Pomáhat a chránit

(festivalový název)

The Guard

Komedie / Krimi / Thriller

Irsko, 2011, 92 min

Čekal jsem vtipnější záležitost a rozhodně originálnější, ne postavenou pouze na dvou třech nápadech. Finále mě vyloženě zklamalo. Ale Brendan Gleeson samozřejmě výborný stejně jako trojice překupníků drog. Filmy V Bruggách nebo Hot Fuzz, kterým by se Pomáhat a chránit chtělo podobat asi nejvíce, jsou ale mnohem, mnohem lepší. Tři a půl.(6.4.2013)

The Guard je absolutný filmový úlet prinášajúci množstvo úsmevných scén, hlášok a skvelého Gleesona. Typ humoru v postavách a dialógoch je to, na čom je postavená celá zábava. A mňa to ohromne bavilo.(9.1.2012)

Keď som po troch rokoch od filmu 'In Bruges' pozeral, že ďalšie dielo Martina McDonagha je ešte stále v nedohľadne, tak ostávalo len čakať. V tom sčista-jasna som zhliadol túto ukecanú írsku krimi-komédiu. Povedomé mi bolo meno, povedomý mi bol štýl príbehu a humoru. A v tom ma osvietilo. Starší z bratov McDonaghovcov taktiež vystrčil rožky a ja s čistým svedomím môžem konštatovať, že o nich dvoch ešte budeme počuť. Spokojne teraz môžem čakať na ďalšie ich počiny. Táto prvotina nemala chybu. Možno nebola tak úderná ako Martinov preslávený debut, ale tie skvostné dialógy (slovné hračky a konverzačné bitky) sa mi určite vryjú do pamäti. Herecky úplne nonšalantne zvládnutá každá rola a tých vedľajších postáv s rôznymi typmi charakterov, to už sa dnes nevidí. Navyše každá postava má svojské črty, ktoré robia film rozmanitým, príbeh síce na malom priestore, ale režisér a vcenárista v jednej osobe sa s nim vyhral naozaj dopodrobna. A ten záver, z toho by si mohli v hollywoode brať príklad. 85%.(25.12.2011)

„Máte tušení, co se s těmi zbraněmi stalo?“ – „Třeba je snědly myši.“ Solidní úlet z Irska. Kriminální zápletka je prostinká jako perex v bulvárním článku, jenže o tu vlastně ani moc nejde. Slouží hlavně postavám, kterých si tvůrce, respektive jejich poblázněnosti, všímá. Moc takových, které se nedají nazvat úkazy, tu totiž není. Nad všemi pochopitelně vyčnívá irský král vedlejších (a několika výtečných hlavních) rolí Brendan Gleeson, který se odmítá uculovat nad fotkami kolegových dětí, protože všechny jsou stejně ošklivé a který při své práci policajta volí hodně laxní metody. A je tak trochu rasista. I když k tomu má, jak tvrdí, své vysvětlení. V jednotlivostech bez výhrad, celku ale chyběla větší nápaditost a spád. Hluchá místa tak nemůžu v téhle venkovské detektivce ignorovat. V Bruggách, které s Gleesonem natočil bratr režiséra McDonagha (jeden je John, druhý Martin), mi sedlo mnohem víc. Stejně ale váhám, protože tahle smršť nekorektních hlášek by si ty čtyři hvězdy možná zasloužila.(13.11.2014)

Irové jsou jako sloni. Rádi si dají do chobotu, upřímností se občas ocitnou v porcelánu a mají dobrou paměť.. Objektivně The Guard nevyužil sílu svého potenciálu, ale za suverénní výkon toho narezlého, přes metrák vážícího leprechauna jedna poctivá reálta navrch. Jo a pozor! Když v budoucnu někoho střelíte, neptejte se ho, jestli už vidí světlo a takový ty věci. Mohl by to brát, že se mu posmíváte..(22.10.2014)

• - Film se kompletně natáčel v Irsku, rodišti Brendana Gleesona. (toy79)

• - Na olympijských hrách roku 1988 v Soulu skončil na čtvrtém místě v disciplíně 1500 m plavání volným stylem Američan Matt Cetlinski. Když tedy Gerry (Brendan Gleeson) tvrdí, že toto místo obsadil on, jde o jeho výmysl, ačkoliv jím zmiňovaný soupeř Salnikov skutečně v tomto závodě získal zlatou medaili. (koci)

• - Po tom, čo Brendan Gleeson stvárnil hlavné úlohy v čiernych krimikomédiách Martina McDonagha Six Shooter (2004) a V Brugách (2008), odskočil si zahrať do žánrovo veľmi podobného filmu The Guard (2011), ktorý natočil Martinov brat John Michael McDonagh. (SarumanKo)