Pistolnice Jane

Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

Akční / Drama / Western

USA, 2016, 98 min

Proč taková kritika? Za mě se jedná o dost dobrý western, kde není vzhledem k žánru příliš co kritizovat, neboť splňuje vše, co od něj lze čekat. Drsný kraj, drsná doba, drsné mravy, povedená, nemilosrdná atmosféra divokého západu, přestřelky, správně špinavý vizuál, a to vše podtrženo možná ne zrovna dvakrát originální, nicméně určitě nenudící zápletkou, s jedním, dvěma nečekanými zvraty a vážně slušným tempem. Postavy a jejich představitelé na mě zapůsobili též přesvědčivě, nechybělo ani pár poměrně syrových scén a chvílemi fungovali i silné emoce. Prostě veškerou tu zdrcující kritiku a vlastně i pořádný komerční krach vážně nechápu. Ano, najdou se zde i chyby, kdy bych chtěl zmínit především opravdu hodně uspěchaný konec, kde místo pořádného, vygradovaného, nervy drásajícího akčního finále nastalo takové rychlozúčtování s minulostí, a též závěru se týkající opravdu až moc přehappyendované vyústění, ale že by to mělo až tak vyloženě devastující účinky na výsledný dojem z celého filmu, tak to tedy rozhodně ne. Já jsem si tuto nefalšovanou, westernovou podívanou užil zkrátka více než příjemně a celá tato podívaná si zaslouží určitě větší diváckou pozornost a výrazně lepší přijetí, než tomu ve skutečnosti je.(19.12.2017)

Jane Got a Gun and Viewer Got a Boredom? No nie až tak celkom alebo ako hovoria Angličana it depends ... čo od toho kto očakáva, no pochybujem, že z Jane Got a Gun mal byť v ktoromkoľvek momente výroby westernový akčňák (aj napriek tomu „gun“ v názve). Je to príbeh jednej ženy vyrozprávaný v pomalom tempe, ktorý nie je vôbec zle napísaný, akurát toho na dnešnú dobu ponúka zhýčkaným-kino divákom veľmi málo. Každopádne Gavin O'Connor stále vie točiť, a aj keď tentoraz ani zďaleka nerozohráva takú kvalitu ako napríklad pri Warriorovi, tak zároveň nič nekazí. Stále dokáže vybudovať vzťah k postavám, vykresliť ich motivácie a vyvolať záujem o ich ďalší osud. Akurát je tentoraz vidno, že to nielen on, ale všetci zúčastnení natočili iba z povinnosti, lebo už to niekto dotočiť musel po odchode pôvodného režiséra a vymenení vyše polovice hereckého osadenstva. Scenár totiž nie je vôbec márny, dialógy sú napísané slušne, no hodila by sa tomu o niečo väčšia výprava. Verím, že mať to na starosti od začiatku O'Connor mohol vzniknúť silný film o príbehu a boji o život jednej obyčajnej ženy. Za týchto podmienok vznikol síce poctivo zrežírovaný, avšak iba veľmi obyčajný film. Napriek tomu, že väčšina tu držkuje o nude ja osobne by som privítal keby film mal aj dve a pol hodiny a chronologicky vyrozprával celý životný príbeh Jane pod režijnou taktovkou O'Connora. Na to tu však nebol priestor, ani možnosti a tak sa to dotočilo tak, aby vôbec nejaký film vznikol a je na tom jednoducho poznať, že o ten film nemal nikto výrazný záujem. Vo výsledku tak neurážlivá, ale ani po dramatickej, ani po príbehovej a už vôbec nie akčnej stránke nijako strhujúca westernová žánrovka. CELKOVO: 3* (6/10)(14.4.2016)

• tron

„Strach je dobrý. Drží ťa nažive.“ Taký ten typ filmu, kde má postava smrteľné zranenie a zvyšok filmu v pohode strieľa na všetky strany a odbachne asi milión magorov a kde na statok mieri banda smrteľne nebezpečných odpadlíkov, treba si pripraviť veci na boj a baba namiesto toho psychologicky rozoberá vzťah medzi ňou a jej záchrancom. Natalie Portman mala tento rok v hre dva „zákulisne strašne náročné“ projekty (Pýcha, predsudok a zombies), oba produkovala, oba stoja za vedro skazenej, mútnej vody a zrejme je to dôkaz toho, že by sa mala radšej držať ďalej od produkcie. Jane Got a Gun nie je vyložene zlá. Má peknú kameru (ale dosť lacnú výpravu a druhá polka sa odohráva potme, takže nič nevidíte), pár krvavejších záberov (ktoré k westernu podľa mňa patria, hoci niektorí filmári sa im vyhýbajú ako čert krížu), predčasné ohňové finále a Joela Edgertona, ale všetko ostatné je nanič. Scenár hrozný (početné flashbacky majú tendenciu uspávať alebo, u silnejších pováh, trhať si žily zubami), réžia unudená, hlavný zlosyn (Ewan McGregor) je tu 4 minúty a Portman je nesympatická hysterka. Chudák Leon, dobre, že zomrel, lebo ak by prežil a oženil by sa s ňou, asi by sa časom zabil. Lepší podpriemer resp. horší priemer, ale bola sranda sledovať zákulisie (režisérka na prvý deň nakrúcania neprišla a následne už neprišla vôbec, kameramana mala kamoša, tak „z princípu“ odišiel tesne po nej, Edgerton mal najskôr hrať manžela, potom zloducha a nakoniec si zahral milenca a prepisoval scenár, Michael Fassbender, Bradley Cooper a Jude Law do poslednej chvíle vyzerali, že sa nakrúcania zúčastnia a nakoniec sa nezúčastnili...).(19.11.2016)

• SNCIS

Nudný novodobý western ve kterém se víc kecá než střílí. To nejhorší však je, že mi to spíše přijde jako romantická sra*ka zasazená do doby kovbojů a banditu. 1 hvězda za Nataliu Portman, je stále krásná. - 15%.(2.11.2017)

// Natalie Portman je zpátky ve filmu, který vypadá jako western, chová se jako western, ale sure as hell není western! Romantický trojúhelník, ubohý McGregor v záporné roli, do které se vůbec nehodí, nudná flashbacková výplň, nezáživný příběh a do toho všeho patetická akce. Tohle, že natočil režisér Warriora? V porovnání s takovým Bone Tomahawkem je tohle fakt smutný přídavek do žánru, který by se měl už jen velebit, a ne mršit podobnými faily.(19.4.2016)