Reklama

Reklama

Kubánský snímek se po svém uvedení stal jedním z nejdiskutovanějších filmových počinů roku. Režisér Ernesto Daranas Serrana nabízí ve svém díle novátorský pohled na tradiční hodnoty. Rekonstruuje osudy známého kubánského kuplíře a pasáka Alberta Yariniho na počátku dvacátého století. [Cinema Mundi 2010] (oficiální text distributora)

Recenze (3)

Bluntman odpad!

všechny recenze uživatele

(CINEMA MUNDI 2010) PADLÍ BOHOVÉ mají výborný plakát, čímž výčet všech pozitiv bohužel končí. Dovedu pochopit, proč je v Mexiku tohle drama snažící se almodóvarovsky pracovat s výrazem telenovel považováno za nejlepší film roku 2009. Práce s mexickou mytologií má dodávat rámec celému dění, jenže v lepších chvílích si připadáte, jako kdyby celá mytologie byla násilně naroubována ke zbytku, v těch horších zase, že se s ní nijak výrazněji napracuje a je zbytečná. (Nejde přitom o nepochopení tradice ze strany českoslezskomoravského, potažmo evropského diváka, protože je vše vysvětleno a těžko lze něco nepochopit.) Oslovování mexického, španělsky mluvícího diváka spočívá ale v tom, jak se pracuje s telenoveovostí, kdy postavy pronášejí neuvěřitelně banální dialogy, stereotypzují se postavy až na samotnou hranu přijatelnosti klišé (negr jako dobrej káma, vykroucená trans-buzna s pochopením) a emoce jsou stavěny okázale na odiv, za podpory melodramatické hudby a zásadních odhalení, které by svou inteligencí nepředběhli ani Forresta Gumpa. Jenže ono nemá jít o celovečerní telenovelu ani almodovárovským pohráváním si s jejich pravidly, ale podvratnou polemikou (nejspíš), což spočívá v tom, že nejsme zaváděni do vyšších vrstev, ale naopak do těch nejnižších mezi pasáky, kurvy a podobné existence. Změna prostředí a přidání mytologického rámce nakonec vedou akorát k ozvláštnění výrazu telenovel a otrávenosti nešpanělsky mluvícího, nemexického diváka, kterého otravuje formální sofistika, v rámci které jsou rekontextualizovány scény z předcházejících dvou minut filmu (!). ()

najki 

všechny recenze uživatele

po mnohych strankach skvely film, milostny stvoruholnik, drsna pravda kubanskej prostitucie a nefaslovana vasen latinoamericanov vybicovana na vrchol. bravo. ()

Reklama

Reklama