Legenda o Mulan

• Itálie Mu Lan
všechny plakáty
Animovaný / Rodinný
Itálie, 1998, 54 min

Jestli jste ještě neslyšeli příběh Mu Lan, mladé odvážné dívky, je nejvyšší čas. Jednoho dne se dovídá že její otec není schopen jít do války, což může vrhnout hanbu na celou rodinu. Proto neuvažujíc o nebezpečí vstupuje do armády v mužském převleku. Časem se stává dokonalým bojovníkem. Bok po boku svých vojáků poznává jaký význammá v boji věrnost a uznání. (oficiální text distributora)

Subjektiv

Politika vydávání DVD v našem Kocourkově občas vážně překvapí svoji iracionalitou. Italská legenda o Mulan totiž naznačuje svůj původ ve mně neznámé sérii. Pokud ne, pak si nijak nedokážu vysvětlit, proč by příběh Mulan byl vyprávěn bezpohlavním satyrem kdesi pod Akropolí jeho ratolestem na dobrou noc. DVD ovšem o nějaké seriálovitosti mlčí. Je tomu tak asi dobře, neboť diváka by zjištění, že podobných skvostů se po světě potuluje o poznání víc, mohlo vyděsit. Oficiální text distributora lehounce lže. Mulan se v žádném případě nestává dokonalým bojovníkem, v celém filmu provede jeden jediný výpad mečem, po něm je o zbraň potupně připravena. Film měl zřejmě katastrofálně nízký rozpočet, který se podepsal na kvalitě animace i kresby jako takové. Ačkoliv postavy zažívají situace, kde mohou projevit hlasem i výrazem strach, odhodlání, něhu, pochopení či zamyšlení, neprojevují téměř nic. Výrazy se dají odlišit jen měřením pootevřenosti úst, dikce se pohybuje někde mezi snaživým prvňáčkem a králíčkem Azuritem, u záporáků v basu s trochou hrdelnosti. Postavy se vlivem nedostatku peněz na tvorbu téměř nehýbou, což působí komicky obzvláště v bojových scénách. Drak záporák např. pronese: "Teď tě spálím na popel." Klaďas trpělivě očekává oznámený útok a za chvíli je v plamenech nehybný jak Hus. Ten byl ovšem přivázaný. I vlastní koncepce vyprávění je poněkud nešťastná, a to jak z hlediska celku, tak dílčích událostí. Začnu dílčím příkladem. Scéna, v níž záporák získá ke vzpouře sedláky je pojata následovně. Sedláci si povídají: "To je sucho, nebude rýže, bude hlad." Záporák: "Za tohle je někdo zodpovědný." Rolníci: "Kdo? Řekni nám to Yuzu." Záporák: "Není to nikdo jiný, než sám císař!" Rolníci: "Fuuj, zabijeme ho, na něj." A to byl na tento film ještě docela dobře napsaný dialog. Žádná gradace, žádné vzrušení, žádná odchylka nálady, nic. Dokonale uplacatělý dojem, které o poslední výstupky jinakosti dokonale připravuje vypravěč a absurdní "zkratky". Zase si dáme ukázku. Mulan cosi uzme záporákovi, ten to za okamžik zjistí a zavolá stráže. Střih a stráže, mezi nimiž už je Mulan s kamarádem, hlásí: "Chytli jsme je, pane, nestačili utéct moc daleko." Nedivil bych se, kdyby takové "řešení" divák vnímal jako podvod. Náhlá odhalení nových zásadních informací jsou předkládána bez jakékoli snahy uvést diváka do nějakého rozpoložení (kromě nudy) či dokonce angažovanosti. Poslední příklad (asi ten nejSPOILERovatější): Odhalení, že spolubojovník Mulan je drak, přichází v okamžik sice jakžtakž logický, leč bohužel nemá a nemůže mít dopad na diváka. Jednak pro již zmíněné pojetí "(od)dramatizace" scén, za druhé proto, že v celém dosavadním dění nic nenaznačovalo, že by byl víc než obyčejným člověkem. Ovšem Mulan v dialogu o pěti větách tuto skutečnost okamžitě vstřebá. Jakoby toho nebylo dosti, zvolili si autoři pro dovršení všeho toho nevkusu tak nevhodnou hudbu, až to zavánělo avantgardním přístupem. Nejvíc mi utkvěla jódlovací pophalekačka bez jódlování při poletování na draku od mraku ke mraku. Ten zbytek naštěstí upozadil neustále žvanící vypravěč. () (méně) (více)

Jezinka.Jezinka

Legenda o Mulan, chyba při nákupu téměř tak legendární, jako píseň o Mulan sama. Zkrátka jsem myslela, že jde o levnou edici klasických pohádek ve výprodeji a náhled DVD si nezvětšila. Legenda o Mulan 1998, to je snad jasné, co to je! Doma jsem vyvolala velké pobavení (spojené s vytvořením popěvku 'Ráda makaróny vařím' na melodii vykradenou z Ledového království) a nadšené "jééé". Animace mi připomínala Želvy Ninja a jiné skvosty mého dětství a rané puberty. Navíc stará čínská legenda vyprávěná starým Satyrem malým satyřátkům má prostě velké grády. A neb nadšené "jééé" si vysloužil i dračí let v mracích, dávám svému omylu tři hvězdy, protože tahle Mulan si za svou snahu pomoci celé Číně ocenění zaslouží. ()

majo25

V roku 1998 vyšlo hneď niekoľko animovaných spracovaní o čínskej "hrdinke" Mu-lan a hoci som nevidel všetky, tak toto talianske bude asi zo všetkých najhoršie. Jednoduchá animácia ničím neoslní, príbeh je vyslovene nudný a naivný. Zarazilo ma, že niekoľko postáv má vlasy rôznych farieb - napr. Mu-Lan modré, čarodejník ružové (!). Postavy majú byť čínske, ale oni sú to belosi s belošskými črtami, akurát s čínskymi účesmi - animátori nikdy nevideli Číňana, alebo čo si má divák o tom myslieť? Alebo o tom, keď Mu-lan trénuje streľbu na luk a zvieratká jasajú a tlieskajú, keď trafí do terča. Toto naivné spracovanie a nudne podaný príbeh sú najhoršími atribútmi. Disneovská verzia ma síce neohúrila, ale oproti tomuto je to klenot klenotov. ()

barcaacrab

To je tak, když někdo natočí dva podobné filmy ve stejný rok a navíc jim dá ten samý název. Pak se může stát, že si stáhnete ten špatný a než vám to dojde, máte půlku filmu za sebou a je Vám líto ho nedokoukat. A já si říkala, proč je to tak hrozné. Teď už jdu na tu Disneyovskou Mulan :-) ()