• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Thriller / Akční

USA / Austrálie, 2011, 104 min

John Garvin

// Production Companies: Universal Pictures, Relativity Media // Točené vo veľmi peknom prostredí s veľmi fascinujúcom dejom, som dosť očarený z toho čo Alister Grierson natočil.(28.2.2011)

Nechápu tak nízké hodnocení. Mně osobně se film velmi líbil (viděl jsem BLUE RAY) ne 3D verzi (možná že je to tak lepší :-) kvůli možným klaustrofobickým záchvatům. Řada zde komentujících zde popisuje snímek jako nudný, či bez nápadu s jeskyní kde jsou jen šutry a voda... A co by tam ještě mělo být? Lochneska? Já osobně považuji veškeré speleology za šílence. Tito cvoci (v dobrém míněno) se ještě dělí na další podskupinu. Těch co lezou do všemožných děr a za pomocí skob a lan objevují podzemní zapomenutá království tmy a krápníků, a těch co když slezou někam dolů na dno k podzemním tůním si nasadí kyslíkovou bombu na záda, masku na obličej a plavou podzemní laguny prozkoumat. Nepatřím k ani jedné ze skupin (nemám rád ani výšky, ani stísněné prostory), každopádně ta druhá skupina je skutečně o šílencích. Jeskyní ponory jsou nesmírně nebezpečné. Může dojít k řadě událostí, rozvíření sedimentů, ztrátě orientace, závada na přístroji, závalu atd...Nemluvě většinou o velmi nízké teplotě podzemních vod... Tenhle film je přesně o takovéhle partě, která jednu nebrobádanou jeskyni mapuje. Vzhledem k tajfunu na povrchu dojde k zaplavení a zhroucení výstupní šachty a tak se skupinka jen s tím co má vydává podzemním bludištěm hledat druhý únikový východ. Navíc je komplex jeskyní zaplavován vodou z povrchu a tak nemají moc času na hledání možných tras. Je pravdou, že konec trochu sklouzne z dobře nastaveného začátku, ale i tak jsem s chvěním sledoval vývoj filmu. Mně osobně se to moc líbilo a dávám 4 * * * *(18.9.2011)

• POMO

Poslednú štvrtinu už divák doslova pretrpí. Sanctum je jaskynná varianta horolezeckej drámy, v ktorej partička dobrodruhov bojuje o záchranu svojich životov a pri tom si rieši osobné vzťahy. S tým rozdielom, že tu prítomné postavy nám skôr lezú krkom než že by nám na nich záležalo, s tým, že miesto pekných horských exteriérov sme tu zvretí v jednej jaskyni ktorá je akurát chvíľu úzka a chvíľu široká, a s tým, že nám do toho nehrá žiaden chytľavý Zimmer či Newton Howard. K tomu zopár klišé scénok a absencia akéhokoľvek nápadu. Divák, zmlsaný zimomriavovými jazdami ako Pád do tmy bude sklamaný a divák, bažiaci po realistickej outdoorovej dráme bez nadprirodzených prvkov, znudený. 3D si uvedomíte možno dva krát, keď zväčší priestor veľkej jaskyne v pomere k malým potápačom (vyzerajú ako rybičky v akváriu :) Ináč je ale úplne zbytočné.(8.3.2011)

Je jasné, čo musíte v takomto filme očakávať. Vždy tam bude nejaký mladý kokotek, ktorý sa bude hrať na hrdinu. Tu sme mali Josha, brutálneho rokklajmera, ktorý prejde transformáciou a stane sa z neho nakoniec celkom v pohode sympaťák.Potom tam musí byť nejaká ženská, z pravidla tehotná, alebo taká, ktorú zobral jej prachatý boyfriend na trip, aby holka zakúsila čo to a to, že nemá žiadnu ikspíriens , na to sral pes, bo sú tam frajeri, ktorí sa postarajú. Potom tam musí byť niekto, komu jebne v palici pod tlakom ( nie tým, čo je pod vodou ) a kopec blbostí. ( Akosi som nepobral ten fakt, že borec džampne do diery kurva, ja neviem, 300- 400 metrov hlbokej voľným pádom a potom si otvorí padák, zatiaľ čo iní zľanujú s lanami, ktoré sú až po zem ! Ako, kde na svete sa vyrábajú laná 300vky, 400vky ??! ) No a nakoniec nesmiem zabudnúť na ruky. Uchopené ruky za predlaktia a pohľad z očí do očí hovoriaci : "Díkes kámoš, bez teba by som bol fpiči! Nikdy ti to nezabudnem a vždy budem práve tam, kde ma budeš najviac potrebovať! " Ale 3D v kine a ten záver podfarbený namakanou muzičkou, to sa teda musí nechať a tie tri hviezdičky si to v klídku zaslúži.(4.2.2011)

Tenhle typ filmu mám rád, a i když nejde o žádné veledílo, mně se líbil a bavil jsem se.Herecké výkony, prostředí, atmosféra - mě to prostě bralo...(5.7.2011)

• - Film je věnován památce Wesleyho C. Skilese, podvodního kameramana a jeskyňáře, který zemřel 21. července roku 2010. (Terva)

• - Příběh snímku je založen na skutečném zážitku spoluautora Andrewa Wighta, který během potápění spolu s dalšími čtrnácti potápěči uvízl na dva dny v jeskyni poté, co se zhroutil vchod. (oje)

• - Při natáčení filmu byla použita technologie vyvinutá pro Avatar. Jedná se o 3D kamerový systém Jamese Camerona, uzpůsobený pro použití v extrémních podmínkách. (dex2man)