Pomáhat a chránit

(festivalový název)

The Guard

Komedie / Krimi / Thriller

Irsko, 2011, 92 min

Keď som po troch rokoch od filmu 'In Bruges' pozeral, že ďalšie dielo Martina McDonagha je ešte stále v nedohľadne, tak ostávalo len čakať. V tom sčista-jasna som zhliadol túto ukecanú írsku krimi-komédiu. Povedomé mi bolo meno, povedomý mi bol štýl príbehu a humoru. A v tom ma osvietilo. Starší z bratov McDonaghovcov taktiež vystrčil rožky a ja s čistým svedomím môžem konštatovať, že o nich dvoch ešte budeme počuť. Spokojne teraz môžem čakať na ďalšie ich počiny. Táto prvotina nemala chybu. Možno nebola tak úderná ako Martinov preslávený debut, ale tie skvostné dialógy (slovné hračky a konverzačné bitky) sa mi určite vryjú do pamäti. Herecky úplne nonšalantne zvládnutá každá rola a tých vedľajších postáv s rôznymi typmi charakterov, to už sa dnes nevidí. Navyše každá postava má svojské črty, ktoré robia film rozmanitým, príbeh síce na malom priestore, ale režisér a vcenárista v jednej osobe sa s nim vyhral naozaj dopodrobna. A ten záver, z toho by si mohli v hollywoode brať príklad. 85%.(25.12.2011)

Americká kobliha versus irská whisky. U Gerryho nemáte jistotu, jestli je tak blbý nebo geniálně chytrý. Bavilo mě jak si utahoval z agenta FBI. Jeho smysl pro humor byl skutečně až nebezpečně zvrácený. Svěží komediální detektivka, která si na nic důležitého nehraje. Jeden se pobavil nejen u odzbrojujících hlášek, ale hlavně vnímal to drama jistých situací, ve kterých se kluci ocitli. Nejvíc mě dostal závěrečný dialog v noci, u mostu mezi Gerrym a Wendellem. Až to zabolelo jak moc si člověk uvědomil, že to v tom momentu byla fakt smutná pravda - "a kdo příjde, hm?" ... Takže, když to shrnu: bestiálně humorné, dramatické, milé a pokud se dobře pochopí ta správná chvíle, tak i dojemné. K té pětce zářivých hvězd přidávám šestou za hudební doprovod ;-)(9.4.2015)

Irové jsou jako sloni. Rádi si dají do chobotu, upřímností se občas ocitnou v porcelánu a mají dobrou paměť.. Objektivně The Guard nevyužil sílu svého potenciálu, ale za suverénní výkon toho narezlého, přes metrák vážícího leprechauna jedna poctivá reálta navrch. Jo a pozor! Když v budoucnu někoho střelíte, neptejte se ho, jestli už vidí světlo a takový ty věci. Mohl by to brát, že se mu posmíváte..(22.10.2014)

Špičková krimi komedie. Někomu sice nemusí sedět ten klasický ostrovní styl, ale pro mě pecka. Navíc se potvrzuje, že Michael McDonagh má stejné geny jako jeho bratr Martin (špičkový režisér a hlavně dramatik) a že má stejný smysl pro humor. Vynikající výkon Gleesona i Cheadlea. Minimalistické herectví se smyslem pro detail, propracovaná režie a úžasné irské "kulisy". Jedna z nejlepších letošních komedií.(1.12.2011)

nedá mi abych nepomohl této nekorektní irské černé komedii k vyššímu hodnocení. Od začátku mi byl hlavní hrdina sympatický a soucítil jsem s ním a chápal jeho činy. Možná se chová hrubě, ale nepřehání to a v hlavě to má srovnaný. Příběh je taky dobře napsaný, a proto jsou moje lepší čtyří hvězdy adekvátní známka a doporučuji všemi deseti. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](29.11.2015)

• - Film se kompletně natáčel v Irsku, rodišti Brendana Gleesona. (toy79)

• - Na olympijských hrách roku 1988 v Soulu skončil na čtvrtém místě v disciplíně 1500 m plavání volným stylem Američan Matt Cetlinski. Když tedy Gerry (Brendan Gleeson) tvrdí, že toto místo obsadil on, jde o jeho výmysl, ačkoliv jím zmiňovaný soupeř Salnikov skutečně v tomto závodě získal zlatou medaili. (koci)

• - Když v úvodu filmu Gerry Boyle (Brendan Gleeson) přijíždí autem na místo činu, po vypnutí motoru zůstanou stěrače uprostřed čelního skla, při dalším (bočním) záběru jsou však dole. (phoorecek)