• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Thriller / Akční

USA / Austrálie, 2011, 104 min

John Garvin

Spíše zklamání. Parádní začátek vystřídala nuda, ve které se každý hádá, dělá hrdinu a přitom se tam skoro nic neděje. Ono to teda je natočený parádně, a efekty jsou úžasné. Ale pak to spadne to strašlivého stereotypu že se na to kouká fakt těžce. Navíc většina herců byla nic moc. Jistě Roxburgh hrál celkem dobře, ale třeba takovej Wakefield byl tragickej. Začátek mě fakt bavil ale bohužel prostředek je tak nudnej že jsem několikrát zívl a to rozhodně není moc dobré.(15.2.2012)

Po prvních komentářích, které byly převážně negativní, jsem byl připraven na vše. Ale s možností, že se mi to bude i líbit, jsem moc nekalkuloval. Takhle, co si budem povídat, Sanctum není nijak geniální, má to chabý scénář, předvídatelný děj a někteří herci by snad neměli ani moc hrát (nebo by měli alespoň navštívit hodiny herectví - např. mladý Rhys). Ale jsou tu skvěle scenérie, nádherná příroda a ty podvodní záběry… Zkrátka, tohle není žádné veledílo, ale ani jim nechce být. V konkurenci s Jeskyní ale musím trochu přitlačit, protože tohle se mi líbilo o něco víc (a ne, ten většinou zmiňovaný Pád do tmy jsem neviděl.) Vidím to na takových 70 % s tím, že tohle pro mě bylo poměrně slušné překvapení.(3.4.2011)

• Xmilden

Málokdy napíšu že film má otřesné herce, ale tady to prostě beze zbytku platí. Syn Josh je neskutečné poleno a když už u nějakého filmu zjistíte, že jeden z nejlepších je Ioan Gruffudd, tak je něco špatně. Postavy se chovají přímo divně, co například dělala dole ta holka a proč ji prostě líp nepřesvědčili že si ten neopren vzít musí, že bez něj je prakticky mrtvá. Takhle ohrozila další členy. Takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Prostředí samo o sobě samozřejmě docílí toho, že nudit se je téměř vyloučeno. A každého z nás vždy nejvíc zajímá co se kdy posere a jak to kdo odskáče. 45%(9.3.2011)

,,Hraješ si na Boha?" ,,Tady dole Bůh není!" Napínavý dobrodružný film zachycující putování rozsáhlým jeskynním labyrintem. Cílem je najít podzemní cestu k moři, která by měla vést podél podzemní řeky. Úvodu patří nádherné přírodní scenérie snímané z ptačí perspektivy. Svět v podzemí je pohádkový, voda křišťálově čistá (než přijde bouře) a člověk má dlouho pocit, že sleduje působivý přírodní dokument. Pak nastane zlom, začne jít o život, postavy bojují o přežití a vy tušíte, kdo bude na řadě, což ale napínavosti neubírá. Postavy se chovají spíše protivně, aby si snad nezískaly sympatie diváka. Přesto je jejich snaha o přežití dramatická, doprovázená výbornou hudbou. Myslím, že herci si natáčení tvrdě užili, byť mnohde určitě pomohly triky. Ale ve vodě byli dosti...mě osobně by do takové jeskyně nedostal, navíc ještě se stoupající vodou! Pěkná oddechovka, snad jen v úvodu si mohli odpustit obehranou písničku - podle skutečné události.(1.9.2012)

Dobrá tedy, uznávám, že to není nejlepší film roku, ale špatný teda rozhodně není. Já co jsem čekal, jsem i dostal, což se mi často nestává. Záběry kamery opravdu stojí za to a to jsem to neviděl ve 3D. Lokace je opravdu nádherná ! R. Roxburg zde hraje skvěle. To, že je dobrý herec dokázal i ve špatných filmech " Van Helsing a Liga výjímečných ". I. Gruffud zde, také není vůbec špatný. Mladík R. Wakefield hraje opravdu nic moc, ale za to může ten jeho nepřijemný hlas. Pokud jde o J. Camerona, tak ten se na filmu podílel jako producent, doporučil pár lidí ze štábu " Avataru " a zapůjčil kamery, tak že nemá smysl tady na něj házet nějakou špínu. Pravdou je, že film se podobá " Pádu do tmy ", ale vždyť to je horor, který má hodně chyb, tak proč to srovnávat .(20.3.2011)

• - Film je věnován památce Wesleyho C. Skilese, podvodního kameramana a jeskyňáře, který zemřel 21. července roku 2010. (Terva)

• - Příběh snímku je založen na skutečném zážitku spoluautora Andrewa Wighta, který během potápění spolu s dalšími čtrnácti potápěči uvízl na dva dny v jeskyni poté, co se zhroutil vchod. (oje)

• - Natáčení probíhalo na Zlatém pobřeží v Queenslandu a v jeskyních v jižní Austrálii, z části pak i v obrovské umělé nádrži. (dex2man)