Kapura

Scénář:

Roman Sorger

Účinkují:

Katka Birková

Cyklická relácia najlepších tanečných, speváckych a zvykoslovných programových čísel z repertoáru slovenských folklórných skupín a súborov vo forme "hitparády" s možnosťou diváckeho hlasovania. (oficiální text distributora)

MM_Ramone

"Kapura" je hudobná relácia, ktorú v pravidelných cykloch vysiela STV. Do programovej štruktúry verejnoprávnej televízie sa to výborné hodí. Jedná sa totiž o akýsi špecifický druh hitparády, v ktorej sa divákovi predstavujú rôzne folklórne, umelecké kolektívy z celého Slovenska. Nie sú to žiadne krčmové dychovky alebo oplzlo buranské zoskupenia typu Senzus. Ide o seriózne ľudové kapely či tanečné súbory, ktoré sa snažia svojou tvorbou prezentovať a udržiavať pri živote tradičný slovenský folklór. No a všimli ste si aké sú tie naše mladé Slovenky krásne devy, keď si oblečú pestrofarebné kroje? Jóóój, radosť na ne pozreť. ** ()

Marze

Novy letosni predvanocni dil je v archivu STV. Zasluzny je take podobny porad Kapurka, kde se detem vstepuje do hlavy laska k tradicim a folklorni hudbe misto americkeho rapu. ()

Marek1991

Veľa vecí tu už bolo spomenutých, ono to treba brať zo široka. Náš folkór je naša história, súčasnosť a v určitom zmysle bude tvoriť aj našu budúcnosť, tradície nám vedia často dať veľa a veľa pripomenúť. Je dobré nezabúdať na náš folkór a venovať mu reláciu, ľudia žijúci bežným, moderným spôsobom života alebo inými formami, ktorých je väčšina tu prídu na iné myšlienky, zabavia sa, len je občas smutné, že len staršie generácie a mladí často neprejavujú až takú kreativitu, lebo sme to naše až tak veľmi nepozdvihli. Potom to vyznieva často komicky a najmä tie nacvičené jednoduché tančeky a vrieskanie a falošné, či divoké vyspevovanie. Je to akoby mimo reality a pôsobí často trocha umelo. Prírodné prostredie je zaujímavo vyberané, najmä vzhľadom na panorámy, nadšením to priam kypí, je to naše, nuda to nie je. Aj keď ma to veľmi nebaví pozerať, lebo tomu postrádam iskru, nadčasovosť, niečo čím náš skutočný duch je živý a svetovo významný, ale je to svoje a s Katkou Birkovou aj príjemné. ()

Una111

Nejsem objektivní! Uvědomuji si, že kvalita jednotlivých relací se asi velmi liší. Nicméně dnešní díl se mi moc líbil. A pokud té čtvrté hvězdičce něco málo chybí, tak ji ráda dávám. Slovenský folklór je něco nádherného, zcela výjimečného a díky za každou snahu toto dědictví uchovat! ()

bjjoba

Vyborny televizny porad propagujuci nase folklorne subory, hudbu, spev a tanec po regionoch Slovenska. Medzi nase popredne by som vyzdvihol folklorne subory - RASLAVICAN s LH Stana Balaza, SARISAN, ZELEZIAR, ZAMUTOVCAN, MAGURA, VRANOVCAN, TOPLAN, DATELINKA - Ondreja Molotu z Detvy, STAVBAR, JANOSIK, EKONOM a vela dalsich. Takmer by som zabudol na nase velke ludove telesa ako SLUK a LUCNICA. Velke diky im patri za pokracovanie v tychto ludovych tradiciach a ich propagovani po festivaloch na Slovensku ale aj zahranici. + Videoarchiv - http://www.rtvs.sk/tv.programmes.detail/archive/622?date=01.03.2014 ()

Arkanoid

Zachovávanie folklóru beriem pozitívne, no oslovenie diváka strnulosťou relácie aj moderátorky už nie. Dnes, na rozdiel od komunizmu, je dovolené aj určité uvoľnenie aj humor, čo tu chýba. ()

vander19

2 stars za to, že je to minulá kultúra môjho národa a nedá sa mi tomu dať odpad. Ale, že na Slovensku existuje relácia hitov ľudoviek som vážne nevedeľ a skoro onemel... ()

Marina111

Čo by to bolo za nedeľu bez primeranej dávky starosvetského čara ... Kapura, to nie je len hitparáda viac či menej vydarených folklórnych klipov, ale najmä dušohojivá záležitosť pre milovníkov slovenských tradícií, prírody a ľudoviek. Je milé vidieť toľko ľudí nadšených a zanietených tak ako ja ... ()

Petike

Fajn relácia, ktorá samu seba neberie príliš vážne. Koniec koncov, taká neformálnosť slovenskej ľudovej hudbe pristane, keďže skladby v tejto relácii sú väčšinou veselé alebo nanajvýš zádumčivé. To, že niekomu nesadne štýl tejto nevinnej hitparádky, ešte nie je dôvod na to, aby ju automaticky očierňoval. V porovnaní s ozajstnými kravinami typu Senzus je toto príjemná a dôstojná oddychovka. ()

monikka87

Raz za čas padne dobre aj ľudovka :) Navyše, neviem o tom, že by sa slovenský folklór vyskytoval aj niekde inde okrem Dvojky, takže aj za udržiavanie tradícií si aspoň 3* Kapura zaslúži. ()

Sunline

Jedna z mála relácii, ktorú ešte produkuje košické štúdio RTVS. Pre bežného človeka je to už možno archaická relácia s podradným obsahom, nadšenec folkóru sa jej určite poteší a možno si aj zaspieva tú našu. ()

Jard

Som rád, že sa folklór na Slovensku uchováva aj v televíznej podobe, len pri tej relácii mi niečo chýba. Bohužiaľ, je to skôr zaujímavé len pre diváka, ktorý folklór priamo robí alebo aktívne sa na ňom zúčastňuje, nie však pre obyčajného človeka (česť výnimkám). 65% ()