Vraždy v Yorkshiru: 1980 (TV film)

Red Riding: In the Year of Our Lord 1980

Vraždy v Yorkshire 2

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2009, 93 min

O máličko horšie, ako prvý diel. Ale rovnako zaujímavé, možno temnejšie, s oveľa rýchlejším tempom a konečne sa oveľa viac rieši hlavný prípad. A rieši sa fakt zaujímavo, s novými hercami a postavami (po tejto stránke je tento diel lepší) a zmena režiséra je na tom dosť poznať a rozhodne bola k lepšiemu. Atmosféra absolútne strhujúca, finále parádne a kurevsky šokujúce, konečne poriadny a poctivý britský krimi nárez. Iste, vo výsledku je to stále pomerne komorné, ale zároveň je to aj oveľa živšie, než rok 1974 a deje sa tam toho fakt dosť. Paddy Considine je vynikajúci, Warrena Clarka bolo veľmi málo. Na záver trilógie som sa nesmierne tešil. Výpoveď doby, systému a pokračujúce vražedné série v mojich očiach za jasných 80%, ale je potrebné hľadieť na trilógiu ako na celok.(8.12.2019)

Mnohem lepší, než první díl. Zajímavější, temnější, s mnohem rychlejším tempem a konečně se mnohem víc řeší hlavní případ. A řeší se fakt zajímavě, s novými herci a postavami (i po této stránce je tenhle díl lepší) a změna režiséra je na tom dost znát a rozhodně byla k lepšímu. Atmosféra naprosto strhující, finále parádní, konečně pořádný a poctivý britský krimi nářez. Jistě, ve výsledku je to stále poměrně komorní, ale zároveň je to i mnohem živější, než rok 1974 a děje se tam toho fakt dost. Paddy Considine je vynikajicí, Warrena Clarka bylo velice málo. Kdyby takhle parádně vypadal i první díl, bylo by to mnohem lepší. Na závěr trilogie se nesmírně těším. Výpoveď doby, systému a pokračující vražedné série v mých očích za jasných 80%, ale je třeba hledět na trilogii jako na celek, samostatně je to fakt dost o ničem.(25.6.2017)

Velice fajn, ačkoli očekávání z konce první části se mu nedaří naplnit (například samotné vysvětlení toho, proč je právě závěrečná část jedničky brána jinak příde nechutně pozdě, přičemž hlavní hrdina měl některé informace mnohem dýl). Tím sme se dostali k hlavnímu hrdinovi... Trošku zamrzí, je rovnější, než pravítko v katolické škole, vzhledem k samotnému tématu to vypadá až moc jako pěst naoko. U prvního dílu u mě držel kvalitu nad propastí průměru A. Garfield, zady zase fakt, že tentokrát sme se mohli lépe podívat na funkci čisté policie zevnitř. Konec je fajn, ale možná až moc podobný tomu z jedničky. PS: bráno z pohledu celé trilogie. Tu bych celkově označil za ***(23.3.2013)

Rovnako ťažkopádne a až príšerne pomaly plynúce ako jednotka, pričom opätovne bola zakomponovaná zbytočná a rušivo pôsobiaca milostná "pletka", ktorá radšej vôbec byť nemusela. Čo sa týka rozdielov, snáď najväčšie vidím v tentoraz slabšom hereckom obsadení (k postavám bolo prakticky nemožné si vytvoriť nejaký vzťah), a naopak v o čosi lepšie zvládnutej obsahovej a formálnej stránky filmu (Marsh je zručnejší režisér než Jarrold, no i tak tu jeho kvality nie sú ešte na takej úrovni ako v neskoršej tvorbe). Inak klasika, to isté čo v jednotke - slabé tempo, dobrá dobovosť. Suma sumárum nič výnimočné, čistý šedý priemer, nuž a k záverečnému dielu som sa odhodlal už len z akejsi zotrvačnosti. 60%(5.12.2017)

Částečně jiní vyšetřovatelé - lepší. Mnohem lepší atmosféra, napětí a zápletky. Pořád ten samý nevyřešitelně zamotaný případ. Nezbytný ponurý podtext, který má šmrnc. Zkrátka jsem zvědavá, jak to všechno dopadne. Dokonce i Robert Sheehan je zde více. A je samozřejmě vidět, že je to od jiného režiséra, ale to je velké plus, jelikož je podle mě no.1980 lepší než no.1974.(6.4.2012)

• - Název trilogie vystihuje jak její rovinu vražedného thrilleru o místní korupci, tak tu (temně až hororově) pohádkovou. Severní, východní a západní „Riding“ jsou územní části Yorkshiru - v západním se děj odehrává. „Red“ jako barva krve. Red Riding odkazuje na Červenou Karkulku a prvky této pohádky, včetně zlého vlka, se v trilogii skutečně objevují. Ztracená holčička z Red Riding 1974 má červenou bundu s kapucí, po Yorkshiru pobíhá zlý vlk a my nevíme, v čí podobě se skrývá. (EastWicka)