Pomáhat a chránit

(festivalový název)

The Guard

Komedie / Krimi / Thriller

Irsko, 2011, 92 min

"Babies all look the same. The only time a baby doesn't look like every other baby is when it's a really ugly baby. So unless you're about to show me a photo of a really ugly baby, I don't want to see it." (Spot on!) --- Exkluzivní lekce gaelštiny a černočernýho humoru; k tomu gratis úvod do rasismu, xenofobie a společenských stereotypů. Jinými slovy: Ireland at its best. Johnu Michaelovi schází do bráchy snad akorát mistrnější pointa.(24.5.2013)

• Frajer42

Naprostá hovadina. Jediné, co si zaslouží zmínku byl irský přízvuk zúčastněných. Vtipný není film ani malinko. A pokud komedie není vtipná, tak postrádá význam, aby byla viděna. Režisér i všichni zúčastnění by měli za trest žrát hovna. Totálně zbytečný film ubohé kvality. Absolutně nejhorší byl na filmu scénář, který nemá totálně co nabídnout. ODPAD!!!!!!!(23.2.2013)

Bláznivý, flegmatický morous Gerry Boyle, pravý opak parťáka Wendella Everetta, kolikrát už tohle tady bylo? Třetím do party, který přispěje svou troškou do mlýna je (pro mě asi nejlepší) malý Eugene Moloney. Peníze, vraždy, drogy, šlapky. Prostě ohrané. Jak se ale k mému úžasu ukázalo, je to úplně jedno, protože všechno v duchu svérázného irského humoru funguje, jak má. Nic nechybí, nic nepřebývá. Tedy až na pořádný westernový konec. Překvapivě velmi povedená irská variace na téma Smrtonosná zbraň. 75%(17.2.2012)

4+ ! Nekorektný, politicky závadný, rasisticky podfarbený... jednoducho, nič pre normálnych ľudí. Preto je Guard neuveriteľne zábavný film. Príbeh svojrázneho irskeho seržanta z malého mestečka je plný totálnych absurdit, hraničiacich s brutálnym "clouseavským" ( Peter Sellers ako inšpektor Clouseau ) humorom. Ak by divák bral do úvahy kriminálny príbeh, snímok by dostal jednoznačnú facku, ale v kombinácii s nevšedným humorom a nadsádzkou je dobrovoľne ochotný upustiť od vážnosti a spustí sa. Brendan Gleeson je seržantsky geniálny.(25.10.2011)

nedá mi abych nepomohl této nekorektní irské černé komedii k vyššímu hodnocení. Od začátku mi byl hlavní hrdina sympatický a soucítil jsem s ním a chápal jeho činy. Možná se chová hrubě, ale nepřehání to a v hlavě to má srovnaný. Příběh je taky dobře napsaný, a proto jsou moje lepší čtyří hvězdy adekvátní známka a doporučuji všemi deseti. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](29.11.2015)

• - Na olympijských hrách roku 1988 v Soulu skončil na čtvrtém místě v disciplíně 1500 m plavání volným stylem Američan Matt Cetlinski. Když tedy Gerry (Brendan Gleeson) tvrdí, že toto místo obsadil on, jde o jeho výmysl, ačkoliv jím zmiňovaný soupeř Salnikov skutečně v tomto závodě získal zlatou medaili. (koci)

• - Když v úvodu filmu Gerry Boyle (Brendan Gleeson) přijíždí autem na místo činu, po vypnutí motoru zůstanou stěrače uprostřed čelního skla, při dalším (bočním) záběru jsou však dole. (phoorecek)

• - Pro Brendana Gleesona a Liama Cunninghama je to už čtvrté společné natáčení. Předcházely mu filmy Perrierova odplata, Snídaně na Plutu a Cesta na západ. (toy79)