Pomáhat a chránit

(festivalový název)
  • Nizozemsko

Komedie / Krimi / Thriller

Irsko, 2011, 92 min

Tie hviezdičky na plagáte budia veľké očakávania. Ono je to potom pomerne slušné sklamanie, keď vidíte mierne nadpriemerný film s pár dobrými fórikmi. To, čo sa tvári ako kult tarantinovského alebo ritchiovského formátu, mi vyšumelo z hlavy rýchlejšie, ako pivo v Irish pube. Gleesonovi to tu sekne, spoločne s Cheadlom tvoria slušný buddy pár, ale na takých Gibsona s Gloverom to zďaleka nestačí. A ako záporák je tu, hádajte kto, áno, Mark Strong.(2.6.2012)

,,OBDIVUJU VAŠE SEBEVĚDOMÍ, SERŽANTE.“... ,,JÁ OBDIVUJU VAŠE.“... ,,DOPRDELE. MYSLÍM, ŽE JSTE MĚ ZABIL.“... ,,TAKY MYSLÍM.“ ....... /// Typickej příběh s akcí a trochou humoru o zastavení obchodu s drogama a mrtvejma pašerákama. Navíc jsou tu děti – takže to musí bejt trhák! Seržant Gerry Boyle je Ir (nezapomeňte, že rasismus je součástí jejich kultury) a poslední z nezávislých. Jeho nejoblíbenější postavou je Goffy, a už jen to, že člověk nemůže říct jestli je kurva chytrej nebo blbej působí vtipně. Vážně. Černo – absurdní humor a nekonvenční seržant si mě nakonec získali! A závěrečnou, westernově laděnou přestřelku jsem si neskutečně užíval!! (Ale já nejsem normální!) Přestože nedělám ,,do drog“, jsem rád, že seržant Gerry Boyle je Ir. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Ucházím se o práci drogovýho dealera. 2.) Nechápu, proč je lepší si na (jistou) práci najmout Kolumbijce. 3.) V Bruggách už jsem byl, teď bych rád do Irska. 4.) Thx za titule ,,Mrkfa“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR *** AKCE * NAPĚTÍ *(23.10.2011)

Priznávam, že po počiatočnej úsmevnosti mi to v strede prišlo trochu pomalé (ale nie tak očarujúco pomalé ako pri V BRUGÁCH), ale ku koncu sa to geniálne zlepšuje, až do skvelého prestrelkového finále. Potešili aj vedľajšie postavy (Strong). Od prvých SMRTONOSNÝCH ZBRANÍ sme tu nemali takto funkčné prepojenie humoru (i keď tentoraz írskeho) a vážneho finále...(17.11.2016)

Viac než príjemná krimikomédia s neprekonateľným Brendanom Gleesonom v hlavnej roli neokrôchaného, rasistického a skorumpovaného írskeho seržanta so značne neortodoxnými metódami. A zvyšok castingu mu veľmi zdatne sekunduje. Zdá sa, že obom bratom McDonaghovcom sa osvedčili silné kriminálne príbehy s nádychom tragiky, plné čierneho humoru, podivuhodných postavičiek a spomínaného robustného hereckého bôžika. (8/10)(31.10.2011)

Neřekl bych, že The Guard je nějak přehnaně politicky nekorektní, spíš chce poukázat na jistý svéráz Irů a irského národního charakteru, stejně jako na stereotypy, které si v nahlížení na jednotlivé národy ponecháváme. Každopádně jsem se královsky bavil a to bylo jistě smyslel téhle originální komedie především, když navíc může s trochou dávky divácké imaginace fungovat i jako svého druhu zeměpisný dokument...(3.2.2012)

• - Pro Brendana Gleesona a Liama Cunninghama je to už čtvrté společné natáčení. Předcházely mu filmy Perrierova odplata, Snídaně na Plutu a Cesta na západ. (toy79)

• - Na olympijských hrách roku 1988 v Soulu skončil na čtvrtém místě v disciplíně 1500 m plavání volným stylem Američan Matt Cetlinski. Když tedy Gerry (Brendan Gleeson) tvrdí, že toto místo obsadil on, jde o jeho výmysl, ačkoliv jím zmiňovaný soupeř Salnikov skutečně v tomto závodě získal zlatou medaili. (koci)

• - Po tom, čo Brendan Gleeson stvárnil hlavné úlohy v čiernych krimikomédiách Martina McDonagha Six Shooter (2004) a V Brugách (2008), odskočil si zahrať do žánrovo veľmi podobného filmu The Guard (2011), ktorý natočil Martinov brat John Michael McDonagh. (SarumanKo)