Zkrat

Haywire

Akční / Thriller

USA / Irsko, 2011, 93 min

• IQ Tiqe

Jeden z filmů, kdy je záhad víc než dost, nic moc nechápete a až na závěr zjistíte, že z vás režisér dělal blbce a vysvětlí vám, jakej je génius, jak to všechno bylo. Škoda, vzheldem k obsazení a žánru jsem se těšil. Tohle šlo natočit daleko líp. Aspoň mi Soderbergh představil Ginu Carano, na tu se zas někdy rád podívám. # příběh 5 | hudba 5 | humor 0 | akce 6 | napětí 3 | pustil bych si znovu 5(22.4.2012)

• becki_tu

Soderbergh byl asi víckrát v kině na Bourneovi a tak se rozhodl, že si natočí taky něco takového. A aby nikdo nepoznal, že chce opisovat, vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku. Podobnost s Bourneovskými filmy lze vidět snad jen v onom nahánění hlavního hrdiny, potažmo hrdinky, jinak je kvalitativně Haywire minimálně o dvě ligy níž. Bohužel na nezáživnosti celého filmu nic nemění ani parádní herecké obsazení, u kterého bych měl jednu větší vítku: McGregora mám rád, ale tenhle typ "bad guye" prostě není role pro něho. Po Nákaze další Soderberghův fail tohoto roku.(23.7.2012)

Zejména v konkurenci snímků typu Bourne Legacy se ukazuje, že méně je někdy více. Haywire oplývá prostoduchou zápletkou o jedné nasrané holce, která si ve službách *kohosi* elegantně a efektivně prosekává cestu skrz náhodný zástup policistů, vojáků, agentů a... A tak dále. Tempo je vždy svižné, nikdy se nepozastavíme nad složitým a nadbytečným vysvětlováním, není třeba žádných nadnárodních korporací ani velkolepého zachraňování světa. V rámci zpestření se řada událostí vypráví skrz flashbacky, vše má patřičný spád, náboj i koule... Kvalitní herecké obsazení prokáže určité charisma a zkušená Soderberghova režie (v čele s přehledným střihem) film zdárně drží nad béčkovou hladinou. Jednohubka jak má být! 7/10(2.4.2013)

• predators

Brunetální Nikita! Hvězdné obsazení vždy nezaručuje kvalitní dílo a Zkrat je pro mě toho příkladem. Nezáživná kamera i fádní přístup k věci, tedy k nějaké té vnitropodnikové krimi zápletce né nepodobné těm od Bonnieho a Clidea z MI6. Vlastně se to celé nese v podobném britském ponurém duchu. Holka se prát umí, snad se tak na její další taneční kreace dostane v pořádném akčňáku. 30%(13.5.2012)

Ďalšia Soderberghova antikonvenčná variácia, tentokrát na tému zrady v žánri akčný špionážny thriller. V roku 2011 nám ponúka netradičný pohľad na námety, ktoré sú vo filmoch zobrazované čo najviac divácky (akčne, katastroficky, s dôrazom na napätie, zvraty atď.). Pokiaľ film Contagion prináša pohľad na celosvetovú pandémiu a jej dôsledky v čo najrealistickejšom prevedení, tak Haywire je tu preto, aby trošku pribrzdil všetky tie Bourneovské a Huntovské, niekedy priam až absurdné príbehy. Povedzme si narovinu, ako diváci ich zbožňujeme, ale Sodergergh prišiel, aby nám ukázal ako by to vyzeralo, keby to bola realita. Takže sa nečudujem, ak to niekto nestrávil, mne sa tento nápad páčil, realizácia vyšla na výbornú, po všetkých stránkach dobre natočené, a aj keď Soderbergh akciu nemá v malíčku, snahu mu odoprieť nemožno. 80%.(26.11.2013)

• - Úplne prvé a posledné slovo, ktoré vo filme zaznie je "Shit." Mallory (Gina Carano) ho povie na začiatku a Rodrigo (Antonio Banderas) na konci. (m.a.t.o.)

• - Film bol ohlásený pod názvom Knockout, no ešte pred začiatkom produkcie sa jeho názov zmenil na Haywire. (m.a.t.o.)

• - Bill Paxton nahradil původně zamýšleného Dennise Quaida, jenž účast odřekl díky paralelnímu natáčení snímku Soul Surfer (2011). (Conspi)