Vraždy v Yorkshiru: 1980 (TV film)

Red Riding: In the Year of Our Lord 1980

Vraždy v Yorkshire 2

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2009, 93 min

Noční můra o třech dějstvích pokračuje po 6 letech. Špičkový policista Hunter přijíždí do Yorkshiru na pomoc s hrůzným případem "rozparovače" - a stejně jako novinář Eddie v předchozím filmu zabrousí, kam neměl. Peter je ovšem jiné kafe, osoba "shora", v jeho případě policejní komandos s psychoušem Cravenem v čele nemohou použít obvyklé zmučení k nepříčetnosti. Najdou tedy jiné řešení... Napětí graduje až k nevolnosti a smutná tvář Paddyho Considina odráží jak vztek na moloch, se kterým se střetl, tak únavu z neutěšeného osobního života. V rámci trilogje film působí trochu "navíc" - odbočuje z linie vyprávění, i dějové je "nejuzavřenější". Doplňuje však nezbytné prvky mozaiky: bližší charakteristiky Jezevce, Cravena a Sovy, zákulisí masakru v klubu Karáčí a ještě hlubší vhled do temnoty srdce Yorkshiru...(8.3.2011)

West Yorkshire o šest let později. Tentokrát je zde sériový vrah prostitutek a zde na Sever přijíždí policista Peter Hunter vyšetřovat tento případ od začátku, jelikož dosavadní vyšetřování nebylo moc úspěšné. Jak se ukáže, jedna z obětí do série zavražděných nepasuje a za toto zjištění Peter krutě zaplatí, jelikož i on je bezmocný proti zkorumpovaným policistům na nejvyšších místech. Opět temná atmosférá, daná tím, že je stále černě zamračeno, nebo prší (trochu Fincherovo Se7en hadr). Těším se na rozuzlení.(2.10.2010)

,,JAK HLUBOKO TO SVINSTVO SAHÁ? A KDO HO ZASTAVÍ?“..... /// Yorkshir podruhé. Místní rozparovač zvyšuje skóre na 13 a policie je bezradná. Nový pohled do případu má vnést detektiv Peter Hunter, muž, přes kterýho se propojí rok 1974 se současností. Líbí se mi to víc než první část. Vyšetřování je sice stejně pomalý, ale dialogy a atmosféra mají svý kouzlo. Bohužel (pro Petera), stíny minulosti nakonec doženou každýho! DRUHÝ DÍL TRILOGIE (1974 + 1983), NA KTEROU JE TŘEBA HLEDĚT JAKO NA CELEK. ANI TADY TOTIŽ NEJDE TOLIK O MRTVOLY PROSTITUTEK, JAKO O PROHNILOST POLICEJNÍHO SOUBORU V YORKSHIRE. ZATÍM CO CELOU TRILOGII HODNOTÍM ***,TOMUHLE FILMU DÁVÁM ****. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Red Riding Quartet od Davida Peace číst nebudu. 2. Jsem rád, když prohnilej policajt ,,vládne všem“. 3.) Thx za titule ,,tayna“; ,,Sisoj_Psojic“ a ,,entitka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(5.4.2012)

Dost jiné oproti prvnímu dílu. Toto je ještě pomalejší temná kriminálka, kde známe pár postav z dílu minulého, ale vyšetřuje se zdánlivě jiný případ. Právě v tom je rozdíl, už víte, že jsou tam prohnilí poldové, ale vlastně byste jim měli aspoň trošku fandit, protože přece hledají sériového vraha, který zabil 13 prostitutek... nebo ne? Paddy Considine jako "Svatý hajzl" velmi přesvědčivý. Jsem zvědav na rok 83.(29.9.2012)

Mnohem lepší, než první díl. Zajímavější, temnější, s mnohem rychlejším tempem a konečně se mnohem víc řeší hlavní případ. A řeší se fakt zajímavě, s novými herci a postavami (i po této stránce je tenhle díl lepší) a změna režiséra je na tom dost znát a rozhodně byla k lepšímu. Atmosféra naprosto strhující, finále parádní, konečně pořádný a poctivý britský krimi nářez. Jistě, ve výsledku je to stále poměrně komorní, ale zároveň je to i mnohem živější, než rok 1974 a děje se tam toho fakt dost. Paddy Considine je vynikajicí, Warrena Clarka bylo velice málo. Kdyby takhle parádně vypadal i první díl, bylo by to mnohem lepší. Na závěr trilogie se nesmírně těším. Výpoveď doby, systému a pokračující vražedné série v mých očích za jasných 80%, ale je třeba hledět na trilogii jako na celek, samostatně je to fakt dost o ničem.(25.6.2017)

• - Název trilogie vystihuje jak její rovinu vražedného thrilleru o místní korupci, tak tu (temně až hororově) pohádkovou. Severní, východní a západní „Riding“ jsou územní části Yorkshiru - v západním se děj odehrává. „Red“ jako barva krve. Red Riding odkazuje na Červenou Karkulku a prvky této pohádky, včetně zlého vlka, se v trilogii skutečně objevují. Ztracená holčička z Red Riding 1974 má červenou bundu s kapucí, po Yorkshiru pobíhá zlý vlk a my nevíme, v čí podobě se skrývá. (EastWicka)