Miláček (divadelní záznam)

Česko, 2009, 147 min

Předloha:

Guy de Maupassant (kniha)

Komentáře uživatelů k divadelní záznamu (3)

Všichni jsme svině. Svině co si dost často stěžují na ostatní svině. Na ostatní svině, které nám překazili naší sviňárnu nebo udělali nějakou sebemenší sviňárnu nám. A když svině někdo náhodou není, ostatní svině z něj tu svini brzo udělaj.(16.1.2010)

• bery71

Ve skutečnosti je celá myšlenka o poznání jednodužší než se tváří, ale vzhledem k tomu, že se tímto dílem chtěli herci a dramturg i bavit a ne jen moralizovat, dá se na to dívat docela hezky.(16.1.2010)

Představení nelze příliš vytknout, zvláště když je ze scény menšího města, v nichž jsou obvykle značně zhoršené podmínky pro vytvoření skutečně hodnotného představení. Nicméně asi platí, že skutečný mistr svého řemesla si poradí se vším. Měl jsem celou dobu snad jediný problém: Petru Mikeskovi jsem roli Miláčka nemohl uvěřit. Na tuto roli potřebujete skutečné charizma a pokud ho nemáte, tak nemůžete v žádném případě uspět. Jsou hry, ve kterých stačí průměrné herecké výkony a v tom představení se nějak ztratí. Ale teď si představte kupříkladu takového Brouka v hlavě. To je vyloženě hra, která je od začátku do konce postavena na silných hereckých osobnostech. Jinak by to bylo krajně trapné. A myslím si, že kdyby se místo Vlastimila Brodského nebo Viktora Preisse v takové úloze objevil Petr Mikeska, o představení by se mnoha repríz nedočkalo. Miláček takový sice není, má sice ono jasné poselství naznačené v ostatních komentářích, leč já přesto nemohu hlavní postavu přehlédnout a dělat, že je jen součástí celku, jelikož on je zcela aktivním účastníkem děje a musí mít charizma z toho jednoduchého důvodu, že jeho postava ho má. Ale jako celek to představení funguje výborně a není určitě ztrátou času se na něj do Divadla v Mladé Boleslavi jít podívat.(23.1.2010)