• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Thriller / Akční

USA / Austrálie, 2011, 104 min

John Garvin

Totálne béčko ašpirujúce na guilty pleasure zábavu roku 2011. Človek by povedal, že z prostredia jaskyne sa toho ani nedá vyžmýkať toľko, no vo filme sa neustále niečo deje, nenecháva diváka na minútu vydýchnuť (v tomto prípade doslova, keď väčšina scén sa odohráva underwater) a aj keď je to celé predvítateľné a do značnej miery hlúpe, tak na večer po náročnom dni ako stvorené. 3,5* (pár % hore za krásne zábery prírody, ktoré vo filme rád vidím)(26.4.2011)

Oproti některým zdejším uživatelům jsem od filmu o jeskyňářích čekala pouze zajímavé až klaustrofobní interiéry, sem-tam hezký exteriér pro oživení, postavy chovající se a zahrané tak, abych nemusela zmučeně třískat lebkou o stůl či jiný kus nábytku, nějaké to ohrožení, co odhalí charakterové vady a klady + pokud možno emoce cloumající mým majestátem. No, ten poslední bod se nepoštěstil, žádný ze speleologů mi nepřirostl k chlopni - ale žádný mě ani výrazněji nesral, tvůrcům budiž díky. Bylo to mokré, bylo to těsné, nenudila jsem se a úvodní upozornění "založeno na skutečných událostech" beru s úsměvem a velkou rezervou. Prostě se někdy někdo dostal v jeskyni do problémů a dost možná přitom i někdo umřel, tolik k faktům. Nevím teda, co od survival thrilleru vcelku neznámého a nezkušeného australského režiséra očekávali jednohvězdičkoví hodnotitelé - pokud jde o zklamání z nepovedené 3D projekce, no dobrá, ovšem pro domácí kino jde o naprosto pohodový film, co nenadchne ani neurazí. Kolego Malarkey, ohledně věty "Co by se nám při potápění v jeskyni mohlo stát?" doporučuji nastudovat si význam pojmu SARKASMUS;-)... připouštím však, že z českého dabingu to nemuselo být tolik patrné, zvláště když divák právě autorce této věty nekoukal do ksichtu, nýbrž na kozy. Jako nadšený speleolog-teoretik s několika málo praktickými zkušenostmi dávám 60%.(11.6.2013)

,,Hraješ si na Boha?" ,,Tady dole Bůh není!" Napínavý dobrodružný film zachycující putování rozsáhlým jeskynním labyrintem. Cílem je najít podzemní cestu k moři, která by měla vést podél podzemní řeky. Úvodu patří nádherné přírodní scenérie snímané z ptačí perspektivy. Svět v podzemí je pohádkový, voda křišťálově čistá (než přijde bouře) a člověk má dlouho pocit, že sleduje působivý přírodní dokument. Pak nastane zlom, začne jít o život, postavy bojují o přežití a vy tušíte, kdo bude na řadě, což ale napínavosti neubírá. Postavy se chovají spíše protivně, aby si snad nezískaly sympatie diváka. Přesto je jejich snaha o přežití dramatická, doprovázená výbornou hudbou. Myslím, že herci si natáčení tvrdě užili, byť mnohde určitě pomohly triky. Ale ve vodě byli dosti...mě osobně by do takové jeskyně nedostal, navíc ještě se stoupající vodou! Pěkná oddechovka, snad jen v úvodu si mohli odpustit obehranou písničku - podle skutečné události.(1.9.2012)

• castor

Urážka jména James Cameron, jehož asistentka mu zřejmě musela na pracovní stůl položit chybný scénář. Jinak si to vysvětlit nedokážu. To, že ji James následně shodil do Propasti, převrhl na ní akvárko s hladovými Piraněmi (za které se toho času slušně styděl) a to, co zbylo, předhodil Vetřelcům, už nechejme stranou. Kdo ví, kolik stránek scénář vůbec měl. Skupina jeskyňářů/potápěčů/horolezců/dobrodruhů/snílků/milionářů/začátečníků/debilů se pokouší zmapovat zřejmě největší neprobádaný jeskynní systém na světě. Jenže nahoře si příroda zachtěla své, jeskyně se plní vodou a naděje s každým novým přitečeným hektolitrem rychle klesá. Parta nejprve plácá nesmysly, hledá cestu ven a postupně přichází o své méně zajímavé kolegy. Bohužel nezajímaví jsou prakticky všichni, a jakmile začnou řešit osobní bolístky, do sedačky začneme zlostí vyřezávat kosočtverec. Scénář tak zřejmě musel vytvořit nějaký hodně poruchový počítačový program z roku 1997, který na klasický survival thriller nabalil už stokrát řešené problémy otravných postav. Vše navíc korunují neuvěřitelně jalové herecké výkony (asi nejvíc děsí Ioan Gruffudd a Rhys Wakefield). PS: Zub divočáka si nicméně hnedka dávám kolem krku!!(2.5.2013)

Sanctum sice není žádné nezapomenutelné dílo, ale na druhou stranu se tento film ani netváří, že by měl být něčím jiným než pohou akční zábavou. A v tomto směru film, až zase tak úplně nestrádá. Naopak, vzhledem k tomu, že úhlavním nepřítelem dobrodruhů je jeskyně, daří se Alisterovi Griersonovi držet slušné tempo a nenudit. A nepotřebuje k tomu ani exploze či zbraně- Jasně, se zápletkou ani s rozepisováním postav se nikdo moc nepáral a dialogy jsou místy legrační, ale tvůrcům se občas zadaří hodit na diváka klaustrofobickou deku stísněnosti. Že je pro někoho film zklamáním kvůli jménu Jamese Camerona mi přijde podivné, informaci typu „od producentů…“ považuji za marketingový šum, který jsem se naučil úplně filtrovat, a který pro mě nemá zcela žádnou vypovídající hodnotu.(21.5.2012)

• - Natáčení probíhalo na Zlatém pobřeží v Queenslandu a v jeskyních v jižní Austrálii, z části pak i v obrovské umělé nádrži. (dex2man)

• - Film je věnován památce Wesleyho C. Skilese, podvodního kameramana a jeskyňáře, který zemřel 21. července roku 2010. (Terva)

• - Producentem filmu byl i režisér James Cameron. (MeanWhile)