pozitivně, protože jako letecký fanda dokážu ocenit (pro nezasvěcené diváky) možná nudné dialogy, např. o řešení motoru s radiálním vs. axiálním kompresorem a další vesměs technické debaty. Plusem seriálu je také to, že není pojat jako politická agitka a drží se především dobových faktů a snaží se navodit atmosféru a obtížné podmínky, ve kterých letoun vznikal. L-29 Delfín byl vynikající cvičný letoun, který se stal na dlouhá léta standartním typem pro všechny státy (s vyjímkou Polska) Varšavské smlouvy, tedy tzv. východního bloku, byl vyráběn v (na naše poměry) obrovských sériích a zajistil našemu letectvu skvělou reputaci. Pokud je tento seriál zamýšlem jako hold všem, kteří se na jeho vzniku podíleli, pak je to určitě chválihodný počin, tím spíš že takových snímků je v naší filmografii poskromnu.(21.2.2013)

 • triatlet
  **

  Výborná výprava, která je ovšem téměř nefunkční. Kromě letadel a kreslení totiž seriál postrádá jakýkoliv příběh. Na konec 80. let už autoři scénáře mohli zařadit nějaké propojení na historii. Navíc i partnerské vztahy jsou jako z prvorepublikové červené knihovny (naprosto asexuální). Vztah exmanželů Hálkových je téměř parodický - lekavá Ivana Vávrová spíš vzbuzuje smích... Seriál ocení pravděpodobně fanoušci letecké techniky. Celkově nudně unylé.(14.3.2013)

 • Snorlax
  **

  Nejzajímavější na celém seriálu je obsazení představitelů doktorů Sovových, přičemž Ladislav Chudík zde hraje Karla. Méně zajímavým prvkem je ta podivná ženština, která se i přes jeho totální nezájem provdá za hlavního hrdinu. O jejích psychických poruchách jsme informováni jen sporadicky. Když ji muž opustí o svatební noci, usměje se a jde dumat o tom, kterak se i s nemluvnětem přestěhovat co nejblíže milovanému muži. Že dítko hlavního hrdiny a jeho podivné paní záhy po narození chodí, již nemůže nikoho vyvést z míry. Obávám se, že tuším, co chtěla ČT po Kavčiakovi vystříhat: všech sedm dílů. Pro milovníky letadel se určitě najde pár sympatických záběrů. Ale doporučuji jim, aby se raději podívali na nějaký dokument, ten je nebude zatěžovat obskurním dějem.(2.4.2013)

 • - Jeden z prototypů Delfínu XL-29 je dodnes k vidění v leteckém muzeu Praha-Kbely. Celkem bylo vyrobeno 3 665 kusů tohoto letounu. (Foxhound#1)

 • - Podobně jako v seriálu Nemocnice na kraji města (od r. 1977) nese i zde postava Ladislava Chudíka křestní jméno Karel. Jeho blízkého přítele pak hraje Ladislav Frej st., který ve zmíněném seriálu ztvárnil jeho syna. (Ganglion)

 • - V šestém díle je za startujícím MiGem 21 v pozadí vidět pražský Žižkovský televizní vysílač, který se však začal stavět až v roce 1985. (Stejšn)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace