Ogroff (festivalový název)

Marc Georges

Jean Richard

Scénografie:

N.G. Mount

Ďalší francúzsky lesný masakrík, tentokrát o kanibalskom psychopatovi v maske, ktorý rád rozsekáva pocestných sekerou. Je to lacné, príšerne amatérske, bez deja (v celom filme sa povie asi 5 viet), film nikdy nevyšiel na DVD, takže kvalita dostupného releasu je strašná, ale aj ak je to zaujímavá raritka do mojej zbierky. Proste som sa dobre bavil, ako ináč. Poletujúce končatiny a vnútornosti, odtrhnuté hlavy, sekerka do ksichtu, dokonca príde na rad aj motorová píla. A pár scén nemalo chybu - ešte som totiž v osemdesiatkovom horore nevidel, ako psychopat rozseká malé dievčatko na kusy (bomba), masturbáciu so sekerou už radšej nekomentujem. Potom príde na rad partička teenagerov, a ako to už v takýchto šialených hororoch býva zvykom, z ničoho nič sa objavia zombíci, takže o zábavu je postarané až do konca. Milovníci filmového umenia ruky preč! :-)(1.8.2012)

Tento nadmieru obskúrny a vo fanúšikovských kruhoch raritný nezaplatiteľný výplod, ktorý strieda polohy slasheru, splatteru, hixploitation, bikersploitation, zombie a vampire movie ako na počkanie, prináša krajne znepokojivú úvahu o filme ako umeleckom druhu. Mad Mutilator je psychedelickým oparom napáchnutá vízia kinematografie absolútneho rámu. Ako by asi vyzerali naratívne filmy založené na kauzalite, ak by v nich neboli dodržiavané predsnímacie jednoty a zo slnečného denného záberu by sme sa náhle ocitli v pochmúrnom večernom prítmí? A tiež ak by komunikovali svoj význam výrazivom prislúchajúcim nemému kinematografickému obdobiu a konštantne by ich na soundtracku doprevádzalo atmosféricky tiahle space electro kombinované s dark ambientnou masou? Ogroff na to argumentuje celou svojou vzrušujúco zanedbanou plochou. Trashová poetika stretajúca logiku sna, esencia poučeného fan filmu, v ktorom divácke blaho nie je podmienené precíznym produkčným zázemím, ale čisto a len bezbrehou maniakálnosťou a vyšinutosťou chlapíka menom N.G. Mount.(16.1.2015)

V žánrovém zařazení chybí KOMEDIE. Je to děsná ptákovina, ale od jisté chvíle jsem se smál až do konce. Vizuálně se to tváří jako ze 60.let, čemuž také napomáhá časté znovu opakování řady scén (typické pro experimentální snímky 60. a 70.let). Triky jsou naprosto otřesné - gumové ruce, nohy hlavy a celé figuríny...vrcholem je pád auta do vody, které se ve finální scéně promění v malý hračkářský model... Postavy se chovají tak zmateně, že jejich výkon ani nemá cenu komentovat. 99% se obejde beze slov, takže máte pocit, jako byste sledovali němý film doprovázený prapodivnými zvuky, ruchy a psychedelickou hudbou. Řádění maskovaného řezníka (jestliže se o noži říká, že je prodlouženým penisem muže, pak zde je to sekera) přeroste v zombie apokalypsu (jen jsem čekal, kdy se objeví Michael Jackson), do které se vejde i upír... Jen pro fajnšmekry.(8.5.2014)

[FOD 2015] Přidal bych se k nadšeným komentářům libujícím si ve skvělém atmosférickém dílku pochyný obrazový kvality, jehož vyznění umocňuje skvostnej zvukovej podkres složenej z noisovejch až ambientních ploch, ruchů, zvuků přírody a občas i nějakýho náznaku hudby. Ogroff se ale ke konci příšerně táhne a zombíci s upírem tam vůbec nedávaj smysl. Byl sem informován, že obdobně natočenejch filmů je spousta, tak si snad někdy rozšířím obzory nějakými skvosty.(7.3.2015)

První část snímku bych hodnotil za 5 hvězd a klidně bych to tak i ukončil.Ale druhá půlka kdy nám na scénu nastoupí nemrtví je už slabší.Sice je to překvapení a málokdo by to čekal,ale mě se to sem moc nehodí.A co ten zubatej na konci?A ještě musím vytknout,že některé scény jsou delší než by měly být a jen jim to škodí.Takže ve výsledku dávám 4 hvězdy.A to protože je to opravdu amatérskej,hegešáckej,zvrácenej,šokující snímek.Totální amatérismus v čisté podobě?Nebo to byl záměr?Navíc jsem to sledoval se sluchátkama ,takže to byl totální psychonátlak jak pro moje uši tak pro můj mozek.Fakt hukot. Ogroff je lesa pán a svůj revír si hlídá velice dobře.Sílu mu dodává popíjení krve a honění(masturbace) sekery.Horší je to když mu do revíru přijde škodná v podobě hnijících zombí.Inu kdo chce vědět jak si snima náš sympaťák Ogroff poradí tak se na tenhle úlet musí podívat sám.Ale POZOR.Tohle je opravdu snímek pro pár vyvolených,protože normálnímu divákovi nemá absolutně co nabídnout.Pro mě je to takovej homelesáckej horor hraničící až z groteskou.V dobrém slova smyslu.Přistoupil jsem na rejžovu hru a královsky se bavil.Tolik useklejch gumových ruk jsem dlouho neviděl. No nic jdu pohledat sekeru :-D(25.5.2015)

• - Jméno Ogroff odkazuje k francouzskému slovu „un ogre" (lidožravý obr) a koncovka –off má evokovat hororového klasika Borise Karloffa.

• - Názov filmu vznikol spojením francúzského slova "un ogre" (ľudožravý obor) a koncovky "off", ktorá odkazuje na herca Borisa Karloffa. (Jello Biafra)

• - Film se natáčel v lesích blízko města Orléans a štáb i účinkující tvořila směs přátel, kteří zrovna měli čas. Titulní postavu ztvárnil sám režisér N. G. Mount, protože jako jediný byl vždy přítomný na natáčení.