Pomáhat a chránit

(festivalový název)

The Guard

Komedie / Krimi / Thriller

Irsko, 2011, 92 min

Začátek byl téměř dokonalý a doslova mě posadil na prdel. Hláškující Brendan Gleeson a jeho nový „do řiti lezoucí“ kolega rozjeli tuto komedii/thriller opravdu slušně. Navíc jsem nějakou dobu v Irsku makal a žil, takže Galway znám. Jakmile se nám rozjede hlavní detektivní linie tohoto příběhu, přichází na řadu drsný, leč opravdu zábavný humor, který Gleeson potrhuje svým bezchybným výkonem a jeho styl života by mi vyhovoval taky. Představa, že bych se nechal „vysát“ dvěma rozkošnými děvkami v policejních uniformách – tak to bych si nechal líbit…60%(6.1.2015)

Filmy z ostrovů mě málokdy zklamou. Tohle jsem našel úplnou náhodou na MyPrime (takový ty hbo filmy v mobilu). A naprosto supr krimi film, který je až po koule nabitý britskými (irskými?) konverzacemi, u kterých jsem se místy smál nahlas. Cynický tlustý irský policajt, černý agent FBI ("Ty lyžuješ? Fakt? Myslel jsem, že černý nelyžujou."), filozofující mafiáni... má to celé docela podobnou atmosféru jako V Brugách. A hraje tam i stejnej chlapík.(27.12.2016)

Irové nám předvádí, jak využít švejkovskou postavu v současném filmu. Seržanta Boyla jsem si zamiloval, skvělý herecký výkon Brendana Gleesona, suchost a dvojjakost, břitký humor podávaný s kamenným výrazem, nekorektní proslovy, takový film by v Americe ani nemohli natočit. To byl jistě záměr, je to kritika společnosti, poměrů a vymizení cti. Celkově totální nářez, strašně dlouho jsem neviděl tak nenásilně geniální film. Napůl Tarantino a napůl zahořklej Irčan se smyslem pro trpký humor. Gangsteři debutující o smyslu života, Boylovo kecy o děvkach a závěrečná kulervoucí scéna, dokonalá hudba, prochcaná irská atmosféra. Díky a pusťte to našim režisérům.(27.1.2012)

Jelikož mám rád komedie z UK prostředí, tak jsem se těšíl, Obsazení vypadalo lákavě. Začátek více než slibný, ale potom se to jaxi vytratí do slabého průměru. Což je skutečně škoda. Postavičky jsou prostě skvělé, pašeráci s dobrýma hláškama, maloměstský polda s trochu až moc pokřivenou náturou, co více si přát? Snad jen trochu více spádu a trochu více hlášek, než jen ty, které se objevily v traileru. Škoda, mohlo to být hodně stylové, nakonec jsou z toho jen další komedie s proklatě suchým humorem.(22.11.2011)

(S)Prostě Irové a prostě komedie, jaké má Ramirez rád, tedy bez klišoidních a sračkoidních keců, co pronášejí tupé a tupější postavy v emerických rádoby komediích, naopak humor nekorektní a tak nějak ne pro každého, Brendan Gleeson je zabiják, jeho rasistické poznámky málem zapříčinily, že jsem monitor svýho noťasu poctil výběrovou instatní kávou :-) Ale abych Amíkům nekřivdil, Don Cheadle je tady, jako agent FBI, správně tak nějak... mimo :-) Příjemná komedie, pokud máte nastavený smysl pro humor trošku jinak.(30.3.2015)

• - Když v úvodu filmu Gerry Boyle (Brendan Gleeson) přijíždí autem na místo činu, po vypnutí motoru zůstanou stěrače uprostřed čelního skla, při dalším (bočním) záběru jsou však dole. (phoorecek)

• - Pro Brendana Gleesona a Liama Cunninghama je to už čtvrté společné natáčení. Předcházely mu filmy Perrierova odplata, Snídaně na Plutu a Cesta na západ. (toy79)

• - Po tom, čo Brendan Gleeson stvárnil hlavné úlohy v čiernych krimikomédiách Martina McDonagha Six Shooter (2004) a V Brugách (2008), odskočil si zahrať do žánrovo veľmi podobného filmu The Guard (2011), ktorý natočil Martinov brat John Michael McDonagh. (SarumanKo)