Pomáhat a chránit

(festivalový název)

The Guard

Komedie / Krimi / Thriller

Irsko, 2011, 92 min

Viac než príjemná krimikomédia s neprekonateľným Brendanom Gleesonom v hlavnej roli neokrôchaného, rasistického a skorumpovaného írskeho seržanta so značne neortodoxnými metódami. A zvyšok castingu mu veľmi zdatne sekunduje. Zdá sa, že obom bratom McDonaghovcom sa osvedčili silné kriminálne príbehy s nádychom tragiky, plné čierneho humoru, podivuhodných postavičiek a spomínaného robustného hereckého bôžika. (8/10)(31.10.2011)

Bláznivý, flegmatický morous Gerry Boyle, pravý opak parťáka Wendella Everetta, kolikrát už tohle tady bylo? Třetím do party, který přispěje svou troškou do mlýna je (pro mě asi nejlepší) malý Eugene Moloney. Peníze, vraždy, drogy, šlapky. Prostě ohrané. Jak se ale k mému úžasu ukázalo, je to úplně jedno, protože všechno v duchu svérázného irského humoru funguje, jak má. Nic nechybí, nic nepřebývá. Tedy až na pořádný westernový konec. Překvapivě velmi povedená irská variace na téma Smrtonosná zbraň. 75%(17.2.2012)

Rozpoluplné pocity, ktoré som mal pri sledovaní, na konci vystriedala skvelá zábava. The Guard nie je úplne špecifický film, pre svoj žáner. Nepotrebuje šialené prestrelky, naháňačky na autách, ani veľa krvi. Je to o hláškach, prostredí - ktoré tak silno rezonuje v každom jednom zábere, že už to dodáva filmu na drsnosti a špinavosti, a postavách. Gleeson bezpochyby dokázal, že dokáže utiahnúť celý film a že mu postava bola ušitá priamo na telo. Na týchto filmoch zbožňujem spôsob akým vykresľujú záporákov. Žiadny prehnane gestikulujúci pakovia, ale parta týpkov citujúcich filozofov , a nezáväzne kecajúci o nie celkom potrebných veciach. McDonagh natočil naozaj prvotriednu chuťovku, ktorej by sa dala vytknúť určita neucelenosť rozprávania, ale ktorá ma veľa svetlých momentov a čo je hlavné veľa pamätných a uverieľných postáv. Mimo to fotograf a chlapec na bycikly ako dve stálice v živote hlavného hrdinu - absolútne bezchybný. Film, ktorý je ľahko stráviteľný, keď máte na neho náladu. Rozhodne dokáže pobaviť a jeden z tých filmov, ktorých pokračovanie by ma potešilo, ale pri ktorom si musím vravieť, že lepšie to skončiť ani nemohlo a zase načo variť niečo čo už bolo raz dobre uvarené.(12.11.2011)

4+ ! Nekorektný, politicky závadný, rasisticky podfarbený... jednoducho, nič pre normálnych ľudí. Preto je Guard neuveriteľne zábavný film. Príbeh svojrázneho irskeho seržanta z malého mestečka je plný totálnych absurdit, hraničiacich s brutálnym "clouseavským" ( Peter Sellers ako inšpektor Clouseau ) humorom. Ak by divák bral do úvahy kriminálny príbeh, snímok by dostal jednoznačnú facku, ale v kombinácii s nevšedným humorom a nadsádzkou je dobrovoľne ochotný upustiť od vážnosti a spustí sa. Brendan Gleeson je seržantsky geniálny.(25.10.2011)

Keď som po troch rokoch od filmu 'In Bruges' pozeral, že ďalšie dielo Martina McDonagha je ešte stále v nedohľadne, tak ostávalo len čakať. V tom sčista-jasna som zhliadol túto ukecanú írsku krimi-komédiu. Povedomé mi bolo meno, povedomý mi bol štýl príbehu a humoru. A v tom ma osvietilo. Starší z bratov McDonaghovcov taktiež vystrčil rožky a ja s čistým svedomím môžem konštatovať, že o nich dvoch ešte budeme počuť. Spokojne teraz môžem čakať na ďalšie ich počiny. Táto prvotina nemala chybu. Možno nebola tak úderná ako Martinov preslávený debut, ale tie skvostné dialógy (slovné hračky a konverzačné bitky) sa mi určite vryjú do pamäti. Herecky úplne nonšalantne zvládnutá každá rola a tých vedľajších postáv s rôznymi typmi charakterov, to už sa dnes nevidí. Navyše každá postava má svojské črty, ktoré robia film rozmanitým, príbeh síce na malom priestore, ale režisér a vcenárista v jednej osobe sa s nim vyhral naozaj dopodrobna. A ten záver, z toho by si mohli v hollywoode brať príklad. 85%.(25.12.2011)