Ticho nad oblakmi

Dokumentární / Hudební

Slovensko, 2009, 65 min

MAOK
  • Marek1991

MAOKovu hudbu si sem tam užívam pri relaxovaní, no človeku sa pri nej priam žiada zavrieť oči a odpočívať, nie ešte sledovať obraz, ktorý je zložený z niekoľkých záberov z vrcholov hôr ponad oblakmi. Človek pri tom ľahko zaspí. Možno bola chyba v zle estetických záberoch, pretože takých ako na obrázku k dokumentu tam bolo minimum. Meditačná záležitosť bez jediného komentáru, no okrem hudby na tom niet veľmi čo chváliť, zvládli by to aj amatéri.(29.12.2013)

Dívať sa na to len tak, ako na voľajaký dokument proste ne ide. Ale ak to vystihnete v tej správnej nálade a istom citovom a psychickom rozpoložení, ktoré vám umožní úplne sa do tohto snímku ponoriť, tok to je skvelý zážitok.(3.5.2011)

Prenádherné pohľady a tiene farieb. Dokonalá hra prírody ponúka niečo neuveriteľné. Škoda zdĺhavých scénok a niektorých záberov s toho istého bodu. Myslím, že to bol Lomnický štít, alebo s toho smeru na Tatry. Stratilo to tú rôznorodosť. Neviem si nič lepšie predstaviť na dobrú noc, čo sa týka záberov a hudby.(23.5.2011)

Tých 65 minút mi ubehlo ako polhodina. Meditatívna exkurzia do iného sveta, sveta oblakov, hľadiacich štíty najmenších svetových veľhôr. Príjemná Maokova hudba a miestami krásnejšie prírodné úkazy (súhra slnka, hôr a oblakov), než ste videli v NG alebo BBC dokumentoch svetového formátu. Čakal som "výplň", dočkal som sa hodnotného filmového zážitku. Azda len rozdelenie filmu do tematických kapitol je zbytočné.(31.3.2010)

Barabášov zárez na poli poetického módu v dokumentárnom filme. Meditatívne statické zábery na pohybujúce sa oblaky znášajúce sa nad nehybnými končiarmi Tatranských štítov, tvoria veľmi sugestívny a poetický film, ktorý ocenia hlavne tí, pre ktorých sú hory a horolezectvo vášňou. Tým nechcem povedať, že tí, čo nikdy na žiadnu horu nevyliezli a nemali možnosť vidieť krajinu z výšky a pocítiť ju na sebe, si tento film nemôžu užiť. Barabáš nám tu ukazuje všadeprítomnú krásu plynutia času v prírode, ktoré je pred mnohými uzatvorená, ktorú mnohý nepoznajú a ktorá je vo svojom jadre čarovná a nádherná. Tatry sú Barabášovou vášňou. Toto je ďalší z dokumentov, ktorý im vzdáva hold a ktorý sníma niečo tak všedné ako oblaky, spôsobom pri ktorom začnete rozmýšľať o sebe. Za čo film vďačí ako obvykle perfektnej MAOK- ovej hudbe. Pokojný, nedramatický, ale krásny pohľad na svet, o ktorom vieme tak strašne málo a ktorý nám pritom neustále dáva tak strašne veľa.(15.1.2012)