Pomáhat a chránit

(festivalový název)

The Guard

Komedie / Krimi / Thriller

Irsko, 2011, 92 min

„Máte tušení, co se s těmi zbraněmi stalo?“ – „Třeba je snědly myši.“ Solidní úlet z Irska. Kriminální zápletka je prostinká jako perex v bulvárním článku, jenže o tu vlastně ani moc nejde. Slouží hlavně postavám, kterých si tvůrce, respektive jejich poblázněnosti, všímá. Moc takových, které se nedají nazvat úkazy, tu totiž není. Nad všemi pochopitelně vyčnívá irský král vedlejších (a několika výtečných hlavních) rolí Brendan Gleeson, který se odmítá uculovat nad fotkami kolegových dětí, protože všechny jsou stejně ošklivé a který při své práci policajta volí hodně laxní metody. A je tak trochu rasista. I když k tomu má, jak tvrdí, své vysvětlení. V jednotlivostech bez výhrad, celku ale chyběla větší nápaditost a spád. Hluchá místa tak nemůžu v téhle venkovské detektivce ignorovat. V Bruggách, které s Gleesonem natočil bratr režiséra McDonagha (jeden je John, druhý Martin), mi sedlo mnohem víc. Stejně ale váhám, protože tahle smršť nekorektních hlášek by si ty čtyři hvězdy možná zasloužila.(13.11.2014)

(S)Prostě Irové a prostě komedie, jaké má Ramirez rád, tedy bez klišoidních a sračkoidních keců, co pronášejí tupé a tupější postavy v emerických rádoby komediích, naopak humor nekorektní a tak nějak ne pro každého, Brendan Gleeson je zabiják, jeho rasistické poznámky málem zapříčinily, že jsem monitor svýho noťasu poctil výběrovou instatní kávou :-) Ale abych Amíkům nekřivdil, Don Cheadle je tady, jako agent FBI, správně tak nějak... mimo :-) Příjemná komedie, pokud máte nastavený smysl pro humor trošku jinak.(30.3.2015)

Rozjezd to mělo skvělý, ale postupně se zábava a humor vytráceli, vytráceli a vytráceli až do šedivého nevýrazného konce. Když to porovnám s hodně podobnou Jednotkou příliš rychlého nasazení, tak Pomáhat a chránit bohužel výrazně zaostává. Ty 3 hvězdy si ale zaslouží, nebo lépe řečeno: zaslouží si je excelentní B. Gleeson.(15.2.2012)

No tak úplně bych nad tím radostí nevýskal, ale zkombinovat svérázného irského policajta s černým detektivem FBI z USA byl docela neotřelý nápad. Moc jsem se ale u toho nezasmál, jen pár dialogů bylo vtipných. A bohužel, celkem se to táhlo. Možná být Irem, najdu si v tom všechny ta narážky na Welšany a hlavně na nenáviděné Brity. Jenže jím nejsem. Tři fialový tabletky od Lybijců. * * *(11.3.2015)

Špičková krimi komedie. Někomu sice nemusí sedět ten klasický ostrovní styl, ale pro mě pecka. Navíc se potvrzuje, že Michael McDonagh má stejné geny jako jeho bratr Martin (špičkový režisér a hlavně dramatik) a že má stejný smysl pro humor. Vynikající výkon Gleesona i Cheadlea. Minimalistické herectví se smyslem pro detail, propracovaná režie a úžasné irské "kulisy". Jedna z nejlepších letošních komedií.(1.12.2011)

• - Pro Brendana Gleesona a Liama Cunninghama je to už čtvrté společné natáčení. Předcházely mu filmy Perrierova odplata, Snídaně na Plutu a Cesta na západ. (toy79)

• - Po tom, čo Brendan Gleeson stvárnil hlavné úlohy v čiernych krimikomédiách Martina McDonagha Six Shooter (2004) a V Brugách (2008), odskočil si zahrať do žánrovo veľmi podobného filmu The Guard (2011), ktorý natočil Martinov brat John Michael McDonagh. (SarumanKo)

• - Když v úvodu filmu Gerry Boyle (Brendan Gleeson) přijíždí autem na místo činu, po vypnutí motoru zůstanou stěrače uprostřed čelního skla, při dalším (bočním) záběru jsou však dole. (phoorecek)