Pomáhat a chránit

(festivalový název)

The Guard

Komedie / Krimi / Thriller

Irsko, 2011, 92 min

No tak úplně bych nad tím radostí nevýskal, ale zkombinovat svérázného irského policajta s černým detektivem FBI z USA byl docela neotřelý nápad. Moc jsem se ale u toho nezasmál, jen pár dialogů bylo vtipných. A bohužel, celkem se to táhlo. Možná být Irem, najdu si v tom všechny ta narážky na Welšany a hlavně na nenáviděné Brity. Jenže jím nejsem. Tři fialový tabletky od Lybijců. * * *(11.3.2015)

Moc nevím, co si o tom myslet. Vtipu tam bylo mnohem méně než jsem čekal, nakonec z toho vznikl docela podivný hybrid. Zdá se, že rejža objevil mezeru na filmovém trhu - nevtipná černá komedie :). Špatné to však rozhodně nebylo, pár dobrých scének se přece jenom našlo a technicky to bylo zvládnuté dokonale, hlavně za kameru by se nemusely stydět ani některé artové filmy. "Druhý" McDonagh má určitě také talent, bratrovu úžasnému belgickému debutu se však nepřiblížil ani náhodou. Tři a půl hvězdy.(11.12.2011)

Jo, tak to se vám bude líbit, děcka. Al Bunda v policejní uniformě, který je tak cool, že ač moc nekrká a neprdí, neváhá si prohrabat varlata na kameru. Prostě PRASE, které doma nemůžete vystát, ať je to váš fotr, starej nebo strejda verbal z vedlejší dědiny. V reálu se vám z něj chce zvracet, ale na plátně je tak rozkošnej, že byste mu ten šourek samou láskou snad podrbali sami. A neříkejte, že nemám pravdu, pokrytci. Ostatně nejsem o nic lepší, i já se bavil, takže klid. PS: Jeden z nejlepších dialogů před smrtí: "Myslím, že jsi mě zabil." / "Jo, taky myslím. Už vidíš světlo?" / "Nesměj se mi."(13.10.2011)

[imdb: 7.4/10] | me: Ani neviem kam by som to žánrovo zaradil :) ... ale je to úplne jedno. Povedzme, že to je komédia, ktorá jednoznačne stojí za to. Brandan Gleeson je vynikajúci..., ale celkovo aj všetko ostatné okolo neho šlape výborne ako dobre namazaný stroj a človek tak dostáva nečakané dávky fresh humoru, ktorý je veľmi ojedinelý a práve o to viac poteší. Tento film je taká írska špecialitka, ktorá popri ostatnej hollywoodskej tvorbe pôsobí ako príjemné osvieženie. I'm Irish. Racism is part of my culture. (5.12.2011)

(S)Prostě Irové a prostě komedie, jaké má Ramirez rád, tedy bez klišoidních a sračkoidních keců, co pronášejí tupé a tupější postavy v emerických rádoby komediích, naopak humor nekorektní a tak nějak ne pro každého, Brendan Gleeson je zabiják, jeho rasistické poznámky málem zapříčinily, že jsem monitor svýho noťasu poctil výběrovou instatní kávou :-) Ale abych Amíkům nekřivdil, Don Cheadle je tady, jako agent FBI, správně tak nějak... mimo :-) Příjemná komedie, pokud máte nastavený smysl pro humor trošku jinak.(30.3.2015)

• - Když v úvodu filmu Gerry Boyle (Brendan Gleeson) přijíždí autem na místo činu, po vypnutí motoru zůstanou stěrače uprostřed čelního skla, při dalším (bočním) záběru jsou však dole. (phoorecek)

• - Po tom, čo Brendan Gleeson stvárnil hlavné úlohy v čiernych krimikomédiách Martina McDonagha Six Shooter (2004) a V Brugách (2008), odskočil si zahrať do žánrovo veľmi podobného filmu The Guard (2011), ktorý natočil Martinov brat John Michael McDonagh. (SarumanKo)

• - Na olympijských hrách roku 1988 v Soulu skončil na čtvrtém místě v disciplíně 1500 m plavání volným stylem Američan Matt Cetlinski. Když tedy Gerry (Brendan Gleeson) tvrdí, že toto místo obsadil on, jde o jeho výmysl, ačkoliv jím zmiňovaný soupeř Salnikov skutečně v tomto závodě získal zlatou medaili. (koci)