Bratři Warnerové

Dokumentární

USA, 2008, 94 min

Cass Warner

Arlene Nelson

Jestli vás zajímá historie studia Warner Bros. a nechce se vám číst, vyhraďte si víkend na pětihodinový Schickelův dokument You Must Remember This: The Warner Bros. Story, tohle je totiž příběh čtyř bratrů. Pojatý velmi osobně (natočila, napsala a vypráví vnučka Harryho Warnera) a vystavěný jako drama (zrada, smrt, zklamání). Filmům není věnováno mnoho prostoru, dokument se více věnuje pouze dvěma událostem přímo nesouvisejícím s osobními životy bratrů (nástup zvuku – Jazz Singer, bojkot filmového trhu nacistického Německa - Confessions of a Nazi Spy). Osudy vzpomínaných byly naštěstí dostatečně zajímavé a chování Jacka dostatečně výstřední, takže nejde o povídání, které by nudilo. 75%(25.6.2011)

Cass Warnerová natočila dokumentární film o svém kouzelném dědečkovi a jeho bratrech, Warnerech. Kdo se zajímá o filmovou historii, tak bude zřejmě mnoho věcí z dokumentu již znát. Bratři Warnerové začali coby provozovatelé Nickelodeonů a již v té době položili základ svého budoucího impéria, člena takzvaných Majors, velké trojky a později velké pětky. Dozví se ale divák i tyto informace? Dozví se, že v éře nickelodeonů vznikla i další velká studia jako Fox, MGM, nebo Paramount? Jak mezi sebou tato studia soupeřila? Že třeba MGM bylo určitou dobu mnohem úspěšnější, než Warneři? Že se Warneři dlouho nemohli prosadit a jejich prvním výraznějším úspěchem byli až zvukové filmy Jazz Singer a především Singing Fool? Vůbec. Bohužel tento dokument vznikl "zevnitř", jakožto oslava warnerovského impéria, takže na nějakou objektivitu můžete rovnou zapomenout. Působí to tak, jako kdyby žádná další studia neexistovala. Když už dojde na fakta (například vznik jejich půjčovny v roce 1904), není uveden rok, kdy se to stalo. Když se mluví o nástupu zvukové éry, působí to tak, jako kdyby celý přechod ke zvuku byla zásluha Warnerů. Historik Birdwell (ne Bordwell:)) zde mluví o tom, jak bratři v roce 1925 koupili firmu Vitaphone (to je pravda). O minutu později samotná Cass Warnerová v mimoobrazovém komentáři tvrdí, že firmu pojmenoval sám Sam Warner : "He named it Vitaphone, the living voice." (což není pravda, firmu koupili již pojmenovanou). Tenhle dokument, který zobrazuje rodinu, tedy spíše dnešní firmu, v tom nejlepším možném světě, totiž vytváří nebo alespoň potvrzuje mýtus "výjimečných osob", což je v dnešní době velmi zastaralý přístup k dějinám. Jen výjimečně je zmíněno, že se studiu nedařilo, například Lina Basquette, žena Sama Warnera, říká, že v těžkých dobách museli prodat Rin Tin Tina, aby měli na výplaty, nebo že svého manžela, Sama Warnera, marně lákala do úspěšnějšího Paramountu. To jsou ale naprosto ojedinělé výjimky. ___ Přesto je to docela zajímavých 90 minut, jsou zde rozhovory s některými umělci a ukázky z několika desítek (!) slavných filmů studia, takže to není rozhodně ztracený čas.(4.10.2010)

Tento dokument je nesporne nesmierne zaujímavou nostalgickou sondou do zlatých období kinematografie (čiže vlastne akákoľvek minulosť) a jednej firmy na trhu. No vlastne, keďže ide o bratov, sa viac venuje práve im zložitým vzťahom a nás poteší mnoho dobových záznamov, vrátane vypovedania pred komisiou pre neamerickú činnosť. O kinematografii ako takej sa ale príliš nedozvieme a hlbšie sa nedostaneme ani do princípov fungovania firmy. Navyše tvorcovia po zásadnej informácii o Jackovom nepochopiteľnom predaji firmy ho v podstate pred divákom zdiskreditujú a potom sa to snažia zachrániť jeho textom na pohľadnici. No tento dokument skôr vo mne vyvolal zvedavosť po pátraní po podrobnostiach spomínaných udalostí, ako keby obstál sám o sebe.(20.4.2018)

Úžasný dokument. Vtipný, plný málo známých informací, svižný, využívající výborně archivních záběrů zvukových i video. A dokonce s vnitřní dramatickou linkou. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/bratri-warnerove.html(1.3.2010)

"Není žádných pochyb o tom, že Sama Jazzový zpěvák zabil.."(5.10.2016)

Stateční bratři, pro které čest a morálka znamenali více než zisk. Vývoj filmového průmyslu vidíme ale jen náznaky.(19.12.2017)

Hodně obsažný a poučný dokument o zabývající se životem bratrů Warnerových, kteří založili dodnes fungující filmové studio. Spousta informací byla pro mě nových. Film je prodávaný samostatně na DVD, dále součástí luxusní třídiskové DVD edice filmu Casablanca anebo je v Německu DVD přiložené jako bonus k Blu-ray Casablanca.(9.2.2010)

Priemerný film. 55%(10.6.2018)